B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

B12 eksikliği çok önemli sorunlara sebep olabilen bir rahatsızlık olduğu için üzerinde önemle durulması gereken bir hastalık türüdür. B12 vitamininin eksikliğinde meydana gelen sorunların başlıcaları unutkanlık ve yorgunluktur. Şimdi öncelikle B12 vitamini vücudumuzda hangi etkilere sahip ve neden gerekli bunu irdeleyelim.

B12 eksikliği
B12 EKSİKLİĞİ

B12 Vitamini Ne İşe Yarar ?

Kobalamin ismini de verdiğimiz B12 vitamini içerisinde kobalt adı verilen bir element barındırıyor. Zaten bu sebepledir ki multiviamin ilaçlarının kutularında B12 vitamini yerine “siyanokobalamin” yazısı geçiyor.

Özellikle kırmızı kan hücresi üretiminde rol oynayan bir vitamin olan B12 vitamini aynı zamanda sinir dokusunun onarımı noktasında da yapıcı etkiye sahiptir. DNA için onarıcı etkiye sahip olan bu vitaminin eksikliği ne tür sorunlar yaratır bir düşünün ! B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir ? Hangi besinlerde bulunur yazımızda.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ?

Genellikle kırmızı et içerisinde bulunduğu gibi yanlış bir algı vardır. Ancak kırmızı et tüketilmesi önemli oranda B12 vitamini takviyesi yapmaktadır.

Tavuk etinde de bulunan b12 vitamini az miktarda da olsa süt ve yoğurt ve yumurta içerisinde de bulunmaktadır. Ancak bitki grubu olan gıdalarda bulunmamaktadır. Deniz ürünlerinde de B12 vitamini bulunuyor.

Aşağıdaki listede sizlere B12 vitamini içeren ürünleri listeliyoruz.

  1. Deniz Ürünleri : Somon balığı , uskumru , sardalya ve tontonton dardanel ton 🙂 , istiridye, midye vs
  2. Ciğer
  3. Kuzu ve Sığır eti
  4. Yumurta ve Peynirde de bol miktarda bulunuyor.
  5. Süt ürünlerinin hepsinde bol miktarda b12 vitamini bulunuyor.

Aslında her eve rahatlıkla giren ürünlerden oluştuğunu görüyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta bol bol tüketmek 🙂

 

 

B12 Eksikliği ve Ortaya Çıkardığı Sorunlar ve Belirtiler

Vitaminin emilmesinde zorluklar yaşanan bir dönem var. Malesef 50 yaş ve üzeri kişilerde vitaminin emilim süreci yavaşlıyor ve yavaş yavaş duruyor. Risk grubu haline getiren bu durum dolayısıyla daha fazla görüldüğünü bu yaş dilimi için söyleyebiliriz.

Alkol kullanan insanlarda görülme ihtimali artan bir rahatsızlık olan b12 eksikliği, mide ve bağırsak ameliyatı olanlarda da riski arttırıyor.

İnsanlar genellikle Alzheimer hastalığının belirtileri ile B12 eksikliği belirtilerini karıştırıyorlar. Aslında dikaktli incelendiğinde belirtilerinin farklı olduğu görülecektir.

Vitaminin eksikliğinde ilk olarak beyin ve sinir dokusu onarımı etkileniyor.

Kişiler yürüme konusunda zorluk yaşayabilirler.

Dilleri şişebilir.

Halsizlik ve iştahsızlık gibi sorunlar yaşanabilir.

Vücutta uyuşma ve karıncalanma görülür.

Hafıza gerilemesi ya da kolay unutma dediğimiz zayıflık belirtileri oluşur.

Alzheimer ile karıştırılma nedeni ise özellikle yaşlı hastalarda zihinsel sorunlar yaratmasıdır. Ortaya çıkan bu belirtiler sık sık Alzheimer ile karıştırılmasına sebebiyet vermektedir.

B12 Fazlalılığı Zarar Vermez

B12 vitaminin insan vücudunda 5 yıllık ihtiyaç kadar depolanabildiği ileri sürülmüştür. Dolayısı ile fazla vitamin alınması durumunda zararlı bir durum ortaya çıkmayacağı ön görülmektedir.

Gündelik hayatın vazgeçilmez unsurları arasında sayılan kırmızı et bir çok kişi tarafından ülkemizde tüketilemediği için ülkemizde yaygın olarak karşılaşılan hastalıklardan biri olarak B12 eksikliği literatürdeki yerini uzun zaman önce almıştır.

İnsanın kendi doktoru yine kendisidir düsturundan hareketle, sağlık hakkında daha çok okumanız ve sağlığınıza dikkat etmeniz dileğiyle . . .

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir ? Yazımız bittiiiii

kaynak linkler : ethica memorial

diğer sağlık makaleleri için : Sağlık köşesi

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor