Connect with us

Makale

Bilgi 5 Harfli Ama 4 Harfi de İlgi

Lütfen Dikkatle Okuyunuz , çünkü çocuklarımız bizim her şeyimiz. Onlar sadece sizin çocuklarınız değil, ülkemizin ve toplumun değerli fertleri. Küresel anlamda bilgi çağında yaşıyoruz. Bu sebeple de yazımızın başlığını bilgi 5 harfli olarak seçtik. Ancak bilginin ilgiden bağımsız olmadığını da bilmemiz gerekiyor.

Published

on

çocuklarda davranış bozukluğu

Lütfen Dikkatle Okuyunuz , çünkü çocuklarımız bizim her şeyimiz. Onlar sadece sizin çocuklarınız değil, ülkemizin ve toplumun değerli fertleri. Küresel anlamda bilgi çağında yaşıyoruz. Bu sebeple de yazımızın başlığını bilgi 5 harfli olarak seçtik. Ancak bilginin ilgiden bağımsız olmadığını da bilmemiz gerekiyor. Özellikle de çocuklarda davranış bozukluğu konusunda !

İçinde yaşadığımız toplum bilgiye ulaşmayı oldukça kolaylaştırmış durumda. Ancak, bu toplum aynı zamanda bilgiyi ayrıştırmıyor. Yararlı bilgiye ulaştırdığı kadar zararlı bilgiye de ulaştırabiliyor. İşte bu noktada da ilgi devreye giriyor. Aileler çocuklarına ilgi gösterdiği oranda onların bilgilerini arttırabilir ve onların mutluluğunu sağlayabilirler. Yani ilgi olmadan bilgiden söz etmek mümkün olmuyor.

ilgi

Çağımızda çocuk yetiştirmek, bir birey için bir kabusa dönüşebilecek kadar güç olabilir. Bunun için bir çok sebep saymak mümkün. Maddi imkanlardan tutun da toplumun ahlak yapısının bozuk olmasına, teknolojik gelişmelerin getirdiği tehlikeli internet ve oyun dünyasından tutun da, kendini iyi yetiştirememiş ebeveynlere kadar bu liste uzayıp gidiyor.

Bu noktada da ailelerin rehberlik ve pedagog yardımı alması büyük önem kazanıyor. Her şeyi kendimiz halletmek zorunda değilir. Hiç birimiz mükemmel değiliz. Bu noktada başka insanların bizden daha bilgili olabileceğini ve yardım almanın gerekliliğini anlamamız gerekiyor. Uzman bir pedagog yardımı oldukça faydalı olabilir.

Büyüme çağında çocuklarda davranış bozukluğu ortaya çıkması oldukça muhtemeldir. Aileler, çocuklarda davranış bozuklukları ortaya çıktığı zamanlarda bu durumu göz ardı etmemelidir. Bu tür çocuklar oldukça hassas olabilmekte ve dışarıdan telkin ile zararlı noktalara yönlenebiliyorlar.

Yetişkin bireyler belirli bir yaştan sonra çocukların hissettiklerini ve düşündüklerini algılamakta zorluk çekiyorlar. Bunun çeşitli sebepleri olmakla beraber en önemli sebebi zihinsel gelişmedir. Her birey çocukluk çağı geçirmiş ve o çağda yaptığı belki de yüzlerce “saçma” olarak nitelendirilebilecek davranışlarını hatırlar.

Çocukların bu gün yaptıklarına ise oldukça aşırı tepki gösteriyoruz. Oysaki çocuklarda davranış bozukluğu hakkında yeterince bilgi sahibi olan biri, bu bozukluğun sebebinin doğrudan çocuk değil , aile ve toplumsal çevreden kaynaklandığını hemen anlayabilir.

İşte bu sebeple çocuklarda davranış bozuklukları basite indirgenecek konular değildir ve bir kişi tarafından ve kısa sürede çözülmesi de pek mümkün değildir. Bu sebeple kendimizi pedagoji alanında oldukça geliştirmeli ve gerektiğinde bir pedagog yardımı almayı kesinlikle ihmal etmemeliyiz.

Bilgi 5 Harfli

Aşağıda sizlere bazı öneriler sunuyoruz. Bahsini açtığımız bilgi 5 harfli yazımızda Dikkatli olunması gereken noktaları özellikle de dikkatimizi çekenleri bir kağıda yazıp gözle görülür bir yere hatırlatıcı mahiyette asmakta fayda var.

bilgi 5 harflib

Çocuk üzerinde baskıcı olunursa

Çocuk üzerinde yaratacağı etki sönük tavırlar, değersiz hissetme ve korkudur. Aşırı baskıcı aileler, kesinlikle pısırık bireyler yetiştirirler. Bu çocuklar minibüste para uzatırken bile sessiz konuşur, ineceğini bile söyleyemezler. Daima aileye bağımlı yaşarlar ve hiç bir konuda bağımsız davranamazlar.

Fazla Serbest Bırakılırsa

Çocuk üzerinde yaratacağı sorunlu durumlardan biri bencillik olacaktır. Doyumsuz bir birey yetişeceğine de şüphe yok. Özgürlük daima fazlasını istemektir. Bu tarz yetişen çocuk özgürlüğün getirdiği hayal kırıklıkları ile büyüyecektir. Unutmayın bilgi 5 harfli ama 4 harfi ilgi !

Aşırı Koruyucu Tutum

Böyle bir ebeveyne sahip bir çocuk için hayat çekilmez olacaktır. Becerilerini sönük bir şekilde kullanacak olan çocuk , kendine güvenini zamanla kaybedecek ve sahip olduğu her şey ile ilgili tedirginlik hissedecektir. Sahip olduklarını kaybetme korkusu ile beraber yanlız kalma ve ölüm korkusu da kendisini gösterecektir.

Çocukları Sürekli Başkaları ile Karşılaştırma

Böyle çocuklar, kendilerini daima değersiz hissederken başkalarını ise değerli bulurlar. Çocuğunuza asla bunu yapmak istemezsiniz. Bu çocuklar kendilerini koruyamazlar ve sürekli ezilen taraf olurlar.

Sık Eleştirilen Çocuk

Böyle yetişen çocuklarda büyük problemler ortaya çıkmaz ancak bazı problemler baş gösterir. Çocuk daima bir eksiği olduğunu düşünür ve bunu takıntı haline getirir. Başkalarının kendisini sevmeyeceğini ve sürekli eleştireceğini zanneder. Pek muhtemel sürekli başkalarını eleştirecek bir tavır takınacaklardır.

Ağır ve Sürekli Ceza Verilen Çocuk

Bazı çocuklar sürekli ceza aldıkları için artık cezalar onları etkilememeye başlar. Ceza alışkanlığı oldukça büyük bir problemdir. Bu çocuklar sınırlarını koruyamaz ve suç potansiyeli taşıyan çocuklardır. İlerleyen yıllarda oldukça büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Bu tarz çocukların sinirli ve agresif davrandıkları ve bunu sürdürecekleri unutulmamalıdır.

Sorumsuz Ebeveyn Olursanız

Çocuğunuz kesinlikle sorun yaşayacaktır. Başta değersizlik hissi ile başlayan başıboşluk zamanla çok büyük sorunlara davetiye çıkarır. Çocuk ne yaptığını bilmez bir şekilde huzuru aile dışında ve pek muhtemel arkadaşlarında arayacaktır. Arkadaş çevresinin de iyi olmadığını düşünürsek durum gerçekten vahim olacaktır.

çocuklarda davranış bozukluğu –
bilgi 5 harfli

Kavga ve Tartışmaya Şahit Olan Çocuk

Bu tarz çocuklar geleceğe dair beklentiler taşımazlar ve depresif olurlar. Konsantrasyon sorunları yaşarlar. Dikkatini başka yere veremez ve motivasyonlarını kaybederler. Ders sırasında hayal kuran bir çocuk, muhtemelen böyle bir davranışa maruz kalmıştır.

Her Hali Sevilen Çocuk

Bu noktada her hali cümlesinden kastımızı açıklamakta fayda görüyoruz. Çocuk ile ilgili sorunlu davranışları da sevdiğimizi gösterirsek bu davranışların devam etmesi muhtemeldir. Burda kastettiğimiz, çocuğumuzu her halükarda sevecek ve daima yanında olacağımızdır. Ancak yanlış davranışları ile bizi üzdüğünü belirtmemiz gerekiyor.

bu tarz çocuklar öncelikle kendilerine güveni olan çocuklardır.Kendine güvenir. Ailesini hayal kırıklığına uğratmamak için çabalar ve kendisi ile sulh halindedir. Dışa dönük , toleransı yüksek, önyargı taşımayan bir bireydir. Sizi hayal kırıklığına uğratmaktan çekinir.

Öz Başarısını Arttırmasını İstersek

Kendisine gördüğü tek rakip yine kendisi olur ve sürekli kendisini geliştirme ihtiyacı hisseder. Öğrenme ve araştırma süreçlerinin tadını çıkartır.

Çocuğumuzu Dinlersek

Başkalarını dinler ve konuşması gereken yerler ile susması gereken yerleri iyi bilir. Bir bireyin öğrenmesi için dinlemesi gerektiğini iyi bilir ve bunu da uygular.

Toleranslı ve Sabırlı Davranırsak

Problemlerini düzgün yollarla çözmeye çalışan agresif olmayan sağlıklı bir birey yetiştiririz. Aileye bağlı, temiz aile çocuğu olması ise pek muhtemeldir. Ancak tek başına sabırlı davranmak tabii ki yeterli değildir.

İyi Yanlarını Onure Edersek

Neşeli bir çocuk yetiştiririz. Mutlu bir çocuk kendisini, ailesini, çevresini ve ülkesini sever. Herkese saygılı davranır. İltifata maruz kalmak için ise daima doğru davranışlar sergilemeye çalışır.

Sorumlu Davranırsak

Düzenli bir hayatı olur. Bu ortamda büyüyen bir çocuğun çocuklarda davranış bozukluğu yaratan durumlara maruz kalması söz konusu değildir. Ne zaman yatması gerektiğini ve ne zaman kalkması gerektiğini bilir. Dengeli beslenmeyi de spor yapmayı da , sağlıklı yaşamayı da bir yaşam biçimi olarak görür. Her zaman disiplin içerisinde olacaktır. Sorumlu aile , sorumlu evlat !

Yanında Kitap Okumak ve Bilgi Paylaşımı

Çocukların yanında kitap okunması rol model olma yolunda önemli bir adımdır. Bilindiği üzere çocuklar rol yaparak ve modelleri izleyerek bu rollere alışarak öğrenirler. Yanında kitap okunan çocuk kitap okumayı seven bir kişi olarak büyür. Genel kültürü de artacağı için etrafında bilgili ve sevilen bir birey olur. Bu durumda da mutlu ve özgüveni yüksek bir hayat sürer. Her durumda aranılan kişi olur ve ortamda gözde bir birey olarak yetişir.

Görev Kontrolü ve Onay

Bu noktada ev ödevleri önem kazanıyor. Çocuk aile ile öğretmen arasında bir uyum olduğunu bilirse güvende hisseder. bununla beraber tabii ki kontrol edildiğini de düşünür. Bu durumda ödevi yapmaktan başka bir çaresi olmadığını düşünecektir. Üzerine düşen sorumluluğu anlar ve ona göre davranır.

Veli Toplantısı Katılımı

Öncelikle çocuk değerli olduğunu anlar ve sizinle de gurur duyar. Kendisini değerli hisseder ve bu çocukta gayret uyandırır.

Sosyal Faaliyetler

Sosyal faaliyetlere katılan çocuklar zamanını iyi kullanmayı öğrenir ve zihinlerini meşgul ederler. Bu durumda da daha sağlıklı bireyler olurlar. Sosyalleşen bireyler ise daha mutlu olurlar. Bir çocuğun sosyalleşmesi kadar onu etkileyebilecek ve geliştirebilecek başka bir faaliyet yoktur.

Teknoloji Kullanımı

Çocuklarımızın teknolojiyi iyi kullanan bireyler olması için çabalamalıyız. Gereksiz zaman harcanan bir mecra olmak yerine bilgi ihtiyacı durumunda başvurulan bir alan olduğunu öğretmeliyiz.

Eğitim konusu ile ilgiliyseniz Yapılandırmacı Yaklaşım ve Maria Montessori yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makale

Retorik ve Hitabetle Konuşmanızı Nasıl İlginç ve Etkili Hale Getirebilirsiniz

Published

on

retorik ve hitabet

Topluluk önünde konuşma, sadece dili iyi bir şekilde konuşma yeteğine sahip olmak demek değildir. Retorik ve hitabet sanatına göre iyi bir konuşmacı, psikoloji ve oyunculuk, felsefe ve analitik konularında da temel bir anlayışa sahip olmalıdır. Temel amacı sadece muhataplara belirli bilgileri iletmek değil, aynı zamanda dinleyicilerin ilgisini uyandırmak, dinleyicileri belirli eylemlerde bulunmaya teşvik etmektir.

10 Temel Retorik Kuralı

Retorikte, konuşma kalitesini etkileyen ve hitabetin merkezinde yatan 10 bileşen vardır. Yazımızın pdf dosyasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Nesnellik

Kendi inançlarınızı değişmez bir gerçek olarak sunmamalısınız. Konuşmacının konuşması tarafsız ve bilgi doğru olmalıdır;

Özlülük

Çok sayıda ikincil bilgi içeren uzun bir monolog, diğerlerinden rahatsızlık ve olumsuz tepkilere neden olur. Konuşma metni, anlamlı ve bilgilendirici kalırken yeterince kısa ve özlü olmalıdır;

Netlik

Açıklık, karmaşık şeyleri basit kelimelerle açıklama, bilgiyi muhatap tarafından anlaşılabilir bir biçimde sunma yeteneğidir;

Görüntüler – Retorik ve Hitabet

Örnek olarak gerçek yaşam durumlarının kullanılması, karşılaştırma ve yan yana koyma, dinleyicide tanıdık şeylerle çağrışımları çağırır. Ortaya çıkan hisler ve duygular, bilginin algılanmasını kolaylaştırır ve konuşmayı daha akılda kalıcı hale getirir;

Retorik ve Hitabet

Fayda İlkesi

Söylenenlere dair ana fikir kolay kavranmalı ve çabuk ezberlenmelidir;

Voltaj

Muhatap büyülenmeli, ilgilenmeli ve entrikayı korurken ve gerginliğin derecesini artırırken, onu yavaş yavaş anlatının doruk noktasına getirmelidir;

Sürpriz

Standart olmayan bir yaklaşım ve duruma yeni bir bakış, izleyicinin konuşmacıya ve konuşmasına olan ilgisini artırır;

Doyma

Dinleyiciyi anlaşılması zor terim ve formülasyonlarla aşırı yüklememelisiniz, bunlar basit ve anlaşılır bilgilerle değiştirilmelidir;

Komik efekt

Mizah keskin köşeleri yumuşatır, izleyicinin mizacını çağrıştırır ve iyi bir şaka veya uygun tanıkla seyreltilmiş konuşmalar daha iyi hatırlanır;

Tarzı – Retorik ve Hitabet

İddialı ve yüce konuşmalar yapmamalısınız, ama aynı zamanda söylenenler kaba görünmemelidir. Hikaye anlatma stilinin seçimi, içeriğine ve sunum için hedef kitleye bağlıdır.

Konuşmanızı nasıl ilginç ve etkili hale getirebilirsiniz – 7 ipucu

Mizah anlayışı, ilginç gerçekler

Kuru, tatsız ve karmaşık terimlerle dolu bir konuşmacının konuşmasını dinlemek sıkıcıdır. Halk, ironi ile seyreltilmiş basit ve ilginç bir metni kolayca algılar.

Duraklatmalar

Duraklama, topluluk önünde konuşmanın ciddi bir unsurudur. Parlak bir ifadeden sonra durun. Bu seyircinin zihninde güçlü bir tepki uyandırır, entrikalar, gerginlik, merak uyandırır. Duraklamalarda sessiz olmaya çalışın ve mırıldanmayın: “eeee” veya “bunun gibi başka ne söylenebilir …”.

Güven

Dinleyicilerin güvenini oluşturun. Bana gelişigüzel bir şekilde kaç müşteriniz olduğunu veya bir işletmeyi ne zamandır yönettiğinizi, ne tür bir deneyime sahip olduğunuzu söyleyin. Henüz yaygın bir itibar oluşturmadıysanız, izleyicinin sözleriniz hakkında şüpheleri olacaktır. Gerçek hayattan örnekler verin.

Alaka düzeyi

Güncel konular hakkında konuşmak gerekiyor. Alaka düzeyi şu anda konunun önemi ve güncelliği olarak anlaşılmaktadır. Başka bir deyişle, haberdar olun. Örnekler verirseniz, kontrol edin; güncel olmayabilir. Yeter ki alaka düzeyi retorik ile uyumlu ve hitabet açısından yeterli olsun.

Aksanlar

Önemli kısımları vurgulayın. Hızlıca söylenen duygusal ifadeler insanları sıkıyor.

Bir düşünceyi hız, ses gücü, jestle vurgulayın. Vurgulamanın önemli olduğu ifadeyi açıkça vurgulayın: camı kırın, masaya çarpın. Konuşmaları metaforlar, hikayeler ve ifadelerle dolu. Sadelikleri ve parlaklıkları nedeniyle halk arasında rezonansa girerler.

Hikayeler

Hikayeler şeklinde anlatın: Bir şeyi nasıl başardınız, belirli durumlarda ne kadar ilginç ve eğlenceli anlar vardı. Dinleyiciler sizin yerinizde kendilerini denerler, hikayenizi yaşamaya başlarlar. 2017’de Otli’den bir iş adamının konferansına katıldım. Bana hangi zorlukları aşması gerektiğini, başlangıçta siyahi bir iş olarak nasıl geçimini sağladığını anlattı. Bu arada, yüksek eğitimi yok. Her şeyi irade ve karizma ile başardı. Gibi

“Önce” ve “sonra” alımı

Bir ürünün reklamını yaparken, dinleyicinin hayatının ürünü kullanmaktan nasıl değişmesi gerektiğini örneklerle sunun. Zayıflama ürünü satmak mı istiyorsunuz? Kilo verdikten “önce” ve sonra “sonra” resimleri gösterin, örneğin Christina Aguilera veya Polina Gagarina.

Sunumunuzun sonunda özetleyin ve harekete geçirici mesaj verin. Parlak, şok edici, orijinal!

Topluluk önünde konuşmaktan nasıl korkmamalı

Potansiyel başarısızlık korkusu ve sahne korkusu tamamen doğaldır ve birçok insanda ortaktır. Konuşma korkusunun arkasında gerçekten ne olduğunu anlamamız bizim için önemlidir, böylece ona etkili bir şekilde karşı koyabiliriz.

Sahne korkusu ya da olası başarısızlık korkusu, geniş bir izleyici kitlesi önünde performans sergilemek üzere olan kişiyi saran sürekli bir endişe durumudur.

Aşağıdaki ipuçlarını dinleyin:

Konunuzu bilin

Performans korkusunu hiçbir şey hazırlıklı olmak kadar bastırmaz. Konuşmanızın konusunu ve metnini bilin. Ve en önemlisi, izleyicilerinizi tanıyın. Neyle ve kiminle konuştuğunuzu biliyorsanız, paniğe kapılmanıza gerek yok.

Konuyu bilmek, sunumunuzda daha doğal ve ikna edici olmanızı sağlayacaktır. Ve aniden herhangi bir teknik arıza meydana gelirse, sizi hiç utandırmayacaktır: sonuçta, bilginizden% 100 eminsiniz!

Sakin ol

Sahne korkusunun “sadece kafada” olduğu gerçeğine rağmen, korkunun kendine özgü fizyolojik tezahürleri vardır. Dinleyicileriniz bunu fark edebilir. Başa çıkmanın en iyi yöntemi, olumsuz beklentileri olumlu olanlarla değiştirmektir. Söylediklerinizi unutursanız ne olacağı konusunda endişelenmek yerine, bir seyirci önünde iyi performans gösterirseniz ne olacağını düşünün. Basit görünse de, olumlu onaylamalar, topluluk önünde konuşmadan önce stresi azaltmaya gerçekten yardımcı olabilir.

Olası en kötü senaryoyu hayal edin

Olumlu düşünceler size yardımcı olmuyorsa, en kötü durum senaryosunu düşünün. Bir kez hayal ettiğinizde, bu senaryonun o kadar da korkutucu olmadığını anlayacaksınız. Bu rahatlamana yardımcı olacak.

Sonuçları hayal edin

İstediğiniz gibi adlandırın: yansıtma, hayal gücü, meditasyon. Ona hangi adı verdiğiniz önemli değil – sadece yapın. İdeal performansınızı şevk, mizah, güven ve profesyonellikle parladığınız bir seyirci önünde hayal edin. Başarı hakkında ne kadar çok düşünürseniz, başarma olasılığınız o kadar artar.

Dünya senin etrafında dönmüyor

Herkesin sizinle alay etmeyi, eleştirmeyi veya kınamayı beklediğini hissedebilirsiniz. Ancak durum bu değil. Tüm hatalarınız için tüm dünyanın sizi suçlayacağı hissinden kurtulun.

Sunumunuza, izleyicilere ve onlara ne vermek istediğinize odaklanın. Bunu yaparak, içinizde zaten biriken gerilimi azaltacaksınız.

Bir şeyler ters gittiğinde

Er ya da geç bir şeyler ters gidecek. Mikrofon veya projektör çalışmayabilir. Raporunuzun konusuna ve içeriğine sahipseniz, sizi pek rahatsız etmeyecektir. Mikrofon çalışmıyor mu? Boşver, sesini yükselt ve konuşmaya devam et. Teknik personel muhtemelen zaten soruna bir çözüm bulmak için çalışıyor. Ve evet, endişelenmelerine izin ver, sen rahat ol

Sakin ol ve kendinin önüne geçme

Konuşmanızı mümkün olan en kısa sürede bitirmek için acele etmeyin. Performansınıza sakin ve yavaş başlayın. Bu, en uygun konuşma hızını seçmenize, dinleyicilere alışmanıza ve izleyicinin size alışmasına izin verecektir.

İlk beş dakikaya konsantre olun

Tüm konuşmanızın sadece beş dakika sürdüğünü hayal edin. Bu, performansı daha az stresli hale getirir. Sunumunuzun ilk beş dakikasını “tamamlamaya” odaklanın – bu, sizi sakinleştirmek ve sürece dahil olmak için yeterli olacaktır.

Heyecanınız için asla özür dileme

Konuşmanızın çoğunda sakin görünecek ve heyecanınıza ihanet etmeyeceksiniz. Öyleyse neden izleyiciye bundan bahsediyorsun? Dizleriniz titriyor gibi görünmesine izin verin – seyircilerden kimse bunu fark etmeyecek, inan bana. Bu yüzden sadece bahsetmeyin, yoksa izleyicileriniz kendilerini gerecek, onlara söylediklerinizi dinlemeyi bırakacak ve konuşma tarzınızı değerlendirmeye başlayacaktır.

Hataların hakkında konuşma

Performansınızı hazırladınız ve provasını yaptınız, harika hissediyorsunuz. Ancak, zaten sahnede olduğunuz için, birden kafanızın karıştığını veya önemli bir şey söylemeyi unuttuğunuzu fark edersiniz. Böyle zamanlarda, bu hatayı bilen tek kişinin siz olduğunu unutmayın. Dinleyicileriniz hiçbir şeyden şüphelenmiyor. Bu yüzden mutlu bir cehalet içinde kalsalar bile, onları bilgilendirmeye değmez. Hatalarınızı kabul ederseniz, bazı dinleyiciler kasıtlı olarak başka kusurları aramaya başlayacaktır. Seyircinin dikkatini sunumunuzun ana amacından başka yöne çevireceksiniz.

Erken gel

Geç kalmak sadece heyecanınızı artıracaktır. Önceden konuştuğunuz yere gelin, alışın. Hatta daha rahat hissetmek için sahneye çıkabilir veya koridorda dolaşabilirsiniz.

Isınmak

Gergin olduğunuzda vücudunuzdaki kaslar sertleşir. Gösterinizden on beş dakika önce biraz ısınma yapın. Bu, kas gerginliğini giderecek ve vücudunuzu rahatlatacaktır.

Nefes almak

Heyecana her zaman hızlı nefes alma eşlik eder, bu da oksijen eksikliğine ve rahatlama kaybına neden olur. Sahneye çıkmadan bir dakika önce kendinizi sakinleştirmek için birkaç derin nefes alın.

Her şeyi iki kez kontrol edin

Raporunuzda bir dizüstü bilgisayar veya herhangi bir not kullanmanız gerekiyor mu? Her şeyin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Mikrofon başında durduğunuzda, unutulmuş kağıtların ve notların peşinden koşmak için çok geç olacaktır. Ve bu, güveninizi büyük ölçüde azaltacaktır. Konuşmanızın metnini o kadar iyi bilin ki, mücbir sebepler durumunda bile tereddüt etmeden konuşmaya devam edebilirsiniz.

Ana tavsiye

Performans korkunuzun üstesinden gelmeye çalışmayın. Onunla çalışın! Kendinizi hazırlamalı ve konuşmanızın ilk birkaç dakikasında son derece heyecanlanacağınızı kabul etmelisiniz. Kaygınızı ne kadar bastırmaya çalışırsanız, o kadar güçlenir. Bu yüzden sunumunuza odaklanın. Heyecan yavaş yavaş azalacaktır. Retorik ve Hitabet sanatının büyüsü sizi mükemmel bir konuşmacı yapabilir.

Continue Reading

Makale

Uzaktan Eğitim Ne Kadar Sürecek ?

Published

on

online eğitim

Uzaktan eğitim şüphesiz içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde en çok duyduğumuz kelimelerden bir tanesi. Peki bu kavram ne demek ? Gerçekten neyi ifade ediyor ? Eğitim konusunda ne kadar hazır olduğumuzu hiç irdeledik mi ? Uzaktan yapılan eğitimlerin ne kadar etkili olduğunu ölçebiliyor muyuz ? Gelin beraber bu soruların cevaplarını irdeleyelim.

Uzaktan eğitim aslında günümüzde yeni bir kavram değil. Uzun yıllardan beri gerek AÖF olsun gerekse AUZEF olsun, çeşitli şekillerde üniversiteler uzaktan eğitim noktasında çalışmalar yapıyor ve içeriklerini kullanıcı adı ve şifre girilmesi kaydıyla online ortamda yayınlıyorlar. Canlı ders dediğimiz sistemde de hocalar uzaktan bağlantılarla tecrübelerini öğrencilerle paylaşıyorlar.

online eğitim
online eğitim

MEB İÇİN PANDEMİ DÖNEMİNDE ZORUNLULUK – UZAKTAN EĞİTİM

Küresel bir salgın olan koronavirüsün bulaşıcı etkisi sebebiyle okullar maalesef tehlike arzetmeye başladı. Salgının her ne kadar gençler üzerinde büyük etkileri olmadığı bilinse de bu kitlenin virüsü taşıma tehlikesi evlerdeki milyonlarca yaşlı ve orta yaş ebeveynleri tehlikeye atıyor. Bu sebeple de okulların uzaktan eğitim sistemine geçmesi zorunluluğu ortaya çıkıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ise altyapısı hazır olmadığı halde bu duruma hazırlıksız yakalanan taraf oldu. Ayrıca ülkenin her yerinde yeterli internet ve cihaz altyapısı hazır olmadığı için MEB kendi kabahati olmadığı halde bu durumdan etkilenen taraf oldu ve eğitim bir süre aksadı. Çareler arayan eğitimciler ise çareyi Zoom ve Google Meet gibi platformlarda ders vermekte buldular. Uzaktan eğitim platformları olmayan bu siteler bir şekilde uzaktan eğitime entegre edildi ve artık en yaygın kullanılan eğitim araçları haline geldiler. Özellikle Zoom dünya çapında ün kazandı.

MEB online eğitim sürecini eba üzerinden yürütüyor ve bunun için zoom entegrasyonu sağlayarak derslerin daha kolay işlenmesi için hızla teknik altyapısını tamamlamaya çalışıyor. Bu süreçte açtıkları portal üzerinden de süreci kontrol ediyorlar. Üzerine tıklayarak ulaşabileceğiniz bu portalda uzaktan eğitim araçları , bilgilendirme videoları , hazırlık dönemi programı, rehberler ve kitaplar yer alıyor.

İçerdikleri dahili araçlarla hem görüntülü hem de sesli bi şekilde eğitime olanak sağlayan bu siteler ve programlar online toplantıların da vazgeçilmezi haline geldi. Artık şirketler, okullar ve benzeri kurumlar virüs sebebiyle bir araya gelmekten çekindiği için bu platformları tercih ediyorlar.

Uzaktan Eğitim Başarılı Olabilir mi ?

Aslında bu sorunun cevabını vermek çok zor. Çünkü çok fazla değişken bulunuyor. Bu değişkenlerden bir kaçını saymakta fayda görüyorum. Ama şüphesiz en önemli değişken öğrencilerdeki içsel motivason elbette. Öğrencilerin öğrenme düzeyini belirleyen temel faktörlerin başında geliyor.

Öğrenciler online derslere katılmak istemiyor. Bunun bir çok sebebi var ancak en önemlisi ekranda bir noktaya uzun süre sabit bir şekilde odaklanmanın çok zor oluşu. Karşınızda bir görüntü ve ses var evet. Ancak etkileşim kurmak zorlaşıyor. Mesela iki tarafında kamerasının açık olması gerekiyor. Ancak taraflardan birinde kamera eksik ya da kusurlu olabiliyor.

uzaktan eğitim
uzaktan eğitim

Bunun yanında internet bağlantı problemlerinin yüksek olduğu bölgelerde görüntü aktarımı oldukça kalitesiz. Bu durumun özel sebebi ise upload hızı olarak vurgulanabilir. Ülkedeki en yaygın upload hızı 0,60 kbps yani 1 Mgbit bile değil. Bu durumda dosya indirme değil , dosya gönderme hızını etkiliyor. Ayrıca ping sürelerinin de çok yüksek olduğunu söylemekte fayda var. Bu sebeple dosyaların veya görüntünün aktarımı oldukça yavaş ve kalitesiz.

Tabi sınırlılıklar bununla da kısıtlı değil. Bilindiği üzere eğitimde fırsat eşitliği sağlanması gerekiyor. Peki kaç evde bilgisayari tablet veya akıllı cep telefonu var ? Bütün bunların tamamlanmadan uzaktan eğitim sürecinin ülke çapında eşit oranda sunulması nasıl mümkün olabilir ?

Her öğrenciye bir tablet ya da bilgisayar sunulduğunu varsayalım. Peki öğretmenler ? Öğretmenlerin bir bilgisayarı olmak zrounda mı ? Eğer maddi durumu el vermiyorsa meb öğretmenlere bilgisayar veriyor mu ? Sadece meb değil , aynı durum özel okullar için de geçerli elbette. Özel okullar da öğretmenlerine gereki imkanları sağlama noktasında yetersizler. Okuldan eğitim olanaklarının mümkün olmadığı zamanlarda evden ders yapmak zorunda kalan öğretmenler teknik yetersizliklerden dolayı sorunlar yaşıyorlar.

Uzaktan mı yoksa Yüz yüze mi ?

Şühesiz yüz yüze diye haykrdığınızı duyar gibiyim. Ancak burada da şu soruyu aklımıza getirmemiz gerekiyor. Günün belli saatlerinde uzaktan eğitim kapsamında yapılan derslerin kolaylıkları yok mu ? Şüphesiz teknik imkanlar sağlandığı taktirde zamandan ve mekandan tasarruf ettiren bu sitemin artıları oldukça fazla. Ancak eksileri ile kıyaslandığında malesef yüz yüze eğitimin daha başarılı olduğunu söylemek daha mümkün . Maalesef diyoruz çünkü bu süreçte bu pek de mümkün görünmüyor.

Yüz yüze eğitimin en temel artılarından bir tanesi göz teması ve direkt iletişim. Bu tabi sizlere doğrudan geri dönüt alabilme imkanı tanıyor. Ayrıca öğrencilerin oturduğu yerde sabit kalmasında sorun olmasa da öğretmen açısından hareket bir zorunluluk ve bu sadece yüz yüze eğitim sayesinde mümkün olabiliyor.

Uzaktan Eğitim Ne Kadar Sürer ?

Şüphesiz salgının yaza kadar bitmesine yönelik büyük bir beklenti var. Ancak Ülkeler genellikle DSÖ nün verdiği veriler kararlar dogrultusunda aksiyon alıyorlar. Dolayısıyla salgının dünyadaki seyri göz önünde tutulacaktır. Bu sebeple de kontrollü olarak mart ayından itibaren tüm kademelerde okulların açılacağı beklentisi güc kazanmaya başladı.

Evet beklentimiz mart sonu tüm okulların açılacağı yönündedir.

Continue Reading

Makale

Loci Hafıza Teknigi

Published

on

loci hafıza tekniği

Loci metodu

Loci metodu hafızayı güçlendiren bilinen en eski metod olarak adlandırılır. Loci, locus kelimesinin çoğul halidir ve anlamı yer ya da konum demektir. Aşina olduğunuz yerleri en iyi hatırlayabileceğiniz varsayımına dayanmaktadır. Yani hatırlamak istediğiniz bir şeyi çok iyi bildiğiniz bir yerle ilişkilendirirseniz, o konum size hatırlamanız için bir ipucu sağlayacaktır.

loci hafıza tekniği
loci hafıza tekniği

Roma imparatorluğu döneminde geliştirilen locus metodu bir çeşit düğüm metodudur. Cicero’ya göre bu yöntem akşam yemeği sırasında çöken binadan kurtulan tek kişi olan Ceous Sİdemer’in şairi tarafından geliştirilmiştir. Simonides misafirlerin nerede olduğunu hatırlayarak tanınmayacak kadar ezilmiş ölüleri teşhis edebilmiştir. Bu deneyimden sonra, herhangi bir şeyi bir konumun zihinsel imgesiyle ilişkilendirerek hatırlamanın mümkün olabileceğini fark etmiştir. Bu arada yazının pdf halini bu linkten indirebilirsiniz.

Loci sistemi hem yunanlı hem de Romalı konuşmacılar/hatipler tarafından bir hafıza aracı olarak kullanılmıştır. O dönemlerde notların yardımı olmadan yapılan konuşmalarda bu teknikten yararlanılmıştır. Yaklaşık M.Ö. 500 yılına kadar uzanan bu sistem, fonetik ve peg sistemlerinin tanıtıldığı 1600’lerin ortalarına kadar en popüler hafıza güçlendirici sistemdi. Bu metod özellikle, eğer görselleştirme yönünüz iyiyse işe yarar. metod şu şekilde çalışıyor:

loci Hafıza Tekniği nin  Uygulanışı

Kendi eviniz gibi iyi bildiğiniz bir yer düşünün. Bir dizi konumu mantıksal sırayla bir yerde görselleştirin.

Örneğin; normalde evinizde ön kapıdan arka kapıya doğru giden yolu zihninizde görselleştirin. Ön kapıdan başlayın, koridordan geçin, otuma odasına dönün, yemek odasından geçip mutfağa gidin ve böyle devam edin. Odanı n bir tarafından diğer tarafına giderken mantıksal ve tutarlı bir şekilde hareket edin. Ev eşyalarının her biri ek bir konum olarak görev alabilir. Hatırlamak istediğiniz her öğeyi konumlardan birine yerleştirin. Öğeleri hatırlamak istediğinizde evinizi gözünüzün önüne getirin. Zihninizde bir odadan diğerine geçin. Evinizde belirli bir yerle ilişkilendirdiğiniz her öğe, zihinsel olarak evinizde ilerlerken aklınıza gelmelidir.

Aşağıdaki alışveriş listesini hatırlamak isterseniz, metod şöyle çalışır;

Tıraş köpüğü

Şeftaliler

Sosisli

Ketçap

Dondurma

Evinizi hayal ederken ön kapının her tarafına tıraş köpüğü sıktığınızı hayal edin. Sadece ‘tıraş köpüğü’ kelimesini hayal etmeyin. Tıraş köpüğünün püskürtücüsüne bastığınızı ve köpüğü ön kapının her tarafına püskürttüğünüzü gerçekten hayal edin. Tıraş köpüğünün kokusunu da hayal etmeye çalışın aynı zamanda. Şimdi kapıyı açın, salona girin ve dev bir şeftalinin ön koridordaki basamaklardan aşağı yuvarlanıp size doğru geldiğini hayal edin. Şimdi oturma odasına girin ve 6 metre boyunda kovboy şapkası takmış ve şöminenin önüne uzanmış bir sosisli hayal edin. Yemek odasına girin ve eski moda bir hizmetçi kıyafeti giymiş bir şişe ketçapın masayı kurduğunu hayal edin. Son olarak mutfağa gidin ve sıcak sobanın üzerinde eriyen bir galon dondurma hayal edin.

Tüm listedeki öğeleri evin etrafına görsel olarak yerleştirdikten sonra alışveriş listenizi hatırlamaya çalıştığınızda tek yapmanız gereken ön kapınızı hayal etmek olacak. Tıraş köpüğünüzü anında göreceksiniz, salona girdiğinizde şeftali aklınıza gelecek ve böyle devam edecek.

Zihinsel görselleri ne kadar çirkin ve sıra dışı hale getirirseniz, onları hatırlamak da o kadar kolay olacaktır. Bu yöntemi, bir konuşmadaki önemli noktaları, bir etkinlik veya toplantıdaki kişilerin adlarını, yapmanız gereken şeyleri, hatta aklınızda tutmak istediğiniz bir düşünceyi bile hatırlamak için kullanabilirsiniz. Bu yöntem işe yarıyor gerçekten çünkü hatırlama biçiminizi değiştiriyor böylece bildiğiniz lokasyonları (yerleri) kullanarak kendinize ipucu verebiliyorsunuz. Lokasyonları iyi bildiğiniz bir sıralamaya göre düzenlerseniz, göreceksiniz ki daha kolay hatırlamak istediğiniz şeyi hatırlayacaksınız.

Çeviri için : Alev Yılmaz‘a teşekkür ederiz.

Continue Reading

Trend Gönderiler