Arkadaşlar bir çoğumuz telefonlarımıza custom adı altında yazılımlar yüklüyoruz. Bunu yaparken de bazen cihazlarımızın derin ayarlarını kurcalıyoruz. Bu gibi durumlarda da cihazlarımızın imei gibi önemli özelliklerini iptal edebiliyoruz. İmei repair dediğimiz işlem ise bu cihazlarımızın orjinal imei dosyalarını kutusuna bakarak tekrar yazma işlemidir. Bu yönüyle %100 legal bir işlemdir. Farklı imei kullanırsanız işlem legal olmaktan çıkabilir. Öncelikle imei sorgulama için BTK veya E- Devlet’i kullanabilirsiniz.

Özellikle Snapdragon işlemcili cihazlar için uygulanan yöntem aşağıdaki gibidir. Xiaomi A3 – Mi9T Cihazlar için uygundur.

Xiaomi Mİ A3 cihazlar içindir. Mi9T için aynı işlemler uygulanmaktadır.

Yapacağınız işlemlerde bütün sorumluluk size aittir.

Öncelikle belirtmek isterim ki imei klonlamak yasal değildir. Bu sebeple sadece orijinal imeinizi yüklemek için bu adımları uygulayınız. Bir sebeple imei adresiniz uçmuş olabilir. Aşağıdaki adımları doğru uygularsanız cihazınızın imei sorununu çözebilirsiniz.

Önemli NOT : Bootloader kilidi açıldığında telefon sıfırlanır. Herşey silinir.

Öncelikli işimiz mutlaka Driverları kurmak olsun. Tüm ihtiyacınız olan dosyaları tek  arşivde birleştirdim. Sizlerle linki paylaşıyorum.

https://yadi.sk/d/tpG1so35PFccrA

 İşlem yeni nesil Xiaomi telefonlar için sadece SIM2 ye olmaktadır, SIM1 ise 0 olarak kalır. Buraya dikkat edelim. Sim 2 , simkartın en uca değil aparatın en dış kısmına takılması demektir.

BOOTLOADER KİLİDİ AÇMAK : arkadaşlar ilk adım budur. Telefonunuzu yedeklediğinizden emin olmalısınız.

Geliştirici seçeneklerini açtıktan sonra OEM kilit açma ve USB hata ayıklama maddelerine tik atıyoruz.

Minimal ADB and Fastboot ve ADB Loader sürücülerini kurduktan sonra masaüstünde oluşan kısayol “Minimal ADB and Fastboot” dosyasına tıklıyoruz. CMD ekranı açılacak.

Telefonu Fastboot modunda açıyoruz.Ses kısma + Güç tuşu 6 saniye basılı tutarak. Sonra kablo bağlıyoruz PC’ye.

Adb devices   komutunu giriyoruz. Cihazımızın görünmesi gerekiyor. Telefon ekranına bildirim gelirse onay verelim. Cihazı gördükten sonra

adb reboot bootloader  yazalım. Enter

ÖNEMLİ! BU İŞLEM SONUCUNDA TELEFONUNUZDAKİ BÜTÜN VERİLER SİLİNİR. İŞLEME BAŞLAMADAN ÖNCE YEDEK ALINIZ.

fastboot flashing unlock  entere basıyoruz.

Telefon bir süre sizi bekletip açılacaktır. Sıfırlanmış olabilir. Tekrar fastboota girerek şimdi farklı bir komut gireceğiz.

fastboot flashing unlock_critical   entere basıyoruz.

Bir süre sonra artık Bootloader kilidi tamamen açıktır. Şimdi diğer tüm işlemleri yapabilirsiniz. İlk işiniz TWRP kurmak  ve root atmak olsun arkadaşlar.

Unutulmaması Gerekenler

*İlk iş cihaz açıkken geliştirici seçeneklerini aktif etmek ve oradan oem kilidini aç  ve usb hata ayıklama modunu aktif etmek.
*TWRP yüklemek
*Cihazın Rootlanması. Magisk ile rootlayınız.*Diag mode açma
*QPTS programı aracılığıyla cihazın QCN yedeğinin alınıp saklanması.
*TWRP üzerinden EFS klasörünün yedeğinin alınması. Bu adım çok önemli , zira hata yaparsanız TWRP yedeğini restore ederek telefonu kurtarma şansınız var.*QFIL ile restore yapma.
Eğer işlem sırasında”no space left on device” hatası alırsanız görmezden gelin. Telefon çift hatlı ise enable multi sim seçmelisiniz Qfil Restore işlemi sırasında.


1)Driver Yükleme
ilk ve en önemli adım bu arkadaşlar. Qualcom driverlarını bilgisayara kuruyoruz.


2)Twrp yükleme
Arkadaşlar bu adımı internette bulabilirsiniz. Ancak aşağıda MİUİ 12 Custom Rom yüklerken zaten otomatik olarak TWRP  de yüklenecek. Bu rehberde sadece imei atma yani repair  aşamasına değineceğim. Bunun için sizin öncelikle bootloader kilidi açma , TWRP yükleme ve magisk ile root atma aşamalarını aşmanız gerekiyor. Eğer bu aşamalara kadar gelemiyorsanız zaten İMEİ repair işlemini  yapmanız doğru olmaz. Telefonu sinyal alamaz bir hale sokabilirsiniz.

Bootloder kilidini açtıktan sonra Custom rom yüklemelisiniz. Custom rom kurma Global romdan çok daha stabildir . Dediğim şekilde yüklerseniz TWRP de kurulmuş olacak. TWRP kurulunca magisk flashlayarak  root yapın.
TWRP yükledikten sonra artık custom rom kurabilirsiniz. Orijinal romda’da bu işlemi yapabilirsiniz ancak fabrika ayarlarına sıfırlama yapıldığı zaman imei uçar, tekrar işlem yapmanız gereklidir. Custom romda böyle bir risk yoktur.

Ben size MİUİ 12 Mİ A3  versiyonunu öneriyorum. Linki buraya bırakıyorum.

https://sourceforge.net/projects/mi-a3-miui/files/Stable/MIUI_Xiaomi.eu/xiaomi.eu_MIA3_V12.0.3.0.QFMCNXM_v12-10-BITNET.zip/download

Bu linkten ise tüm araçları indirebilirsiniz. Özellikle Tools menüsü altında

CUSTOM ROM MİUİ 12 Kurulumu

Bunu yüklemek çok kolay. Telefonu fastboot moda almak için ses kısma + güç tuşunu 6 saniye basıyorsunuz. Fastboot modu açılırken altta unlocked yazıyor olmasına dikkat edin. Açıldığında yazmayabilir ama açılırken yazacaktır.

“Miui flasher 1.0 veya 2.0” kullanabilirsiniz. Zipten çıkarttığınız klasöre atıp çalıştır demeniz gerekiyor. Birkaç dosya ekleyecek klasörün içine ve “format data and flash” isimli dosyayı tıklayarak işlemi başlatacaksınız.


Telefonu açıp hızlıca kurulum aşamalarını geçiniz.

(google hesabi, mi hesabı, parmak izi vs uğraşmayın) Bunlar en son

*Bu aşamadan sonra tekrar *İlk iş cihaz açıkken geliştirici seçeneklerini aktif etmek ve oradan oem kilidini aç  ve usb hata ayıklama modunu aktif etmek.

Cihazı rootlama
İmei işlemi için root gerekiyor. İsterseniz tüm işlemlerden sonra klasör içindeki “magisk uninstaller” dosyasını TWRP den flashlayarak kaldırabilirsiniz zaten.

Magisk  zip indirip,  kuruyoruz TWRP üzerinden.
Dilerseniz buradan daha yeni bir sürüm varsa onu kurabilirsiniz.

https://miui.blog/any-devices/magisk-systemless-root/

EFS yedekleme
TWRP’ye girip backup kısmından sadece EFS klasörünü seçili olacak halde yedek alıyoruz.
Bu yedeği istediğiniz yerde saklayabilirsiniz yedek Twrp/backups klasöründe olacaktır. Pc’ye de bi kopya atıp saklamanızı tavsiye ederim.

QPTS  ile  QCN yedeği alma
İlk önce telefonumuzun USB hata ayıklama modunu açalım. Telefonu Bilgisayara bağlayın. Bu işlemleri yaparken telefon kilidinin ve ekranın açık olduğuna dikkat edelim, bilgisayarınız, telefona erişim için telefondan izin isteyebilir. Bu esnada magisk ekranı da açık olmalı. İzin için gözümüz telefon ekranında olmalı.

Aşağıdaki “su” kodunu yazdığımızda bizden onay isteyecek.


DIAG MOD
ADB loader ve ADB Mini Fast boot aracını yüklememiz gerekiyor.

ADB Loader Link :  https://xiaomitools.com/minimal-adb-and-fastboot/

Minimal ADB and Fastboot : https://xiaomitools.com/minimal-adb-and-fastboot/

Masaüstünde Minimal ADB and Fastboot  kısayolu oluşacaktır. Onu çalıştırıyoruz cihaz bağlı  iken

Sırasıyla aşağıdaki kodları yazıp entere basıyoruz her birinde. Her koddan sonra entere basıp ekrana bakarsanız iyi olur. Ekranda onay çıkacaktır onaylayın.

Eğer şarj ediyor veya dosya yöneticisi seçenekleri gelirse telefonda sakın bir şey yapmayın o haliyle bırakın.

Zaten bir ses duyacaksınız. Muhtemelen telefon DİAG moda girmiş olacaktır. QPST açınca bağlanmış mı göreceğiz.

Masaüstünde Minimal ADB and Fastboot   yönetici olarak çalıştırdık. Aşağıdaki kodları tek tek girdik ?
adb shell
su
setprop sys.usb.config diag,adb

setprop sys.usb.config diag,adb komutunu girdiğinizde telefonda şarj dosya yöneticisi ekranı gelirse hiçbir şeye dokunmuyorsunuz ! Öylece bırakıyoruz.

* Eğer diag moda girmezse yani hata alıyorsanız, (port does not contain a phone in diagnostics mode vb) telefondan magisk uygulamasına girip (sol 3 çizgiye çekerek) yetkili kullanıcıdan kabuk ya da shell yazan yeri aktif etmelisiniz. Muhtemelen komut girerken telefondan onay vermediniz.


* Hala DİAG  moda girmiyorsa driver sorununuz vardır.

Driver kurun tekrar bu linktekileri kurabilirisiniz.

https://xiaomitools.com/xiaomi-usb-drivers/

*Telefonu kapatıp açınca diag moddan çıkıyor. Dolayısıyla her seferinde telefonu DİAG moda almalısınız. DİAG MODE adımını bence bir not defterine not edin . Sık sık kullanacaksınız.

*PC’de Bluestacks vb programlar kurulu ise hata alabilirsiniz. Görev yöneticisi’ne girip işlemlerden /arka plan işlemlerinden bu programları kapattığınıza emin olun!


DIAG moduna girdiğimize göre artık QCN yedeğimizi alabiliriz. 

QPTS programını yüklediğimiz klasördeki (C:\Program Files (x86)\Qualcomm\QPST\bin) QPTS configuration programını bulup çalıştıralım.

Bu adıma kadar bir hata yapılmadıysa cihazınız, açılan listede DIAG moduna girmiş şekilde görünecektir.  Üstte Start Clients  –  Software Download  , kısmına girelim.

Backup sekmesine girip alttaki browse kısmından kaydedeciğimiz konumu ve yedek adını belirleyelim.

Not: alacağımız Qcn dosyasını .qcn uzantılı olarak almalıyız.
Dosya türünü  (.qcn, *.qcn) olarak seçelim ve start butonuna basalım.

 İşlem tahminen 1-2 dakika sürecektir.


*QPTS Config programı devamlı msvcr100.dll hatası veriyorsa; Pc’deki Microsoft Vcredist eksikliğinden kaynaklanmaktadır. C:\Windows\System32 klasöründen dosyayı bulun ve C:\Program Files (x86)\Qualcomm\QPST\bin klasörüne kopyalayın sorun ortadan kalkacaktır. Eğer ilgili dosya system32’de yoksa aşağıdaki paketi kurun.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5555

Repair için EFS temizleme

Arkadaşlar ilk iş EFS yani modem dosyalarını temizlememiz gerekiyor cihazdan. Bu aşamadan sonra  Qfil  ile dosyamızı restore edebileceğiz.

Kodlar tüm xiaomi cihazları için uygundur. Bu kodları kullanabilmek için iki yol var.

Birincisi hızlı olan – Masaüstündeki Minimal ADB and Fastboot kısayolunu tıklıyoruz. Telefon TWRP modunda iken  bu kodları  uygulayacağız..

İşlemler sırasında önce “No space left on device” ve  “ records in, records out” yazabilir. Görmezden gelin.

Sırasıyla  bu komutları tek tek kopyala – yapıştır ile ekrana girip enterliyoruz. Unutmayın her koddan sonra ENTER

Kodlar
Adb shell
dd if=/dev/zero of=/dev/block/bootdevice/by-name/modemst1
dd if=/dev/zero of=/dev/block/bootdevice/by-name/modemst2
dd if=/dev/zero of=/dev/block/bootdevice/by-name/fsg
reboot


Manuel olarak TWRP’de elle yazıp silme.


TWRP ana menüsünden Advanced > Terminal kısmına giriyoruz ve yukarıdaki partition silme komutlarımızı tek tek yazıyoruz.

Yanlışlıkla farklı bir kod silerseniz aldığınız efs yedeğini restore edebilirsiniz.

Reboot komutundan sonra cihazımız yeniden başlıyor, yeniden başladıktan sonra şebekenin olmadığını göreceksiniz, bu çok normal çünkü cihazın modem dosyalarını sildik.

Repair edilmiş IMEI Yaratma (jjaQcnBuilder)

https://dosya.co/9s3099etuw92/(genel)jjaQcnBuilder.zip.html

JJaQcnBuilder klasörü yoksa bunu indirelim. Masaüstüne attığımız klasörde işlem yapacağız. Bu işlem ile repair yapmak istediğimiz imei dosyasını oluşturacağız. Halihazırda kullanacağınız imei numarasını hazırlamalısınız.


Arkadaşlar gcn dosyası vardı. QSPT ile aldık o yedeği. O yedek aldığımız dosyayı kopyalayıp jjaQcnBuilder klasörüne atıyoruz ve mutlaka  adını “jja.gcn”   olarak değiştiriyoruz.

jjaQcnBuilder.exe programını çalıştırıyoruz

Cihaz tek simli veya çift simli ise menüden ona göre seçim yapıyoruz.

Cihazımızın IMEI numarasını doğru bir şekilde girip enter’a basıyoruz, aynı klasöre girdiğiniz imei numarasına ait newQCN.qcn dosyası oluşuyor. Bu dosyayı Qfil ile restore edeceğiz. Yani cihaza bunu yükleyeceğiz.

QFIL ile restore etme 

Diag moda girmeyi öğrendik.

DIAG moduna giriyoruz.

CMD penceresi yani DIAG mod açık alsın

Qfil programını çalıştıralım. Doğrudan select porta gidip cihazı kontrol edelim. Eğer yoksa altta küçük bir kutucuk var . Orada Show NonQD loader Diagport yazıyor. Ona tıklayalım. Cihaz görünmeli. Görünmüyorsa DİAG moda girememişsiniz demektir. İşlem yapamazsınız.

Üstten Tools sekmesine tıklayıp QCN BACKUP RESTORE seçin.

Browse tıklayıp , new.qcn dosyasını, yani oluşturduğumuz yeni imei dosyasının yolunu gösterin. (JjaQcnbuilder ile oluşan yeni dosya)

Eğer tek sim kartlı cihaz ise multiple seçmenize gerek yok. İki imeili dosya ise enable multi-sim seçmelisiniz.

Restore  tıklayarak işlemin bitmesini bekliyoruz. 10 saniye falan sürüyor. İşlem bitince telefonu yeniden başlatabilirsiniz. Eğer hata yapmadıysanız İmei repair işleminiz tamamlanmıştır.

Şebekeniz giderse TWRP – Restore işemiyle yedeğinizi geri yükleyebilir veya Qfil ile ilk aldığınız , cihazın ilk qcn yedek dosyasını tekrar restore edebilirsiniz. Düzelecektir.

*Arkadaşlar driver veya QPST QFil gibi uygulamalarda install sorunu yaşarsanız bu işletim sisteminizdeki bir eksiklik ile ilgilidir. Windows 10 ile yaptığım yüklemede ben sorun yaşamadım.Ve son işlem olarak Start butonuna basalım ve işlemin bitmesini yani qcn’in yüklenmesini bekleyelim işlem tamamlandıktan sonra telefonun otomatik yeniden başlaması lazım, eğer başlamazsa siz yeniden başlatın.


Sonuç  : Eğer tüm adımları doğru yaptıysanız  * # 06 # yaptığınızda repair ettiğiniz imei adresini göreceksiniz. Eğer imei görünüyor ama şebeke yoksa ya imei kayıtlı değildir ya da çift simlidir ve sim kartın  yuvasını değiştirmeniz gerekiyordur.


Root kaldırma (isteğe bağlı)

Klasör içerisindeki Magisk uninstaller.zip dosyasını TWRP ile flashlarsanız root kalkar arkadaşlar. Tavsiye etmem. ! Sağlıcakla kalın. İletişim için kaptanrs@gmail.com mail atabilirsiniz.