Merhabalar. 2.Sınıf ingilizce konularında 2.ünitemiz Friends ünitesi. Gündelik hayatımızda arkadaşlarımızla olan iletişimimiz sırasında kullanabileceğimiz ingilizce kelimeler bu ünitemizin konu kapsamındadır. 2.sınıf İngilizce 2.ünite konu anlatımı na başlıyoruz.

Hello : Merhaba Biriyle selamlaşmak için Hello veya kısaca Hi ! diyebiliriz. Amerika’da Hey! şeklinde de kullanılmaktadır.

What is your name : Senin adın nedir ? veya sizin adınız nedir ?

My name is . . . . . . . . : Benim adım ………………..’dır.

Nice to meet you : Tanıştığımıza memnun oldum. ” Eğer sonuna “too” eklenirse “ben de” tanıştığımıza memnun oldum demiş oluruz.

How are you ? : Nasılsın veya nasılsınız ?

I’m fine . : Ben iyiyim ?

And you ? : Ya sen ?

How old are you ? : Kaç yaşındasın veya kaç yaşındasınız ?

I’m ……….. years old . : ……………. yaşındayım.

Good morning : Günaydın Good afternoon : Tünaydın.

Good evening : iyi akşamlar Good Night : İyi geceler

Bu tarz tanışma ve selamlaşma alıştırmalarına ” greeting exercises ” denir . İnternette basit bir araştırma yaparak bu kelimelerle bir çok video ve şarkı bulabilir ve bol miktarda pratik yapabilirsiniz. Konunun daha iyi anlaşılması için çokça tekrar edilmesi ve canlandırma yapılması gereklidir. Öğrencilerin karşılıklı olarak birbirleri ile bu pratiği yapması kalıcı olmaktadır. Geziler yapılarak turistlerle iletişim kurmaları sağlanırsa anılarında kalıcı belleğe yerleşme ihtimali daha yüksektir.

2.sınıf ingilizce friends ünitesi kapsamında öğrencilerimizin karşılaşabileceği kalıplar bunlardır. İyi çalışmalar dileriz.