Osmanlı Kuruluş Dönemi

Osmanlı Kuruluş Dönemi

Osmanlı Kuruluş Dönemi Kayı Boyu Osmanlı Devleti’nin kuruluşu şüphesiz birdenbire olmamıştır. Bu noktada Anadolu’daki otorite boşluğunu ve sebeplerini iyi anlamamız gerekiyor. 1243  Kösedağ savaşından sonra yenilen Anadolu Selçuklu Devleti Anadoluda Moğol İlhanlılar’ın baskısı sebebiyle zayıf bir konumda varlığını sürdürüyordu. Anadolu Selçuklu devletinin son hükümdarı 2.Mesud , öldüğünde yerine varis atanmadığı için Anadolu Selçuklu devleti de […]

Osmanlı Kuruluş Dönemi

Kayı Boyu

Osmanlı Devleti’nin kuruluşu şüphesiz birdenbire olmamıştır. Bu noktada Anadolu’daki otorite boşluğunu ve sebeplerini iyi anlamamız gerekiyor. 1243  Kösedağ savaşından sonra yenilen Anadolu Selçuklu Devleti Anadoluda Moğol İlhanlılar’ın baskısı sebebiyle zayıf bir konumda varlığını sürdürüyordu.

Anadolu Selçuklu devletinin son hükümdarı 2.Mesud , öldüğünde yerine varis atanmadığı için Anadolu Selçuklu devleti de fiilen sona ermiş oldu. 

Osmanlı Devletinin Kuruluşu
Osmanlı Kuruluş Dönemi

Bir çok beylik  Sultan’a bağlı kalmadan ayrı ayrı bölgelerde hakimiyetini sürdürmeye başlamıştı.

Kayı boyu da bu boylardan biriydi. Osmanlı Kuruluş Dönemi içerisinde Kayı boyu hayati öneme sahiptir. Osmanlı Hanedanı bu boyun içinden peyda olmuştur.

Kayı boyu Oğuzların günhan koluna mensuptu. Kayı boyunun manasına baktığımızda güçlü ve kuvvetli gibi manalara geldiğini görüyoruz.

Alâaddin Keykubad  Kayı boyuna Ankara’nın batısında kalan Karacadağ bölgesini yerleşime uygun görmüş ve konaklamalarına izin vermiştir. Ancak artan Moğol baskısı ile beraber batıya doğru kaymak zorunda kalmışlardır.

Kayılar bu sebeple Söğüt ve Domaniç bölgesine gelmiş ve yazlak-kışlak şeklinde yarı göçebe yaşamışlardır.

Ertuğrul Gazi’nin başında bulunduğu Kayı aşireti bu bölgede Bizanslı tekfurlarla iyi ilişkiler kurmuş ve Ahiler’in de içinde yer edinmiştir.

Ertuğrul Gazi

Kayı boyunu Söğüt ve Domaniç’e getiren aşiret lideridir. Osmangazi’nin babasıdır. Oğlu Osman’ı Ahi Lideri Şeyh Edebali’nini kızı Malhun hatun ile evlendirmiş ve kayı boyunu bu sayede güçlendirmiştir. Bu sıralarda Bizansın valileri konumundaki Tekfur denilen kişilerle de iyi geçinmiştir. Ertuğrul Gazi ölünce yerine Osman Bey geçmiş ve aşiretin liderliğini sürdürmüştür. Osmanlı Kuruluş Dönemi nde Gaza ve Cihad adını verdiğimiz meşhur seferlerine de bu dönemde başlamıştır.

Osman Gazi ve Osmanlı Devletinin Kuruluşu

Osmangazi , Tekfurların içinde bulunduğu söz dinlemez tavırlar ve birliklerinin bozulmuş olduğu bir dönemde tekfurlara tek tek son vermeye karar verdi. Pek tabii bu kararın politik olduğu kadar güvenlikle ilgili gerekçeleri de bulunmaktadır.

Gaza politikası gereği Türkmenlerin desteğini de alan ve Ahi teşkilatının Gaziyan-ı Rumlarının desteğini de alan Osmangazi  savaşlara başlamıştır. İlk olarak Karacihsar tekfurunu yenmiş ve burayı beyliğin merkezi haline getirmiştir. Bu başarısı neticesinde adını oldukça duyurmuş ve Selçuklu hükümdarından da çeşitli hediyeler almıştır. Artık Selçuklu hükümdarının resmi bir uç beyi unvanı ile tanınmaktadır.

Bilecik , Yarhisar ve İnegöl’ü de ele geçirince bu şöhreti duyan tüm Türkmen beyleri onun hizmetine girmeyi onur kabul ettiler. Nihayet 1299 yıllarını gösterdiğinde takvimler, Osmangazi ‘de boşluğu fırsat bilerek kendi bağımsızlığını ilan etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor