Tarih Slaytları

İlk Türk Devletleri Slayt

İlk Türk Devletleri Slayt

İlk Türk Devletleri ile ilgili hazırlamış olduğumuz slayt yazının sonunda bulunmaktadır. Linke tıklayarak doğrudan sitemizden indirebilirsiniz. İlk Türk Devletleri Slayt gösterisini oynatmak için Powerpoint programına ihtiyacınız bulunmaktadır. Google aramaları sonucunda yükleyebilirsiniz eğer bilgisayarınızda yüklü değilse.

Orta Asya’da kurulan ve islamiyeti benimsememiş olan Türk devletlelerine genellikle islam öncesi türk devletleri veya İlk Türk Devletleri denilmektedir. Bu İlk Türk Devletlerinin önemli olanlarını aşağıda sıralıyoruz.

Orta Asya’da kurulan bu Türk devletlerinin ortak özellikleri arasında göçebe yaşam ve hayvancılık bulunmaktadır. Ancak bazı Türk devletleri göçebeliği bırakarak yerleşik yaşamı benimsemiş ve tarım yapmışlardır. Bu Türk devletleri çeşitli dinlere mensup olsalar da ekserisi Göktanrı inancını benimsemiştir.

Diğer dinlere baktığımızda Yahudilik,Şamanizm, Hristiyanlık, Mani dini görülmektedir. Zaman içerisinde ise Türkler ile Müslümanlar karşılaşmış ve yavaş yavaş islamiyeti benimsemişlerdir. İşte bu islamiyetle tanışma evresine kadar geçen süreçte tanıdğımız bu devletler ilk Türk devletleridir.

Asya Hun Devleti

Avrupa Hun Devleti

Avarlar

Göktürk Devleti

Kutluk Devleti

Uygur Devleti

Kırgızlar

Hazarlar

Karluklar

Kıpçaklar

Akhunlar

Türgişler

Yukarıda ismini zikrettiğimiz İlk Türk Devletleri slayt dosyasında mevcuttur ve bunlar genellikle Orta Asya’ya hükmetmiş olan Türk devletleridir.  Dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Dosyayı indirmek için tıklayınız.

Sitemizden diğer tarih konularına ulaşmak için   Tıklayınız

Tarih konu anlatım slaytlarını birebir özenle hazırlamaktayız. Sitemizden alınan slaytların başka sitelerde paylaşılması kanunen  yasaktır. Lütfen adres belirtmeden paylaşım yapmayınız.

Dosyalarımız öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımızın istifadesi için hazırlanmıştır. Yaptığım araştırmalar sonucunda gördüm ki bu konu ile ilgili ciddi bir çalışma yapılmamış ve kronolojik olarak bir tarih konu anlatım slaytı arşivi yok.

Bu sebeple ben de böyle bir hizmette bulunma kararı aldım ve hazırlamış olduğum slaytları sizlere sunuyorum. İlk Türk Devletleri slayt dosyası özenle hazırlanmıştır.

Tarih öğretiminde slayt dosyaları oldukça önemlidir. Slayt dosyaları, tarihi olaylar ve süreçler hakkında bilgi vermek, öğrencilerin dikkatini çekmek ve öğrenmelerini kolaylaştırmak için kullanılan etkili bir görsel araçtır.

Slayt dosyaları, tarihi olayların kronolojik sırasını göstermek, önemli kişileri ve yerleri tanıtmak, tarihi belgeleri ve resimleri göstermek gibi birçok farklı amaç için kullanılabilir. Ayrıca, slayt dosyaları, sınıf içinde tartışma ve sunumlar yapmak için de kullanılabilir.

Ancak slayt dosyalarının etkili bir şekilde kullanılması için, öğretmenlerin doğru bir şekilde hazırlanmış ve ilgi çekici sunumlar yapmaları gerekmektedir. Slayt dosyalarının içeriği, görsel tasarımı ve sunum sırasında kullanılacak materyallerin seçimi gibi faktörler, öğrencilerin ilgisini çekmek ve öğrenmelerini kolaylaştırmak için önemlidir.

Sonuç olarak, İlk Türk Devletleri slayt  dosyamız tarih öğretiminde , öğrencilerin tarihi olayları, kişileri ve yerleri daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek etkili bir öğretim aracıdır.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

10 Yorum

  1. I feel this is among the most significant info for me. And
    i’m happy studying your article. However should remark on some
    common things, The website style is wonderful, the articles is
    really excellent : D. Just right process, cheers

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir