Connect with us

Sağlığım Değerli

Ebeveynlerin Koronavirus Hakkında Bilmesi Gerekenler

Akciğerlerdeki ACE2 proteinine bağlanan ve astıma sebep olan bu virüs solunum yetmezliği yaratarak kişiye oldukça zor zamanlar yaşatıyor. Genellikle Asya kavimlerinde bu protein fazla olduğu için genellikle de bu vatandaşları etkiliyor olsa da bu proteinden az da olsa bütün kavimlerde bulunuyor.

Published

on

covid-19

” Ebeveynlerin Koronavirus Hakkında Bilmesi Gerekenler “yazımız gündemle doğrudan ilgili elbette. Komşu ülkelerde koronavirus görülmeye başlanması bizleri endişeye sevk ediyor. Peki Koronavirüs nedir ? Akciğerlerdeki ACE2 proteinine bağlanan ve astıma sebep olan bu virüs solunum yetmezliği yaratarak kişiye oldukça zor zamanlar yaşatıyor. Genellikle Asya kavimlerinde bu protein fazla olduğu için genellikle de bu vatandaşları etkiliyor olsa da bu proteinden az da olsa bütün kavimlerde bulunuyor.

covid-19
koronavirus

Bütün kış ortam mikroplarını evinize okulunuza getiren çocuklarınız olduğunda soğuk algınlığı ve grip mevsimi yeterince kötüdür. Ancak bu yıl, karışıma uğursuz bir koronavirüs hastalığını da ekliyoruz.

COVID-19 olarak adlandırılan bu koronavirus, geçtiğimiz ay boyunca tüm dünyada gündemdeki yerini aldı. Ebeveyn olarak, virüs hakkında ne bilmemiz gerekir ve kendimizi ve çocuklarımızı nasıl hazırlayabilir ve koruyabiliriz?

Ebeveyn olarak, virüs hakkında ne bilmemiz gerekir ve kendimizi ve çocuklarımızı nasıl hazırlayabilir ve koruyabiliriz?

Temel bilgilerle başlayalım

Şimdiye kadar, muhtemelen COVID-19’un bir tür solunum yolu hastalığı olduğunu anlamışsınızdır. Semptomlar yani belirtiler ise soğuk veya grip benzeri olup, ağırlıklı olarak ateş, yorgunluk ve kuru öksürük ile kategorize edilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bazı hastalarda ağrı ve ishal, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı olabilir (burun akıntısının bu virüsün olası ancak yaygın bir semptomu olmadığı da belirtilmelidir.

Öncelikle nefesinizi tutarak kendinizi deneyebilirsiniz. On saniye boyunca nefes tutmakta zorlanıyorsanız bu bir şüphe uyandırmalıdır. Bu durumda diğer belirtileri hemen gözden geçirmelisiniz.

Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olur, ancak herhangi bir semptom geliştirmezler ve kendilerini iyi hissetmezler. Çoğu insan (yaklaşık% 80) özel tedaviye ihtiyaç duymadan hastalıktan iyileşir. COVID-19 alan her 6 kişiden yaklaşık 1’i ağır hastalanmakta ve nefes almakta güçlük çekmektedir.

https://offspring.lifehacker.com/what-parents-need-to-know-about-the-coronavirus-1841954385

Uzmanlar hala COVID-19’un nasıl yayıldığını araştırıyorlar, ancak şimdiye kadar elde edilen bulgular öksürme, hapşırma veya ekshalasyon yani soluk verme nedeniyle havadaki damlacıklar yoluyla kişiden kişiye yayıldığını gösteriyor.

Çocukları yetişkinlerden daha az etkiliyor gibi görünüyor

Küçük çocukların grip gibi bazı hastalıklar için yüksek riskli popülasyonlar arasında kabul edildiğini biliyoruz. Ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre , şu ana kadar bildiğimiz kadarıyla, çocuklar bu koronavirüse yetişkinlerden daha duyarlı değildir; yaşlı insanlar bundan ciddi şekilde hastalanmaya karşı daha savunmasız görünüyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre , istisna olarak astım veya diyabet gibi önceden mevcut tıbbi durumları olan çocuklar (ve yetişkinler) için geçerlidir . Bu çocuklar çok çok dikkatli korunmalıdır. Mümkünse dışarı çıkartılmamalıdır. Maskesiz dolaşmaları tavsiye edilmez.

Acil durum malzemeleri ve dezenfektan stoklayın

Ekstra şişelenmiş su, hafif gıda maddeleri ve diğer acil durum malzemelerine sahip olmak iyi bir uygulamadır, çünkü şiddetli hava, doğal afetler veya diğer acil durumların ne zaman ortaya çıkabileceğini her zaman bilmiyoruz. Yılın bu zamanında, evinizinen çok kullanılan alanlarındaki potansiyel mikroplu yüzeyleri temizlemek için çamaşır suyu veya dezenfektan bulundurmaktan zarar gelmez.

Bu koronavirüsün Türkiye’de yayılmasını önlemek için okulların veya işletmelerin geçici olarak kapatılması gerekip gerekmediğini henüz bilmiyoruz, ancak yaparlarsa veya evinizdeki bir kişi virüse yakalanırsa, hemen doktora başvurmalısınız.

Paniğe kapılmanıza gerek yok

En saygın ve en güncel bilgiler için, doğrudan  WHO COVID-19 sayfa, ABD-özel bilgiler için CDC sayfa veyDSÖ’nün özellikle “ durum kontrol paneli ”, virüsün dünyaya nerede yayıldığını görmek için yararlıdır.ABD’de Çin’deki yaklaşık 79.000 vakaya kıyasla, yalnızca 59 onaylanmış vaka var.) Ülkemizde ise şuanda tespit edilmiş bir vaka yok.


Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bir psikolog olan Robin Gurwitch, US News & World Report’a, çocuklarınız virüs hakkında endişeli görünüyorsa, onlara ne duyduklarını sorun ve bildiklerinizi yaşa uygun bir şekilde açıklayın:

“Çocuklara karşı dürüst olun. Çin’de başladığını ve insanların bu virüsün buraya yayılmadığından emin olmak için çok çalıştığını açıklayın. Bunun kötü bir soğuk gibi olduğunu bilmelerini sağlayın. Sağlıklı kalmak için ne gibi önlemler alabileceklerini söyleyin. Ve sonra onlara az önce söyledikleriniz hakkında ne düşündüklerini sorun, böylece yanlış algılamaları düzeltebilirsiniz ”diyor.

Kendilerini (ve diğerlerini) mikroplardan korumanın yollarını gözden geçirmek de iyi bir fırsattır

Uygun el yıkama , öksürme ve dirseğinize hapşırma , eliniz değil , ellerinizi gözlerinizden, burnunuzdan uzak tutmak ve ağzınıza götürmemek bunlardan bazıları.

Siz veya çocuklarınız iyi hissetmezseniz

Her şeyden önce, kendini iyi hissetmiyorsa, evde kalmalıdır.

DSÖ ( WHO )yani Dünya sağlık örgütü, ateşi, öksürüğü ve nefes darlığı olan herkesin tıbbi yardım almasını tavsiye eder. Ancak bu, öksürüğün ilk belirtisinde doktorunuzun ofisine veya yerel acil servise acele etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Cedars-Sinai’nin web sitesinde bir SSS açıklıyor:

Mümkün olduğunda, sağlık hizmeti sağlayıcınızı ziyaret etmeden önce aramalısınız, böylece ortaya çıktığınızda, sağlık çalışanları sizi hemen izole etmek ve başkalarına bulaşmayı önlemek için uygun önlemleri alabilir. Sağlayıcınızla yapılan bir telefon görüşmesi de gerçek riskinizi netleştirebilir. Acil Servise sadece solunum güçlüğü veya göğüs ağrısı gibi ciddi hayatı tehdit eden sorunlar için gidin. Grip benzeri semptomları olan veya koronavirüs hakkında endişeli olan çoğu hasta bir klinikte veya acil bir bakım merkezinde değerlendirilebilir.

Ve son olarak, çocuklarınızın hala grip olma şansının çok daha yüksek olduğunu unutmayın – ve şu anda COVID-19 için herhangi bir ilaç veya aşı olmamasına rağmen, grip aşısı yapmak için çok geç değildir.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Funda

    14 Mart 2020 at 00:32

    Teşekkürler:”)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlığım Değerli

Koronavirüs Aşısı Bulundu mu ?

Dünyayı ve ülkemizi derinden sarsan covid-19 lakaplı hain Koronavirüs, ya da namı diğer influenza virüsü ile mücadele etmek için dünyanın bir çok yerinde eş güdümlü olarak aşı çalışmaları da başladı. Peki koronavirüs aşısı bulundu mu ? Bir çok uzman aynı fikirde ! Aşı üretmek uzun ve meşakkatli bir süreç. Bu sebeple de covid19 aşısını üretmek de pek kolay olmayacak gibi görünüyor. Peki neden ? İşte sebepleri.

Published

on

koronavirüs aşısı

Dünyayı ve ülkemizi derinden sarsan covid-19 lakaplı hain Koronavirüs, ya da namı diğer influenza virüsü ile mücadele etmek için dünyanın bir çok yerinde eş güdümlü olarak aşı çalışmaları da başladı. Peki koronavirüs aşısı bulundu mu ? Bir çok uzman aynı fikirde ! Aşı üretmek uzun ve meşakkatli bir süreç. Bu sebeple de covid19 aşısını üretmek de pek kolay olmayacak gibi görünüyor. Peki neden ? İşte sebepleri.

Edit : Rusya bulduğunu iddia ediyor. Ancak henüz ıspatlanmadı. Muhtemelen ülkelere ücretsiz numuneler gönderilecek ve test edilmesi istenecek. Merakla bekliyoruz. Yazımıza devam edelim. Neden aşı bulmak zor ?

Virüsler Mutasyona Uğruyor

Aşı bulmanın veya daha doğrusu uzun süre etki edecek bir aşı bulmanın zor olmasının bir sebebi virüslerin muıtasyona uğramasıdır. Grip virüsünü ele alalım. Bu hain İnfluenza virüsü, yıldan yıla farklılık gösterdiği için her yıl yenilenmesi gerekiyor. Bu sebeple de aşı üretimi her yıl tekrarlanıyor.

koronavirüs aşısı
koronavirüs aşısı

covid19‘un nesi eksik ? Elbette yıldan yıla mutasyon geçirecektir. İşte bu durum da genel geçer bi aşı bulunmasını zorlaştırabilir. Ayrıca baktığımız zaman görüyoruz ki bilim adamları daha önce de koronavirüs üzerinde aşı çalışmaları yaptılar. Özellikle SARS ve MERS virüsleri için kısmi çalışmalar yapıldı. Ancak bu iki virüs de bölgesel olmalarından dolayı lisanslanmadı. Yani açıkcası pek üzerinde durulmadı. Ancak bu koronavirüs bi başka doğrusu ! Yayılım hızının oldukça hızlı olduğunu söyleyebiliyoruz. Öte yandan hedef kitlesi hala tam manasıyla tespit edilebilmiş değil.

Koronavirüs hakkında hala öğrenilmesi gereken çok şey var . İşte bu gibi sebeplerle aşı üretimi oldukça zor.

Başka Bir Zorluk : Herhangi Bir Aşıyı Güvenli Hale Getirmek

Evet evet asıl sorunlardan biri de milyonlarca insan üzerinde uygulanacak bir aşının hatta ve hatta milyar diyelim biz buna, ne kadar güvenli olduğu sorusunun hiç bir zaman tam olark bilinemeyeceğidir. Düşünsenize milyarlarca olasılık var. Bu aşı sağlıklı insanlara yapılacak ve yan etkilerini uzun süreçlerden sonra görebileceğimiz için bir risk alıyoruz.

Bir ülkenin tüm vatandaşlarının aynı anda riske girdiğini bir düşünün. Bu tam bir felaket olurdu. Umarım olmaz. Bunun elbette dayanakları var . Mesela yine MERS ve SARS aşıalrını örnek vereceğim. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ciddi akciğer hasarlarına sebep olduğu tespit edilmişti.

covid19 aşısı
covid19 aşısı

Başka bir gelişme ise Gelincikler üzerinde yapılan aşı çalışmalarında karşımıza Hepatit – B etkisinin çıkmasıydı. Yani görüldüğü üzere aşılarda beklenmedik gelişmeler olabiliyor.

Öte yandan ey insanoğlu sen kim oluyorsun da hayvanlar üzerinde deney yapaak hakkı kendinde buluyorsun ! Açıkcası çok üzücü bir olay. Zavallı hayvanlar üzerinde her türlü deneyin yapılıyor olması , virüsün çarelerinin arayışı sürecinde beni hiç de rahatlatmıyor . Zira ben aşıya değil , grip gibi hastalıklarla mücadele şeklimiz olan ilaç kullanımına meyilliyim.

Aşı yerine ilaçtan yanayım demek istiyorum elbette. Hem kimbilir belki de bir şekilde hepimiz koronayı atlatmış ve farkında değilizdir. Nedir bu telaşe ?

Dünya Aşı Çalışmalarında Hangi Noktada ?

Ülkemizin de içinde bulunduğu aşı geliştirme süreci, elbette tüm dünyada laboratuvarlarda harıl harıl çalışan bilim adamları tarafından devam ettiriliyor. Ülkemizde Ercüment Ovalı bu isimler arasında en çok duyduğumuz kişilerden biri ve aşı test çalışmalarına başlamış durumda. Zaten başka birinin de adını pek duymuyoruz ya da açıklanmıyor bilemiyoruz tabi.

Sevgili Ercüment Ovalı hocamızın bir an önce aşıyı Türkiye’nin bulduğunu ve seri üretime başlandığını duyurmasını bekliyoruz. Bununla beraber Çin ve Fransa’da aşı çalışmalarında epey yol kaydettiklerini defalarca deklare ettiler. Koronavirüs aşı çalışmaları konusunda aşı geliştirmey çalışan diğer ülkeler ise şöyle sıralanıyor tarafımdan . .

Dünyada Koronavirüs Aşısı Çalışan Ülkeler

Belçika

Avusturalya

İsrail

Kanada

Hindistan

Almanya

Continue Reading

Sağlığım Değerli

Koronavirüs Nasıl Etki Eder ?

Published

on

corona

Hassas Bir Hücreye Girme

Virüs vücuda burun, ağız veya gözlerden girer, daha sonra hava yolundaki ACE2 adı verilen bir proteini üreten hücrelere bağlanır. 

Virüs, yağlı zarını hücre zarıyla kaynaştırarak hücreye bulaşır. İçeri girdikten sonra, koronavirüs RNA adı verilen bir genetik materyal parçacığı bırakır.

Virüsün genomu 30.000’den az genetik “harf” uzunluğundadır. (Bizimki 3 milyardan fazla.) Enfekte hücre RNA’yı okur ve bağışıklık sistemini uzak tutacak ve virüsün yeni kopyalarını toplamaya yardımcı olacak proteinler yapmaya başlar.

Antibiyotikler bakterileri öldürür ve virüslere karşı çalışmaz. Ancak araştırmacılar viral proteinleri bozabilecek ve enfeksiyonu durdurabilecek antiviral ilaçları test ediyorlar.

Enfeksiyon ilerledikçe, hücrenin mekanizması koronavirüsün daha fazla kopyasını oluşturacak yeni uzantıları ve diğer proteinleri çıkarmaya başlar.

Virüsün yeni kopyaları toplanır ve hücrenin dış kenarlarına taşınır.

corona


Enfeksiyonu Yayma Durumu

Enfekte olmuş her hücre, hücre nihayet bozulmadan ve ölmeden önce virüsün milyonlarca kopyasını çıkarabilir. Virüsler yakındaki hücreleri enfekte edebilir veya akciğerlerden kaçan damlacıklarla sonuçlanabilir.

Çoğu Covid-19 enfeksiyonu, bağışıklık sistemi virüsü temizlemek için savaşırken ateşe neden olur. Ağır vakalarda, bağışıklık sistemi aşırı tepki verebilir ve akciğer hücrelerine saldırmaya başlayabilir. Akciğerler sıvı ve ölmekte olan hücrelerle tıkanır ve nefes almayı zorlaştırır. Enfeksiyonların küçük bir yüzdesi akut solunum sıkıntısı sendromuna ve muhtemelen ölüme neden olabilir.

Vücudu Çıkış ve Bulaşma Şekli

Öksürme ve hapşırma, virüs yüklü damlacıkları yakındaki insanlara ve yüzeylere atabilir, burada virüs birkaç saat ila birkaç gün boyunca bulaşıcı kalabilir. CDC, Covid-19 teşhisi konan kişilerin virüs salımını azaltmak için maske takmasını önerir . Sağlık çalışanları ve enfekte insanlara bakan diğer kişiler de maske takmalıdır.

Olası Bir Aşı

Gelecekteki bir aşı, vücudun SARS-CoV-2 virüsünü hedefleyen ve insan hücrelerine bulaşmasını önleyen antikorlar üretmesine yardımcı olabilir. Grip aşısı benzer şekilde çalışır, ancak bir grip aşısından üretilen antikorlar koronavirüse karşı koruma sağlamaz.

Sabun Nasıl Çalışır

Sabun , sabun moleküllerinin suyla parlayan kuyrukları kendilerini lipit membrana takıp ayırdıklarında virüsü yok eder .

Koronavirüs bulaşmasından kaçınmanın en iyi yolu , ellerinizi sabunla yıkamak, yüzünüze dokunmaktan kaçınmak, hasta insanlardan uzak durmak ve sık kullanılan yüzeyleri düzenli olarak temizlemektir.

Continue Reading

Sağlığım Değerli

Bel Ağrısı ve Muhtemel Sebepleri

Gündelik yaşantımızda bir çoğumuz bel ağrısı çekiyoruz ve bu dertten muzdarip olanların sayısı da hiç de az değil. Toplumun büyük bir çoğunluğunda görülen bel ağrısı artık neredeyse normal bir durummuş gibi görülmeye başladı. İlk akla gelen bel fıtığı olsa da bütün bel ağrılarının sebebi bu değildir. Peki ama sizce de bu durum normal mi ?

Published

on

bel fıtığı görseli

Bel Ağrısı ve Muhtemel Sebepleri

Neden Bel Ağrısı Çekiyoruz ?

Gündelik yaşantımızda bir çoğumuz bel ağrısı çekiyoruz ve bu dertten muzdarip olanların sayısı da hiç de az değil. Toplumun büyük bir çoğunluğunda görülen bel ağrısı artık neredeyse normal bir durummuş gibi görülmeye başladı.

İlk akla gelen bel fıtığı olsa da bütün bel ağrılarının sebebi bu değildir. Peki ama sizce de bu durum normal mi ? Bel ağrıları her insanda farklı seyreder ama genellikle aynı şartlar altında kendini gösterir. Sizce de bel ağrısı sorununu görmezden gelmek normal mi ?

 

Sizin de cevabınız hayır ise bu problemin sebeplerini araştırmak için bir an önce doktora gitmeniz gerekiyor. Uzman bir ortopedist yardımı alarak kafanızdaki soru işaretlerini silmeli ve bir an önce tedaviye başlamalısınız.

bel ağrıları hakkında
bel ağrısı görseli

 

Bu yazımızda bel ağrıları ve muhtemel sebepleri hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağız. Öncelikle uyarmak isteriz ki en doğru bilgiyi doktorunuzdan almanız gerekmektedir. Bir çok insan doktora gitmekte biraz diretmektedir. Bunun da tabiî çeşitli sebepleri bulunmakta.

 

Başta iş telaşı ve maddi problemler olmak üzere bir çok sebebi olsa da, doktorluk durumlarda beklememek gerekiyor.

 

Buradaki ve herhangi bir sitedeki bilgiler , sizleri daha doğru bir tedavi için bilgilendirme amaçlıdır. Bel ağrısı sebepleri çeşitlilik gösterebilir. Şimdi sizlere bu sebepleri başlıklar halinde anlatıyoruz.

 

Bel Fıtığı

 

Bel fıtığı nedir ?Belimizde omurların ortasında bir destekleme işi gören kıkırdak doku çeşitli sebeplerle yırtılabilir. Bu yırtılmalarında akabinde omuriliğin içinden çıkan sinirler kalça bölgesi ve bacaklara kadar baskı uygular. Bel bölgesinin ağrımasının sebebi de bu sinirlerin uyguladığı baskılardır.

 

bel fıtığı görseli
bel fıtığı

Bel Fıtığı Neden Oluşur ?

 

İnsanların özellikle düzenli egzersiz yapmadıkları zamanlarda vücudu zayıf kalmaktadır. Vücudun zayıf kalan bölgelerinden biri de bel bölgesi ve buradaki kaslardır. Eğer düzenli olarak spor yapmaz isek zayıf kalan bu bölgeye uygulanan yükler tehlikeli olabilir. Peki bel fıtığı neden oluşur ?

 

Ağır yük kaldırmak, bel fıtığı nın en çok bilinen sebeplerinden biridir. Uzun süreli hareketsizlikler de bel fıtığında önemli rol oynuyor. Hareketsiz kalan vücuttaki sinirler estenkliğini kaybederek daha kolay yırtılabiliyor.

 

Belimizde bulunan “disk” adını verdiğimiz kıkırdaklar adeta belimiz için bir amortisör görevi görürler. Bedenimize binen yüklerin zarar vermemesi için faaliyet yürütürler. Ancak eğer bu bölgeyi düzenli çalıştırmaz ve güçlü tutmaz isek bel ağrıları kaçınılmaz olacaktır.

Sizlere  bel fıtığı neden oluşur sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Peki belirtiler ?

 

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir ?

 

bel sızısı
bel ağrısı


Özellikle bel bölgesinde oluşan ağrı ve sızılar

Bacak bölgesindeki ağrılar ve uyuşma hissiyatı

Bacaklarda güçsüzlük hissedilmesi

Uzun süre ayakta duramamak ve ağrıların ortaya çıkması

Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Konulur ?

Bel fıtığı tanısı koymak için çok ayrıntılı tetkikler gerekmemektedir. Çoğu zaman MR (Manyetik Rezonans) ya da EMG (Elektromiyografi) ile kolayca teşhis konulabilmektedir.

 

EMG emin olmak için yapılan bir sinir ölçümü yöntemidir. Bel fıtığı hastalarında genellikle ameliyat en son çare olarak tavsiye edilmektedir. Vakaların sadece %3’lük bir kısmı ameliyat için bıçak altına yatmaktadır.

 

Hastalara genellikle yatak istirahati önerilmektedir. Yatak istirahat ile beraber ilaç tedavisi de uygulanır. Destekleyici tedavi olarak fizik tedavi oldukça fayda gösterecektir.

 

Özellikle de vücudun bel bölgesine binen yükü azaltmak için çeşitli noktaların güçlendirilmesi ve böylece yükün dengeli dağılması amaçlanır ve ağrı azaltılır veya yok edilir.

 

bel ağrısı egzersiz
bel fıtığı egzersiz hareketleri

Bel Ağrısı ve Diğer Muhtemel Sebepleri

Bel ağrısının en çok karşılaşılan sebebi bel fıtığı olmakla beraber çeşitli sebepleri de olabilmektedir. Bunlar :

Bel Ağrısı ve Aşırı Stres

Özellikle stres yaşayan orta yaşlı bireylerin bel ağrıları na daha fazla yakalandığı bilinmektedir. Stres bir çok hastalığın ve ağrının temel sebeplerinden bir tanesidir.

bel ağrısı stres
stres faktörü bel fıtığı

Kaza ve Yaralanmalar

Çeşitli sebeplerle insanların geçirdikleri kazalar sonucunda bellerine aldıkları darbeler, ezilmeler sonucunda meydana gelen bozulmalar bel ağrılarını tetikliyor. Bu tür durumlarla karşılaşıldığında mutlaka bir tedavi olunması ve ilerde karşılaşılabilecek durumların önleminin alınması gerekiyor.

Bel ağrısı kaza geliyorum demez
kaza geliyorum demez

Pasif Yaşantı

Hareketsiz bir yaşantı da bel ağrıları ve diğer eklem ağrılarının temel sebeplerinden biridir. Eğer spor yapmıyor ve fazla hareket etmiyorsanız bel ağrısı çekmeniz muhtemeldir.

Bununla beraber kilo sorunları yaşayacağınızı da unutmayın! Özellikle bel egzersizleri yapmak belimizin dik durmasını sağlayacağı gibi ağrı ihtimalini de azaltacaktır.

bel ağrısı hareketsiz
hareketsiz yaşam bel ağrısı

Bel Ağrısı ve Sandalye Seçimi

Evet oturduğunuz koltuk ya da sandalye de ağrılara sebebiyet verebilir. Özellikle uzun süreli ofis çalışma ortamlarında hareketsiz geçen saatleri azaltmak gerekiyor.

Oturduğumuz sandalyenin belimizi desteklemesi ve dik oturacak bir şekilde bedenimizi organize etmesi gerekiyor. Aksi taktirde şekil bozuklukları ile karşılaşabilir ve ağrılar çekebiliriz.

bel fıtığı için sandalye
bel fıtığı sandalye seçimi

Fazla Kiloların Yarattığı Basınç Bel Ağrısı Yapabilir

Kilolu bir bedene sahipsek belimize yüklenen basınç da buna nispeten fazla olacaktır. Bu durumda bel ağrıları çekmemiz kaçınılmaz bir son gibi görünüyor. Bu sebeple spor yapmalı ve bel çevremizi güçlü tutmalıyız.

kilolular dikkat bel fıtığı
bel fıtığı fazla kilolar

Uygun Olmayan Yatak Seçimi

Yattığımız yatak hem uyku hem de beden sağlığımız için son derece önemlidir. Özellikle yattığımız tarafa doğru bedenimizi desteklemeli ve dengeli bir destek sağlamalıdır.

Araştırmalar ortopedik yatakların hem uyku kalitesini arttırdığını hem de gün içinde çekilen ağrıların sebebini ortadan kaldırdığını söylüyor.

uygun yatak
uygun yatak seçimi

Göğüs Bölgesinin Büyük Olması

Özellikle kadınlarda yaşanan bu durum da bel ve boyun ağrılarına sebep olmaktadır. Omurgaya binen aşırı yük neticesinde dengesiz dağılan yükün yarattığı basınç günü gününe kişileri rahatsız etmektedir.

Bu sorundan kurtulmak için yapılan ameliyatlar bulunmaktadır. Doktorunuzla görüşerek bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Bel ağrısında Fizik Tedavi

Fizik tedavi, vücudumuzdaki kas ve sinirlerin daha doğru ve destekli çalışması için yapılan çalışmaların genel adıdır. Fizik tedavi desteği hastaların kısa sürede iyileşmesinde önemli rol oynar.

fizik tedavi
fizik tedavi etkisi

Bel fıtığı tedavisinde uygulanan fizik tedavi ile hastalar kısa sürede ağrılarından kurtularak daha konforlu bir yaşama kavuşurlar.

Fizik tedavinin bel ağrılarına desteği daha çok ağrıyan yerdeki yükü azaltmak için diğer destekleyici noktaları güçlendirmektir. Böylece bele yüklenen basınç azalır ve hem bel hem de diğer noktalar daha güçlü hale gelir.

Bel Ağrısı ile İlgili Tavsiyeler

Yazımızı tavsiyeler bölümü ile kapatıyoruz. Sizler de bel ağrısı çekiyorsanız öncelikle ağrınızın seviyesini ve yaşantınıza olan etkisini de hesaba katarak doktora görünmeyi düşünebilirsiniz. Eğer doktorluk bir durum olmadığını düşünüyorsanız belinizdeki muhtemel ağrı sebepleri için önerilerimize kulak verin.

Düzenli spor yapın. Gerçekten spor yapmak bedeni ve ruhu diri tutan ve yaşam enerjisini arttıran unsurlardan bir tanesidir. Bir başka ağrı sebebi olan stresi de böylece azaltacak ve bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. (Kuş ve diğer hayvanların av gibi niyetlerle vurulmasına karşıyım )

 

Oturma ve uyuma düzeninize dikkat edin. Denemeler yapın. Özellikle uyurken yaptığınız bu denemeler sonucunda size en uygun yatış pozisyonunu belirleyin ve bu şekilde uyuyun. Sandalye ve koltukta otururken kesinlikle dik durmaya özen gösterin. Beden eğik durmaya alışırsa deforme olur.

 

Fazla kilolarınız varsa kesinlikle bir diyetiyen ile görüşmelisiniz. Eğer şu anda ağrı çekmiyorsanız bile, ilerde kesinlikle çekeceksiniz ve şimdiden önleminizi alın. Fazla kiloların bedeninizi yıpratmasına izin vermeyin.

 

Düzenli yürüyüş yapın ve başınızı dik tutun. Özellikle bel bölgenizi dik tutmaya dikkat edin. Bu egzersizler bel ağrılarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Bel bölgenize yönelik egzersiz çalışmaları yapın. Belinizi ne kadar kuvvetli tutarsanız, deforme olma ihtimali o kadar azalır ve fıtık gibi hastalıklardan da olabildiğince kaçmış olursunuz. Belinizde disk adını verdiğimiz kıkırdak dokular böylece daha sabit dururlar.

 

Bel masajı yapın veya birine yaptırın. Belinizdeki kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olacak bu eylem neticesinde sinirler de kuvvetlenir ve ağrıların odak merkezi de dağıtılmış olur.

Bel ağrısı ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki siteleri takip edebilirsiniz.

Link : https://hassadh.saglik.gov.tr/TR,8937/bel-agrisi-nedir.html

link : http://istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/per/belge/bel_okulu.pdf

link : https://www.saglikaktuel.com/saglik-ansiklopedisi-bel-fitigi-nedir–147.htm

link : https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bel-agrisinin-7-onemli-nedeni/

Sizlere bel ağrısı ve bel fıtığı hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Yaşam konforunu arttırmak ve minimum risk ile yaşamak adına doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Bel ağrılarının genel sebebinin ağırlık dağılımı olduğunu unutmamak gerekiyor ! Sağlıcakla kalın 🙂

Continue Reading

Trend Gönderiler