Sağlığım Değerli

Koronavirüs Nasıl Etki Eder ?

Hassas Bir Hücreye Girme

 

Virüs vücuda burun, ağız veya gözlerden girer, daha sonra hava yolundaki ACE2 adı verilen bir proteini üreten hücrelere bağlanır. 

Virüs, yağlı zarını hücre zarıyla kaynaştırarak hücreye bulaşır. İçeri girdikten sonra, koronavirüs RNA adı verilen bir genetik materyal parçacığı bırakır.

Virüsün genomu 30.000’den az genetik “harf” uzunluğundadır. (Bizimki 3 milyardan fazla.) Enfekte hücre RNA’yı okur ve bağışıklık sistemini uzak tutacak ve virüsün yeni kopyalarını toplamaya yardımcı olacak proteinler yapmaya başlar.

Antibiyotikler bakterileri öldürür ve virüslere karşı çalışmaz. Ancak araştırmacılar viral proteinleri bozabilecek ve enfeksiyonu durdurabilecek antiviral ilaçları test ediyorlar.

Enfeksiyon ilerledikçe, hücrenin mekanizması koronavirüsün daha fazla kopyasını oluşturacak yeni uzantıları ve diğer proteinleri çıkarmaya başlar.

Virüsün yeni kopyaları toplanır ve hücrenin dış kenarlarına taşınır.

corona

 

Enfeksiyonu Yayma Durumu

Enfekte olmuş her hücre, hücre nihayet bozulmadan ve ölmeden önce virüsün milyonlarca kopyasını çıkarabilir. Virüsler yakındaki hücreleri enfekte edebilir veya akciğerlerden kaçan damlacıklarla sonuçlanabilir.

Çoğu Covid-19 enfeksiyonu, bağışıklık sistemi virüsü temizlemek için savaşırken ateşe neden olur. Ağır vakalarda, bağışıklık sistemi aşırı tepki verebilir ve akciğer hücrelerine saldırmaya başlayabilir. Akciğerler sıvı ve ölmekte olan hücrelerle tıkanır ve nefes almayı zorlaştırır. Enfeksiyonların küçük bir yüzdesi akut solunum sıkıntısı sendromuna ve muhtemelen ölüme neden olabilir.

Vücudu Çıkış ve Bulaşma Şekli

Öksürme ve hapşırma, virüs yüklü damlacıkları yakındaki insanlara ve yüzeylere atabilir, burada virüs birkaç saat ila birkaç gün boyunca bulaşıcı kalabilir. CDC, Covid-19 teşhisi konan kişilerin virüs salımını azaltmak için maske takmasını önerir . Sağlık çalışanları ve enfekte insanlara bakan diğer kişiler de maske takmalıdır.

 

Olası Bir Aşı

Gelecekteki bir aşı, vücudun SARS-CoV-2 virüsünü hedefleyen ve insan hücrelerine bulaşmasını önleyen antikorlar üretmesine yardımcı olabilir. Grip aşısı benzer şekilde çalışır, ancak bir grip aşısından üretilen antikorlar koronavirüse karşı koruma sağlamaz.

Sabun Nasıl Çalışır

Sabun , sabun moleküllerinin suyla parlayan kuyrukları kendilerini lipit membrana takıp ayırdıklarında virüsü yok eder .

Koronavirüs bulaşmasından kaçınmanın en iyi yolu , ellerinizi sabunla yıkamak, yüzünüze dokunmaktan kaçınmak, hasta insanlardan uzak durmak ve sık kullanılan yüzeyleri düzenli olarak temizlemektir.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir