Connect with us

Sağlığım Değerli

Baş Ağrısı Neden Olur ?

Published

on

baş ağrısının nedenleri

Baş Ağrısı Neden Olur ?

Baş ağrısı bir çok insanın ortak dertlerinden sadece biridir. Ancak ülkemizde oldukça sık karşılaşılan bir problem olduğunu söyleyebilirim. Peki baş ağrısı neden olur ? Baş ağrısı nasıl geçer ? Baş  ağrısı türleri nelerdir ?Bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Unutmamak gerekir ki herkesin baş ağrısı sebebi farklılık gösterebilir. Bu sebeple tek bir tedavi yoktur. Ayrıca ağrı kesiciler bir tedavi yöntemi değildir. Sadece acınızı hafifletirler.

baş ağrısının nedenleri

baş ağrısı neden olur

Baş ağrısı vakaları ülkemizde artık %90 gibi oranlara kadar çıkıyor. En çok migren hastalığı olarak yorumlansa da baş ağrıları tek sebebe indirgenemez.  Türk Nöroloji Derneği verilerine göre durumlar böyle.

Baş ağrısında öncelikle bilmemiz gereken unsur beynimizin ağrımadığıdır. Yani kafa bölgesine yapılan müdahale baş ağrısını kesmez. Beyninize yapacağınız masaj ya da sıkıştırma hareketleri sadece ağrıyan bölgeden gelen sinyalleri zayıflatır. Ancak ağrıyı kesmez. Çünkü ağrının esas sebebi kafa bölgenizde değildir. Baş ağrısının temel sebebi vücudunuzdaki bir problemdir. Beyninize gönderilen sinyaller ile beraber baş ağrınız başlar ve bu ağrı aslınad size bir uyarıdır. Sizin göremediğiniz veya hissedemediğiniz bir anatomik problem size baş ağrısı olarak geri dönmektedir.

Bedeniniz size muayene olmanız gerektiğini alarm veriyor ! O zaman bakalım Baş ağrısı neden olur ?

Baş Ağrısı Nedenleri

Baş ağrısı nedenleri çeşitlilik göstermekte. Bu bölümde sizlere tipik, en çok baş ağrıtan sorunları anlatmaya çalışacağım. Öncelikle anlatılanlar bir tedavi önerisi değil, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Baş ağrısı tedavisi için en doğru adres doktorlardır. Ülkemizde ve kendi çevremde en çok karşılaştığım sorunlardan başlayarak anlatmaya çalışacağım.

Vitamin Eksikliği

Vücudumuzdaki kan dolaşımı sırasında hücrelerimize lazım olan gerekli mineral ve vitaminler alınamazsa bedenimizde bazı eksiklikler meydana gelir. Bunlar kritik eşiğe ulaştığında ise bedenimiz bizi uyarır. Bu sebeple basit baş ağrıları oluşabilir. Eğer basit baş ağrıları çekiyor ve bunların geçici olduğunu düşünüyorsanız yine bir kan tahlili yaptırmanızda fayda var.

Özellikle kansızlığa sebep olan vitaminlerin eksikliğinde ve Demir mineralinin eksikliğinde baş ağrısı fazlaca karşılaşılan bir durumdur. Baş ağrısı tipleri arasında en sık karşılaştığımız problemdir desek yanlış olmaz.

Yorgunluk

Bir çok insan gün içerisinde farklı sebeple bedensel ve zihinsel yorgunluklar yaşar. Bedensel yorgunluklar zamanla zihinsel yorgunluklara da dönüşür ve bu stresle beraber baş ağrısına sebep olur. Beden dinlenme sinyalini yorgunluk ve baş ağrısı olarak gönderir. Bazı kişiler ise bedensel olmayan , zihinsel yorgunluklar yaşarlar.

Bu kişilerin baş ağrısı daha fazla olmaktadır. Özellikle yüksek sorumluluklar alan insanların karşılaştığı bir problemdir. Doktorlar, öğretmenler ve mühendisler bu gruba girmektedir. Şirketlerin muhasebe elemanları da oldukça yıpranmaktadır. Bununla beraber pazarlamacı gibi müşteriyle doğrudan temasa geçen ve yönlendiren kişilerde de sık sık karşılaşılan bir durumdur.

Öneri : Stres gibi unsurlar spor ile bertaraf edilebilir. Vücudun desteklenmesi ile spora yönelinmesi sonucunda stres azalır ve baş ağrısı da azalır.

Migren Başlangıcı

Ülkemizde bir çok insanın şikayet ettiği konulardan biri de kalıcı duruma gelme ihtimali yüksek baş ağrıları. “Başım sürekli ağrıyor , ayda 1 kaç kez şiddetli ağrılar çekiyorum. Işık rahatsız etmeye başladı.” gibi dertlerden muzdarip olmaya başladıysanız sizde de migren başlangıcı olma ihtimali yüksektir. Eğer mide bulantıları ile beraber bu ağrıları yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Migren, şiddetli baş ağrısıdır. Sebebi ise beyninizde gerçekleşen damar genişlemesidir. Başınıt çatlayacak gibi olur. Işığa karşı fazla hassas olursunuz. Karanlık ortamlar sizi rahatlatır. Parfüm gibi kokular sizi rahatsız eder ve başınızı fazlaca ağrıtmakla beraber mide bulantılarına da sebebiyet verebilir.

Migren aurasu adı verilen bir ışık süzmesi görmeniz muhtemeldir. Muhtemelen 10 -15 dakika kadar öncesinde gözünüzün önünde beliren bu ışıklar migren krizinin habercisidir.

Görsel aura dışında elizde , dilinizde ve çenenizde uyuşma gerçekleşiyorsa bu da migrene hazırlıklı olmanız gerektiğinin göstergesi olabilir. Ülkemizde baş ağrısı neden olur sorusunun sık verilen cevaplarından biridir.

Görme Bozuklukları , Miyop , Hipermetrop Farkı

Görme kusuru yaşayan miyop veya hipermetrop kişilerde bir gözün derecesi diğer gözün derecesinden büyük veya küçük ise ve bu fark fazla ise baş ağrısı meydana gelir. Beyin görüntüyü toparlamakta zorlanır ve bulanık görür. Bunun neticesinde ise kesinlikle bir baş ağrısı yaşanır. Bunun için göz muayenesi olunmalı ve gözlük  veya lens takılmalıdır. Ayrıca göz lazer operasyonları da kalıcı çözümler sunmaktadır. Özellikle Kendim bunu bizzat deneyimlemiş biri olarak Excimer Lazer teknolojisini öneriyorum. Lasek veya İLasik tedavisi ile güvenli bir şekilde gözlerinizi netleştirebilirsiniz.

Diğer yazılarımız için sağlık köşemiz  linkine tıklayabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlığım Değerli

Koronavirüs Aşısı Bulundu mu ?

Dünyayı ve ülkemizi derinden sarsan covid-19 lakaplı hain Koronavirüs, ya da namı diğer influenza virüsü ile mücadele etmek için dünyanın bir çok yerinde eş güdümlü olarak aşı çalışmaları da başladı. Peki koronavirüs aşısı bulundu mu ? Bir çok uzman aynı fikirde ! Aşı üretmek uzun ve meşakkatli bir süreç. Bu sebeple de covid19 aşısını üretmek de pek kolay olmayacak gibi görünüyor. Peki neden ? İşte sebepleri.

Published

on

koronavirüs aşısı

Dünyayı ve ülkemizi derinden sarsan covid-19 lakaplı hain Koronavirüs, ya da namı diğer influenza virüsü ile mücadele etmek için dünyanın bir çok yerinde eş güdümlü olarak aşı çalışmaları da başladı. Peki koronavirüs aşısı bulundu mu ? Bir çok uzman aynı fikirde ! Aşı üretmek uzun ve meşakkatli bir süreç. Bu sebeple de covid19 aşısını üretmek de pek kolay olmayacak gibi görünüyor. Peki neden ? İşte sebepleri.

Edit : Rusya bulduğunu iddia ediyor. Ancak henüz ıspatlanmadı. Muhtemelen ülkelere ücretsiz numuneler gönderilecek ve test edilmesi istenecek. Merakla bekliyoruz. Yazımıza devam edelim. Neden aşı bulmak zor ?

Virüsler Mutasyona Uğruyor

Aşı bulmanın veya daha doğrusu uzun süre etki edecek bir aşı bulmanın zor olmasının bir sebebi virüslerin muıtasyona uğramasıdır. Grip virüsünü ele alalım. Bu hain İnfluenza virüsü, yıldan yıla farklılık gösterdiği için her yıl yenilenmesi gerekiyor. Bu sebeple de aşı üretimi her yıl tekrarlanıyor.

koronavirüs aşısı
koronavirüs aşısı

covid19‘un nesi eksik ? Elbette yıldan yıla mutasyon geçirecektir. İşte bu durum da genel geçer bi aşı bulunmasını zorlaştırabilir. Ayrıca baktığımız zaman görüyoruz ki bilim adamları daha önce de koronavirüs üzerinde aşı çalışmaları yaptılar. Özellikle SARS ve MERS virüsleri için kısmi çalışmalar yapıldı. Ancak bu iki virüs de bölgesel olmalarından dolayı lisanslanmadı. Yani açıkcası pek üzerinde durulmadı. Ancak bu koronavirüs bi başka doğrusu ! Yayılım hızının oldukça hızlı olduğunu söyleyebiliyoruz. Öte yandan hedef kitlesi hala tam manasıyla tespit edilebilmiş değil.

Koronavirüs hakkında hala öğrenilmesi gereken çok şey var . İşte bu gibi sebeplerle aşı üretimi oldukça zor.

Başka Bir Zorluk : Herhangi Bir Aşıyı Güvenli Hale Getirmek

Evet evet asıl sorunlardan biri de milyonlarca insan üzerinde uygulanacak bir aşının hatta ve hatta milyar diyelim biz buna, ne kadar güvenli olduğu sorusunun hiç bir zaman tam olark bilinemeyeceğidir. Düşünsenize milyarlarca olasılık var. Bu aşı sağlıklı insanlara yapılacak ve yan etkilerini uzun süreçlerden sonra görebileceğimiz için bir risk alıyoruz.

Bir ülkenin tüm vatandaşlarının aynı anda riske girdiğini bir düşünün. Bu tam bir felaket olurdu. Umarım olmaz. Bunun elbette dayanakları var . Mesela yine MERS ve SARS aşıalrını örnek vereceğim. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ciddi akciğer hasarlarına sebep olduğu tespit edilmişti.

covid19 aşısı
covid19 aşısı

Başka bir gelişme ise Gelincikler üzerinde yapılan aşı çalışmalarında karşımıza Hepatit – B etkisinin çıkmasıydı. Yani görüldüğü üzere aşılarda beklenmedik gelişmeler olabiliyor.

Öte yandan ey insanoğlu sen kim oluyorsun da hayvanlar üzerinde deney yapaak hakkı kendinde buluyorsun ! Açıkcası çok üzücü bir olay. Zavallı hayvanlar üzerinde her türlü deneyin yapılıyor olması , virüsün çarelerinin arayışı sürecinde beni hiç de rahatlatmıyor . Zira ben aşıya değil , grip gibi hastalıklarla mücadele şeklimiz olan ilaç kullanımına meyilliyim.

Aşı yerine ilaçtan yanayım demek istiyorum elbette. Hem kimbilir belki de bir şekilde hepimiz koronayı atlatmış ve farkında değilizdir. Nedir bu telaşe ?

Dünya Aşı Çalışmalarında Hangi Noktada ?

Ülkemizin de içinde bulunduğu aşı geliştirme süreci, elbette tüm dünyada laboratuvarlarda harıl harıl çalışan bilim adamları tarafından devam ettiriliyor. Ülkemizde Ercüment Ovalı bu isimler arasında en çok duyduğumuz kişilerden biri ve aşı test çalışmalarına başlamış durumda. Zaten başka birinin de adını pek duymuyoruz ya da açıklanmıyor bilemiyoruz tabi.

Sevgili Ercüment Ovalı hocamızın bir an önce aşıyı Türkiye’nin bulduğunu ve seri üretime başlandığını duyurmasını bekliyoruz. Bununla beraber Çin ve Fransa’da aşı çalışmalarında epey yol kaydettiklerini defalarca deklare ettiler. Koronavirüs aşı çalışmaları konusunda aşı geliştirmey çalışan diğer ülkeler ise şöyle sıralanıyor tarafımdan . .

Dünyada Koronavirüs Aşısı Çalışan Ülkeler

Belçika

Avusturalya

İsrail

Kanada

Hindistan

Almanya

Continue Reading

Sağlığım Değerli

Koronavirüs Nasıl Etki Eder ?

Published

on

corona

Hassas Bir Hücreye Girme

Virüs vücuda burun, ağız veya gözlerden girer, daha sonra hava yolundaki ACE2 adı verilen bir proteini üreten hücrelere bağlanır. 

Virüs, yağlı zarını hücre zarıyla kaynaştırarak hücreye bulaşır. İçeri girdikten sonra, koronavirüs RNA adı verilen bir genetik materyal parçacığı bırakır.

Virüsün genomu 30.000’den az genetik “harf” uzunluğundadır. (Bizimki 3 milyardan fazla.) Enfekte hücre RNA’yı okur ve bağışıklık sistemini uzak tutacak ve virüsün yeni kopyalarını toplamaya yardımcı olacak proteinler yapmaya başlar.

Antibiyotikler bakterileri öldürür ve virüslere karşı çalışmaz. Ancak araştırmacılar viral proteinleri bozabilecek ve enfeksiyonu durdurabilecek antiviral ilaçları test ediyorlar.

Enfeksiyon ilerledikçe, hücrenin mekanizması koronavirüsün daha fazla kopyasını oluşturacak yeni uzantıları ve diğer proteinleri çıkarmaya başlar.

Virüsün yeni kopyaları toplanır ve hücrenin dış kenarlarına taşınır.

corona


Enfeksiyonu Yayma Durumu

Enfekte olmuş her hücre, hücre nihayet bozulmadan ve ölmeden önce virüsün milyonlarca kopyasını çıkarabilir. Virüsler yakındaki hücreleri enfekte edebilir veya akciğerlerden kaçan damlacıklarla sonuçlanabilir.

Çoğu Covid-19 enfeksiyonu, bağışıklık sistemi virüsü temizlemek için savaşırken ateşe neden olur. Ağır vakalarda, bağışıklık sistemi aşırı tepki verebilir ve akciğer hücrelerine saldırmaya başlayabilir. Akciğerler sıvı ve ölmekte olan hücrelerle tıkanır ve nefes almayı zorlaştırır. Enfeksiyonların küçük bir yüzdesi akut solunum sıkıntısı sendromuna ve muhtemelen ölüme neden olabilir.

Vücudu Çıkış ve Bulaşma Şekli

Öksürme ve hapşırma, virüs yüklü damlacıkları yakındaki insanlara ve yüzeylere atabilir, burada virüs birkaç saat ila birkaç gün boyunca bulaşıcı kalabilir. CDC, Covid-19 teşhisi konan kişilerin virüs salımını azaltmak için maske takmasını önerir . Sağlık çalışanları ve enfekte insanlara bakan diğer kişiler de maske takmalıdır.

Olası Bir Aşı

Gelecekteki bir aşı, vücudun SARS-CoV-2 virüsünü hedefleyen ve insan hücrelerine bulaşmasını önleyen antikorlar üretmesine yardımcı olabilir. Grip aşısı benzer şekilde çalışır, ancak bir grip aşısından üretilen antikorlar koronavirüse karşı koruma sağlamaz.

Sabun Nasıl Çalışır

Sabun , sabun moleküllerinin suyla parlayan kuyrukları kendilerini lipit membrana takıp ayırdıklarında virüsü yok eder .

Koronavirüs bulaşmasından kaçınmanın en iyi yolu , ellerinizi sabunla yıkamak, yüzünüze dokunmaktan kaçınmak, hasta insanlardan uzak durmak ve sık kullanılan yüzeyleri düzenli olarak temizlemektir.

Continue Reading

Sağlığım Değerli

Ebeveynlerin Koronavirus Hakkında Bilmesi Gerekenler

Akciğerlerdeki ACE2 proteinine bağlanan ve astıma sebep olan bu virüs solunum yetmezliği yaratarak kişiye oldukça zor zamanlar yaşatıyor. Genellikle Asya kavimlerinde bu protein fazla olduğu için genellikle de bu vatandaşları etkiliyor olsa da bu proteinden az da olsa bütün kavimlerde bulunuyor.

Published

on

covid-19

” Ebeveynlerin Koronavirus Hakkında Bilmesi Gerekenler “yazımız gündemle doğrudan ilgili elbette. Komşu ülkelerde koronavirus görülmeye başlanması bizleri endişeye sevk ediyor. Peki Koronavirüs nedir ? Akciğerlerdeki ACE2 proteinine bağlanan ve astıma sebep olan bu virüs solunum yetmezliği yaratarak kişiye oldukça zor zamanlar yaşatıyor. Genellikle Asya kavimlerinde bu protein fazla olduğu için genellikle de bu vatandaşları etkiliyor olsa da bu proteinden az da olsa bütün kavimlerde bulunuyor.

covid-19
koronavirus

Bütün kış ortam mikroplarını evinize okulunuza getiren çocuklarınız olduğunda soğuk algınlığı ve grip mevsimi yeterince kötüdür. Ancak bu yıl, karışıma uğursuz bir koronavirüs hastalığını da ekliyoruz.

COVID-19 olarak adlandırılan bu koronavirus, geçtiğimiz ay boyunca tüm dünyada gündemdeki yerini aldı. Ebeveyn olarak, virüs hakkında ne bilmemiz gerekir ve kendimizi ve çocuklarımızı nasıl hazırlayabilir ve koruyabiliriz?

Ebeveyn olarak, virüs hakkında ne bilmemiz gerekir ve kendimizi ve çocuklarımızı nasıl hazırlayabilir ve koruyabiliriz?

Temel bilgilerle başlayalım

Şimdiye kadar, muhtemelen COVID-19’un bir tür solunum yolu hastalığı olduğunu anlamışsınızdır. Semptomlar yani belirtiler ise soğuk veya grip benzeri olup, ağırlıklı olarak ateş, yorgunluk ve kuru öksürük ile kategorize edilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bazı hastalarda ağrı ve ishal, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı olabilir (burun akıntısının bu virüsün olası ancak yaygın bir semptomu olmadığı da belirtilmelidir.

Öncelikle nefesinizi tutarak kendinizi deneyebilirsiniz. On saniye boyunca nefes tutmakta zorlanıyorsanız bu bir şüphe uyandırmalıdır. Bu durumda diğer belirtileri hemen gözden geçirmelisiniz.

Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olur, ancak herhangi bir semptom geliştirmezler ve kendilerini iyi hissetmezler. Çoğu insan (yaklaşık% 80) özel tedaviye ihtiyaç duymadan hastalıktan iyileşir. COVID-19 alan her 6 kişiden yaklaşık 1’i ağır hastalanmakta ve nefes almakta güçlük çekmektedir.

https://offspring.lifehacker.com/what-parents-need-to-know-about-the-coronavirus-1841954385

Uzmanlar hala COVID-19’un nasıl yayıldığını araştırıyorlar, ancak şimdiye kadar elde edilen bulgular öksürme, hapşırma veya ekshalasyon yani soluk verme nedeniyle havadaki damlacıklar yoluyla kişiden kişiye yayıldığını gösteriyor.

Çocukları yetişkinlerden daha az etkiliyor gibi görünüyor

Küçük çocukların grip gibi bazı hastalıklar için yüksek riskli popülasyonlar arasında kabul edildiğini biliyoruz. Ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre , şu ana kadar bildiğimiz kadarıyla, çocuklar bu koronavirüse yetişkinlerden daha duyarlı değildir; yaşlı insanlar bundan ciddi şekilde hastalanmaya karşı daha savunmasız görünüyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre , istisna olarak astım veya diyabet gibi önceden mevcut tıbbi durumları olan çocuklar (ve yetişkinler) için geçerlidir . Bu çocuklar çok çok dikkatli korunmalıdır. Mümkünse dışarı çıkartılmamalıdır. Maskesiz dolaşmaları tavsiye edilmez.

Acil durum malzemeleri ve dezenfektan stoklayın

Ekstra şişelenmiş su, hafif gıda maddeleri ve diğer acil durum malzemelerine sahip olmak iyi bir uygulamadır, çünkü şiddetli hava, doğal afetler veya diğer acil durumların ne zaman ortaya çıkabileceğini her zaman bilmiyoruz. Yılın bu zamanında, evinizinen çok kullanılan alanlarındaki potansiyel mikroplu yüzeyleri temizlemek için çamaşır suyu veya dezenfektan bulundurmaktan zarar gelmez.

Bu koronavirüsün Türkiye’de yayılmasını önlemek için okulların veya işletmelerin geçici olarak kapatılması gerekip gerekmediğini henüz bilmiyoruz, ancak yaparlarsa veya evinizdeki bir kişi virüse yakalanırsa, hemen doktora başvurmalısınız.

Paniğe kapılmanıza gerek yok

En saygın ve en güncel bilgiler için, doğrudan  WHO COVID-19 sayfa, ABD-özel bilgiler için CDC sayfa veyDSÖ’nün özellikle “ durum kontrol paneli ”, virüsün dünyaya nerede yayıldığını görmek için yararlıdır.ABD’de Çin’deki yaklaşık 79.000 vakaya kıyasla, yalnızca 59 onaylanmış vaka var.) Ülkemizde ise şuanda tespit edilmiş bir vaka yok.


Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bir psikolog olan Robin Gurwitch, US News & World Report’a, çocuklarınız virüs hakkında endişeli görünüyorsa, onlara ne duyduklarını sorun ve bildiklerinizi yaşa uygun bir şekilde açıklayın:

“Çocuklara karşı dürüst olun. Çin’de başladığını ve insanların bu virüsün buraya yayılmadığından emin olmak için çok çalıştığını açıklayın. Bunun kötü bir soğuk gibi olduğunu bilmelerini sağlayın. Sağlıklı kalmak için ne gibi önlemler alabileceklerini söyleyin. Ve sonra onlara az önce söyledikleriniz hakkında ne düşündüklerini sorun, böylece yanlış algılamaları düzeltebilirsiniz ”diyor.

Kendilerini (ve diğerlerini) mikroplardan korumanın yollarını gözden geçirmek de iyi bir fırsattır

Uygun el yıkama , öksürme ve dirseğinize hapşırma , eliniz değil , ellerinizi gözlerinizden, burnunuzdan uzak tutmak ve ağzınıza götürmemek bunlardan bazıları.

Siz veya çocuklarınız iyi hissetmezseniz

Her şeyden önce, kendini iyi hissetmiyorsa, evde kalmalıdır.

DSÖ ( WHO )yani Dünya sağlık örgütü, ateşi, öksürüğü ve nefes darlığı olan herkesin tıbbi yardım almasını tavsiye eder. Ancak bu, öksürüğün ilk belirtisinde doktorunuzun ofisine veya yerel acil servise acele etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Cedars-Sinai’nin web sitesinde bir SSS açıklıyor:

Mümkün olduğunda, sağlık hizmeti sağlayıcınızı ziyaret etmeden önce aramalısınız, böylece ortaya çıktığınızda, sağlık çalışanları sizi hemen izole etmek ve başkalarına bulaşmayı önlemek için uygun önlemleri alabilir. Sağlayıcınızla yapılan bir telefon görüşmesi de gerçek riskinizi netleştirebilir. Acil Servise sadece solunum güçlüğü veya göğüs ağrısı gibi ciddi hayatı tehdit eden sorunlar için gidin. Grip benzeri semptomları olan veya koronavirüs hakkında endişeli olan çoğu hasta bir klinikte veya acil bir bakım merkezinde değerlendirilebilir.

Ve son olarak, çocuklarınızın hala grip olma şansının çok daha yüksek olduğunu unutmayın – ve şu anda COVID-19 için herhangi bir ilaç veya aşı olmamasına rağmen, grip aşısı yapmak için çok geç değildir.

Continue Reading

Trend Gönderiler