Sağlığım Değerli

Baş Ağrısı Neden Olur ?

Baş Ağrısı Neden Olur ?

Baş ağrısı bir çok insanın ortak dertlerinden sadece biridir. Ancak ülkemizde oldukça sık karşılaşılan bir problem olduğunu söyleyebilirim. Peki baş ağrısı neden olur ? Baş ağrısı nasıl geçer ? Baş  ağrısı türleri nelerdir ?Bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Unutmamak gerekir ki herkesin baş ağrısı sebebi farklılık gösterebilir. Bu sebeple tek bir tedavi yoktur. Ayrıca ağrı kesiciler bir tedavi yöntemi değildir. Sadece acınızı hafifletirler.

baş ağrısının nedenleri
baş ağrısı neden olur

Baş ağrısı vakaları ülkemizde artık %90 gibi oranlara kadar çıkıyor. En çok migren hastalığı olarak yorumlansa da baş ağrıları tek sebebe indirgenemez.  Türk Nöroloji Derneği verilerine göre durumlar böyle.

Baş ağrısında öncelikle bilmemiz gereken unsur beynimizin ağrımadığıdır. Yani kafa bölgesine yapılan müdahale baş ağrısını kesmez. Beyninize yapacağınız masaj ya da sıkıştırma hareketleri sadece ağrıyan bölgeden gelen sinyalleri zayıflatır. Ancak ağrıyı kesmez. Çünkü ağrının esas sebebi kafa bölgenizde değildir. Baş ağrısının temel sebebi vücudunuzdaki bir problemdir. Beyninize gönderilen sinyaller ile beraber baş ağrınız başlar ve bu ağrı aslınad size bir uyarıdır. Sizin göremediğiniz veya hissedemediğiniz bir anatomik problem size baş ağrısı olarak geri dönmektedir.

Bedeniniz size muayene olmanız gerektiğini alarm veriyor ! O zaman bakalım Baş ağrısı neden olur ?

Baş Ağrısı Nedenleri

Baş ağrısı nedenleri çeşitlilik göstermekte. Bu bölümde sizlere tipik, en çok baş ağrıtan sorunları anlatmaya çalışacağım. Öncelikle anlatılanlar bir tedavi önerisi değil, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Baş ağrısı tedavisi için en doğru adres doktorlardır. Ülkemizde ve kendi çevremde en çok karşılaştığım sorunlardan başlayarak anlatmaya çalışacağım.

Vitamin Eksikliği

Vücudumuzdaki kan dolaşımı sırasında hücrelerimize lazım olan gerekli mineral ve vitaminler alınamazsa bedenimizde bazı eksiklikler meydana gelir. Bunlar kritik eşiğe ulaştığında ise bedenimiz bizi uyarır. Bu sebeple basit baş ağrıları oluşabilir. Eğer basit baş ağrıları çekiyor ve bunların geçici olduğunu düşünüyorsanız yine bir kan tahlili yaptırmanızda fayda var.

Özellikle kansızlığa sebep olan vitaminlerin eksikliğinde ve Demir mineralinin eksikliğinde baş ağrısı fazlaca karşılaşılan bir durumdur. Baş ağrısı tipleri arasında en sık karşılaştığımız problemdir desek yanlış olmaz.

Yorgunluk

Bir çok insan gün içerisinde farklı sebeple bedensel ve zihinsel yorgunluklar yaşar. Bedensel yorgunluklar zamanla zihinsel yorgunluklara da dönüşür ve bu stresle beraber baş ağrısına sebep olur. Beden dinlenme sinyalini yorgunluk ve baş ağrısı olarak gönderir. Bazı kişiler ise bedensel olmayan , zihinsel yorgunluklar yaşarlar.

Bu kişilerin baş ağrısı daha fazla olmaktadır. Özellikle yüksek sorumluluklar alan insanların karşılaştığı bir problemdir. Doktorlar, öğretmenler ve mühendisler bu gruba girmektedir. Şirketlerin muhasebe elemanları da oldukça yıpranmaktadır. Bununla beraber pazarlamacı gibi müşteriyle doğrudan temasa geçen ve yönlendiren kişilerde de sık sık karşılaşılan bir durumdur.

Öneri : Stres gibi unsurlar spor ile bertaraf edilebilir. Vücudun desteklenmesi ile spora yönelinmesi sonucunda stres azalır ve baş ağrısı da azalır.

Migren Başlangıcı

Ülkemizde bir çok insanın şikayet ettiği konulardan biri de kalıcı duruma gelme ihtimali yüksek baş ağrıları. “Başım sürekli ağrıyor , ayda 1 kaç kez şiddetli ağrılar çekiyorum. Işık rahatsız etmeye başladı.” gibi dertlerden muzdarip olmaya başladıysanız sizde de migren başlangıcı olma ihtimali yüksektir. Eğer mide bulantıları ile beraber bu ağrıları yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Migren, şiddetli baş ağrısıdır. Sebebi ise beyninizde gerçekleşen damar genişlemesidir. Başınıt çatlayacak gibi olur. Işığa karşı fazla hassas olursunuz. Karanlık ortamlar sizi rahatlatır. Parfüm gibi kokular sizi rahatsız eder ve başınızı fazlaca ağrıtmakla beraber mide bulantılarına da sebebiyet verebilir.

Migren aurasu adı verilen bir ışık süzmesi görmeniz muhtemeldir. Muhtemelen 10 -15 dakika kadar öncesinde gözünüzün önünde beliren bu ışıklar migren krizinin habercisidir.

Görsel aura dışında elizde , dilinizde ve çenenizde uyuşma gerçekleşiyorsa bu da migrene hazırlıklı olmanız gerektiğinin göstergesi olabilir. Ülkemizde baş ağrısı neden olur sorusunun sık verilen cevaplarından biridir.

Görme Bozuklukları , Miyop , Hipermetrop Farkı

Görme kusuru yaşayan miyop veya hipermetrop kişilerde bir gözün derecesi diğer gözün derecesinden büyük veya küçük ise ve bu fark fazla ise baş ağrısı meydana gelir. Beyin görüntüyü toparlamakta zorlanır ve bulanık görür. Bunun neticesinde ise kesinlikle bir baş ağrısı yaşanır. Bunun için göz muayenesi olunmalı ve gözlük  veya lens takılmalıdır. Ayrıca göz lazer operasyonları da kalıcı çözümler sunmaktadır. Özellikle Kendim bunu bizzat deneyimlemiş biri olarak Excimer Lazer teknolojisini öneriyorum. Lasek veya İLasik tedavisi ile güvenli bir şekilde gözlerinizi netleştirebilirsiniz.

Diğer yazılarımız için sağlık köşemiz  linkine tıklayabilirsiniz.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir