Tarih Slaytları

Tarih Bilimine Giriş Slayt

Tarih Bilimine Giriş Slayt

Slayt Dosyası sayfanın sonunda , yazının hemen altında bulunmaktadır.

Arkadaşlar , ders sunuları yoğun düz yazılardan daha etkili olmaktadır.

Tarih Bilimine Giriş Slayt Sayfamda hem düzyazı hem de slayt şeklinde ders anlatım sunularını paylaşıyorum.

Ders konu anlatımında veya evde çalışma amacıyla kullanabilirsiniz.

Özellikle yoğun anlatım içeren dosyaların yani okuma metinlerinin öğrenciler üzerinde sıkıntı yarattığı bir gerçek.

Bu noktada daha özet kaynaklara ihtiyaç duyuyoruz.

Öğretmenler ders anlatımı sırasında sunum dosyalarını sıklıkla kullanmaktadırlar. Bu dosya ders sunusu olarak kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

tarih bilimi
tarih bilimine giriş slayt

Tarih bilimi, tarihi anlama sanatıdır. Tarih pozitif bir bilim olmadığı için diğer sosyal bilimlerle aynı kategoride bir akıbete uğrasa da kendi içinde bir bilim dalıdır ve kendi yöntem ve teknikleri bulunmaktadır.

Uygarlıklar geçmiş dönemlerde nasıl bir hayat sürdüyse bunun en doğru bir şekilde gün yüzüne çıkartılması için bir çok ince yöntem bulunmaktadır ve sadece tarihçiler tarafından tam manasıyla kullanılması beklenmektedir.  Dolayısıyla bir tarihçi gibi düşünmenin yegane yolu tarih araştırma metotlarını öğrenmektir. Bir tarihçi gibi düşünmenin ön koşulu olayları bir bilim adamı titizliği ile incelemek ve neden-sonuç ilişkisi kurabilmektir. Eğer olayların irdelenmesi kısmında titiz davranılmaz ve her duyulan, görülen, okunan bilgi doğru kabul edilirse çok kolay yanılgıya düşülür. Bir tarihçi asla ikna olmaz, asla kabullenmez ve kendisi doğruya ulaşana kadar herşeyden şüphe eder. Ancak bu şekilde doğruya ulaşabilir. İnsanlık tarihinin iki yüzlü, çıkarcı insanlarla dolu olduğu unutulmazsa yazılan yazıların da bu doğrultuda yanlışlar içerebileceği anlaşılır. Kaynak taraması ve bu kaynakların doğru değerlendirilmesi için çok kaynaktan okunması doğruya ulaştırabilecek en teknik ve tutarlı yöntemlerdendir. Tarih Bilimine Giriş  ancak ve ancak bu titizlikle mümkün olur.

Tarih Bilimine Giriş Slayt dosyasını indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterlidir. Sunumlarımda olabilildiğince sade olmaya çalıştım. Eksikleri varsa mail üzerinden bildirmeniz kendimi de düzeltmem açısından elzemdir.

Özellikle öğretmenler için tasarlanmıştır.

Aşağıdaki bağlantıdan Tarih Bilimine Giriş Slaytını indirebilirsiniz.

Tarih Bilimine Giriş Slayt İndir

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

7 Yorum

    1. teşekkür ederim hocam 🙂 ercanakmercan.com sitesini de ilgiyle takip ediyorum. Özellikle ilkokul kademesi için çok güzel bir rehber

  1. Sevgili Remzi hocam, websiten hayırlı olsun, inşaallah muvaffak olur öğretmenlerimize, öğrencilerimize güçlü rehber bir site yaratırsınız.

    1. üstad teşekkürler, senin sitelerin de oldukça bilgilendirici. Özellikle de bihabermedya.com siteni takip ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir