Makale

9 ve 10. sınıflar için proje tabanlı performans ödevleri

9 ve 10. sınıflar için proje tabanlı performans ödevleri

9 ve 10. sınıflar için proje tabanlı performans ödevleri

Özellikle performans ve takım çalışması ölçümü yapmak açısından verilebilecek performans ödevleridir. El becerilerini geliştirmek ve farkındalıklarını arttırmak amacıyla verilebilecek performans ödevlerinin listesi aşağıdadır. Tarih performans ödevleri , proje tabanlı olduğunda daha kalıcı olmaktadır. 9 ve 10. sınıflar için proje tabanlı performans ödevleri aşağıdadır. Bu liste baz alınarak ödevler çeşitlendirilebilmektedir. performans ödevi , performansa dayalı değerlendirmeler genellikle gerçek dünya görevlerini içerdiğinden, öğrenciler bunları daha ilgi çekici ve zorlayıcı bulma eğilimindedir.

okuma yazma abc
performans ödevi
SınıfKonu
9SÜMER KİL TABLET YAPIMI
9SÜMER KİL TABLET YAPIMI
9Tunç Çağı Köy Yerleşimi Maket
9Göbeklitepe Minyatür
9Neolitik Dönem Köy Minyatürü
9Ziggurat Maketi
9Roma Pantheon Maket
9Roma antik kent maket
SınıfKonu
10Medrese Maketi
10Kervansaray Maketi
10
10Ribat Maketi
10Kümbet Maketi
10Medrese Maketi
10Süleymaniye Külliyesi Maket
10
10
10Osmanlı Kadırga Maketi
10Rumeli Hisarı Maket
10
10

performans ödevi, öğretmenlerin geleneksel değerlendirmelerin ele almadığı öğrenme alanlarını değerlendirmesine olanak tanır. Birçok geleneksel değerlendirme, öğretmenin nihai öğrenme hedeflerine yönelik ilerlemeyi doğrudan ölçmez.

Gerçek dünya ortamında performans gösteren öğrencilerin doğrudan gözlemlenmesi, hem bilgilerini hem de uygulama yeteneklerini ölçmek için güçlü bir yol sağlar. Geleneksel değerlendirmeler, öğrencilerin öğrenmelerini dolaylı olarak ölçmek için tasarlanmıştır. Örneğin, öğrenciler tenis kuralları ile ilgili bir sınava girdiğinde, öğretmen, testin öğrencinin kuralları ne kadar bildiğini ölçtüğünü varsayar ve eğer sorular geçerliyse, bu makul bir varsayımdır. Bununla birlikte, bir öğrenci tenis kurallarını biliyor olabilir ve yazılı bir sınavda bu bilgileri bir oyun sırasında uygulayamayacağını gösterebilir. Burada performans ödevi devreye giriyor.

Beceri testleri ve yazılı testler, öğretmenlere öğretim sırasında öğrencilerin öğrenmelerini örneklemeleri için yararlı bir yol sağlar, ancak oyunun gerçek değerlendirmesi, öğretmenlerin öğrencilerin parçaları anlamlı bir varlıkta birleştirip birleştiremeyeceğini görmelerini sağlar.

Böylece performans ödevi değerlendirmeleri, öğretmenlerin geleneksel testler yoluyla ulaşılamayan bilgilere erişmesine izin verir. Değerlendirmeler, öğrencilerin ünite için öğretmenin amaçlarını veya hedeflerini ne kadar iyi karşıladığını ölçmelidir. Bir öğretmenin hedefleri oyun oynamayı veya bir tür öğrenci performansını içerdiğinde, performansa dayalı değerlendirmeler, öğrencilerin bu hedeflere ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için mükemmel bir yol sağlar.

Öğrenciler, bir testten iyi bir not alacak kadar çalışmak yerine, projelerine uzun saatler harcarlar ve genellikle öğretmenin ve ders kitabının ötesindeki kaynakları keşfeder ve kullanırlar. Ek olarak, bir değerlendirme sahadaki bir kişinin neler yapabileceğini simüle ettiğinde, öğrencilerin taklit etmesi gereken birkaç rol modeli vardır.

Performansa dayalı değerlendirmeler, öğrencilere öğretmenler tarafından belirlenen parametreler dahilinde, öğrenmelerinin alması gereken yön hakkında seçim yapma özgürlüğü vererek onları güçlendirebilir. Öğrencilere öğrenme süreçlerinin bu tür sahipliğini vermek, güçlü bir motive edici olabilir. Ayrıca, öğrenciler öğrenmelerinin nasıl olması gerektiğini anladığından, öğrencilerin performansa dayalı değerlendirmelerle başarıyı deneyimlemeleri daha olasıdır. Sadece derslerin daha kalıcı bir etkisi olmakla kalmaz , aynı zamanda performansa dayalı değerlendirmeler öğrencilerin Bu onların kullandıkları bilgiyi akıllarında tutmalarını daha olası kılan ama aynı zamanda öğrencileri başka projelere ve etkinliklere yönlendiren bir şeydir.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir