Instagram’ın yeni IGTV’si pazarlama dünyasında büyük bir gelişmedir, platforma daha uzun videolu içerikleri gündeme getiriyor. Youtube’un tahtını sallayabilir mi ? Youtube’nin yerini alabilir mi ? igtv boyutu nasıl olmalıdır ? İşte İnstagram TV hakkında bilinmesi gereken herşey bu yazımızda.

İnstagram TV
İnstagram TV

Bu yazıda, İGTV Standart Boyut ve İGTV hakkında bilgiler, IGTV’nin Instagram platformu için ne anlama geldiği, pazarlamacılar için ne anlama geldiği, IGTV hakkında bilmemiz gereken her şeye bir göz atacağız.

IGTV Nedir? igtv boyut

Instagram’ın IGTV’si hem bağımsız bir uygulama hem de Instagram’ın orijinal uygulamasına entegre olan yeni bir özellik olarak çalışıyor. Kullanıcıların bir saat uzunluğa kadar videolar oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanır; bu da gerçek platform içi videoların maksimum uzunluğunu önemli ölçüde uzatır (hala 60 saniyede kapatılıyor standart videolar )

İşte böyle. İnsanlar daha uzun videoları doğrudan İnstagram TV‘ye yükleyebilir. Kullanıcılar orada görüntüleyebilir. Kullanıcılar Instagram profilinizi görüntülediğinde, IGTV’de içeriğiniz olduğunu gösteren bir simge de görürler. Video içeriğini görüntüleyebilecekleri uygulamaya yönlendirilmek için tıklayabilirler.

İnstagram TV videoları özel olarak mobil görüntüleme için tasarlanmıştır, yani hepsi Instagram Hikayeleri gibi dikey ve tam ekran deneyimleridir . Kullanıcılar videolara yorum bırakıp beğenebilir ve bu sosyal kanıt diğer kullanıcılar tarafından görülebilir. peki igtv boyutu ?

Kullanıcılar IGTV uygulamasına girdiğinde video, uygulamanın altındaki gezinme seçenekleriyle otomatik olarak oynatılmaya başlayacaktır. Aşağıdaki kategorilerde video izlemeyi seçebilirsiniz:

 • Sizin için (ilgi alanlarına göre)
 • Takip etme
 • Popüler
 • İzlemeye devam et videoları

Kullanıcıların otomatik olarak gördüğü videolar, izledikleri sayfalardan içerik, popüler içerik, algoritmanın ilgi alanlarıyla alakalı olarak gördüğü içerik ve daha önce izlediğiniz içerik derlemesi olacaktır. Birbiri ardına oynarlar.

Video boyutunun 650 MB dosya boyutu sınırının altında olması gerekir . 

1080 x 1920 piksel ve 9:16 en-boy oranı ile Düzenlenmesi gerekiyor. En uygun görüntü boyutu budur.

IGTV videonun minimum 15 saniye uzunluğundan maksimum 10 dakika uzunluğuna kadar video süresi olmalıdır. Bu, doğrulanmış Instagram profilleri veya daha büyük takipleri olan ve bir saate kadar video gönderebilen IG hesapları için farklıdır (Maksimum dosya boyutu 3,6 GB)

IGTV Kanalı Nasıl Oluşturulur

IGTV’de başlamaya hazır mısınız? Yapmanız gereken ilk şey bir kanal oluşturmak. Daha sonra doğru İnstagram TV boyutu ile videolar ekleyebilirsiniz.

Uygulamayı ilk kez indirip giriş yaptığınızda Instagram kullanıcı adınızla giriş yapabilirsiniz. Bu, hesaplarınızı bir dereceye kadar senkronize ederek, takip ettiğiniz profiller de dahil olmak üzere Instagram etkinliğinize göre içerik gösterir.

Bununla birlikte, içeriği gerçekten paylaşmak istiyorsanız, kendi kanalınızı oluşturmanız gerekir.

Bunu yapmak gülünç derecede kolaydır ve sadece birkaç ekrandan tıklamayı içerir.

İnstagram Profil resminizi bulun ve tıklayın.

Ardından “Kanal Oluştur” uyarısını görürsünüz. Tıkla. IGTV’nin tam ekran, dikey video olduğunu ve kanalınızda bir saate kadar video paylaşabileceğinizi bildiren üç farklı ekrandan geçeceksiniz.

Kanalınız oluşturulduktan sonra, hemen Instagram profilinizden biyo açıklama, profil resmi, kullanıcı adı ve takipçi sayısı da dahil olmak üzere bilgilerin aktarıldığını göreceksiniz. İGTV Standart Boyutuna da dikkat etmeyi de unutmayın.

Masaüstü Bilgisayardan İnstagram TV‘ye Nasıl Yüklenir?

IGTV videonuzu bilgisayarınızdan düzenlemek daha kolaydır, bu nedenle masaüstünüzden IGTV’ye nasıl yükleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Adım: Profilinize gidin ve feed’inizde IGTV yazan sekmeyi tıklayın. IGTV sekmesi, yayınlar sekmeniz ile kayıtlı sekmeniz arasında olmalıdır.

2. Adım: Profilinizdeki IGTV sekmenizi tıkladıktan sonra, ekranınızın ortasındaki mavi “yükle” düğmesini tıklayarak IGTV’nize bir video yüklemeye başlayabilirsiniz.

3. Adım: “Yükle” yi tıkladıktan sonra, IGTV videonuzu Instagram’a ekleyebileceğiniz yeni bir sayfa yüklenir. Bu sayfadan, özel video küçük resmi , video başlığı ve açıklaması da dahil olmak üzere IGTV’nizle ilgili her şeyi özelleştirebileceksiniz .

Ayrıca IGTV videonuzu nerede paylaşmak istediğinizi seçebilir ve hatta IGTV videonuzun ilk dakikasını Instagram feed’inizden önizleyebilirsiniz. Paylaşmaya hazır değilseniz, videoyu her zaman taslak olarak kaydedebilirsiniz.

Mobil Cihazdan IGTV’ye Nasıl Yüklenir?

Kanalınızı oluşturdunuz ve şimdi içerik yüklemeye hazırsınız. Doğru igtv boyutu için videolar da hazır. Bunu yapmak için IGTV kanalınıza gidin. Ardından beyaz artı işaretine tıklayın.

Kanalınız yeniyse, videolarınıza erişmenize izin vermeniz istenir.

Kütüphanenizde yalnızca dikey olan videoları seçebilirsiniz. 

Videolar en az on beş saniye ve on dakika uzunluğunda olmalıdır.

Videonuzu seçin. Diğer kullanıcılar göreceği gibi videoyu tam süresi boyunca göstereceksiniz, böylece videonun istediğiniz şekilde düzenlendiğinden emin olabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, videoyu temsil edecek kapak fotoğrafını düzenleyebilirsiniz.

Video için bir başlık ve açıklama ekleyeceksiniz. Bu kullanıcıları daha fazla izlemek istediklerinden emin olun. Ayrıca videoyu Facebook’ta görünür kılmak isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz.

Videonuz hazır olduğunda, “Gönder” e basın, izlenebilir. Görüntülemek için kanalınızın altında hızlı bir şekilde görünecektir.

Akılda Tutulması Gereken İnstagram TV Ayarları ve İnstagram TV boyutu

İçeriğinizi oluşturup yüklediğinizde, platformda en iyi sonuçları almak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç en iyi uygulama vardır. Bunlar:

 • Videoya bağlam sağlamak için ekran metnini kullanın. Bu ön yüklemeye eklenmelidir.
 • Videonuza altyazı ekleyin. Bu, yüklemeden önce de gerçekleşmelidir. Altyazılar önemlidir çünkü
 • 1) işitme engellilere yardımcı olurlar
 • 2) Facebook’ta ses olmadan video izleyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.
 • Daima dikey tutun. Sistemi aldatmaya çalışmayın ve kullanıcıların telefonlarını yana çevirmesini ummayın, çünkü uygulamanın tüm odağı dikey içeriktir. Telefonunuzu çevirmek için gerekli olmayan doğal ve hantal görünüyor ve kullanıcılar iyi yanıt vermeyebilir.
 • Her video için kapak resminizi seçin. Videonun kendisinden bir tane seçseniz bile, manuel seçim neredeyse her zaman otomatik olarak oluşturulandan daha iyi olacaktır. 
 • Metin ve grafik eklemek için Snappa gibi araçlarla kapak görüntüleri oluşturabilir ve daha sonra etkileyici bir ilk izlenim için bunları film rulonuzdan yükleyebilirsiniz.
 • İnstagram TV Standart Boyut kurallarına dikkat edin ve dikey videolar çekin.

Kanalınız için IGTV Video Fikirleri

Öğreticiler. Bu, işletmenizle alakalı olan veya ürünlerinizi veya hizmetlerinizi nasıl kuracağınız, bakımını yapacağınız veya kullanacağınız gibi ürettiğiniz özellikleri içeren nasıl yapılır içeriğini barındırabilir.

Sahne arkası içeriği. Herkes sahne içeriğinin arkasında olan bitenleri sever merak eder; markanızın kişiliğini sergilemek ve görüntüleyenlerinizle güven geliştirmek için harika bir yoldur. Uzun biçimli videolar, bunu iyi yapmak için size biraz daha fazla alan sağlar, bu yüzden bundan yararlanın.

Ürün videoları.  İlginç hale getirirseniz ve yeni bir ürün sergileyen veya sık sık farklılık yaratabilen karizmatik bir ekip üyeniz varsa, iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Sektörünüzdeki genel içerikten bilgiler.  Bu bilgi seyirciler tarafından her zaman takdir edilmektedir. Bir keresinde bir kuyumcu saatini açan ve nasıl çalıştığını gösteren, mekaniği açıklayan bir YouTube videosu gördüm. Asla saat yapmam, asla tamir etmeyeceğim, ama görmek büyüleyici. Daha sonra o kuyumcu için , kırıldığında saatimi onarmaya gidebilirim elbette.