Makale

Amerikan Bağımsızlık Savaşı ve Boston Çay Partisi

Amerikan Bağımsızlık Savaşı

Amerika ! Americo Vaspuçi hiç düşünmüş müdür ? Özgürlükler ülkesi olarak bildiğimiz Birleşik krallığın arka bahçesi. Peki hiç düşündünüz mü keşfedilen bu yeni  kıtada nasıl oldu sömürülen halklar tarafından  yeni bir ülke kuruldu ? Evet Amerikan bağımsızlık savaşı ndan bahsediyoruz.

amerikan bağımsızlık savaşı
amerikan bağımsızlık savaşı

Cristof Colomb şüphesiz ayak bastığı bu yeni kıtanın yeni bir maceraya gebe olduğunun farkında değildi. Ondan yıllar yıllar sonra ise Americo Vespuçi  bu yeni maceraya bir isim koymayı başardı ve Amerika ismi ile bu yeni kıta yeni maceraların anavatanı aline geldi.

İngilizler bu yeni kıtada 13 sömürge koloni oluşturdular ve özellikle  Afrika kıtasından getirdikleri köleler başta olmak üzere kıtayı siyah beyaz kölelerle doldurdular.  Amerika’nın bu gün yerleşik siyahi halklarının ataları bu Afrikalı kölelerdir. Yıllarca sömürülen bu halklar, artan vergilerin yüküyle ayaklanacaklardı.  Peki süreç nasıl gelişti ? Amerikan bağımsızlık savaşı nasıl başladı ?

Amerikan Bağımsızlık Savaşı Nasıl Başladı ?

18.yy’da iki önemli güç vardı Kuzey Avrupa’da. Bu iki güçlü devlet İngilitere ve Fransa idi. Yeni keşfedilen bu kıta üzerinde amansız bir mücadeleye girdiler ve aralarında meşhur 7 yıl savaşları yaşandı. Bu savaşların sonunda iki devlet de epey yıprandılar. ( 1756 -1763 Yılları )

Yapılan mücadeler şüphesiz Amerika kıtasını kimin sömüreceği üzerineydi. Bu kıyasıya emperyal rekabeti İngiltere kazanmış ve Fransa 7 yıl savaşları ndan mağlup ayrılmıştı. Fransa kralı ise imzalanan Paris anlaşması ile Kanada toprakları dahil bütün sömürgeleri İngiltere’ye bıraktı.

Ancak bilindiği üzere savaşın galibi olmaz ! İngiltere savaşın getirdiği ağır ekonomik sorunları atlatmak için Amerika’da kurduğu 13 koloniden daha çok vergi almaya başladı. Faturayı kestiği koloniler ise zaten açlığın pençesinde yaşıyorlardı. Daha fazla baskı onlar için ölüm demekti. Onlar ise özgürlük ya da ölüm sloganları ile ayaklanmayı tercih ettiler. Amerikan bağımsızlık savaşı adım adım hazırlanıyordu.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı ve Kızılderililer

Bütün bu olayların dışında Kızılderili adını verdikleri, Amerika kıtasının yerli halklarını da unutmamak lazım. İtaat edenler köleleştirildi. Etmeyenler ise katliamlara maruz kaldılar ve toplu bir sindirme politikası başlatıldı. Bu toprakalrın gördüğü acıların başka türlü dindirilmesi mümkün görünmüyordu. Kızılderililer de devrimden yana oldular.

Boston Çay Partisi

Amerikan bağımsızlık mücadelesinde önemli kilometre taşlarından bir tanesi de Boston çay partisi ‘dir. İngiliz vergilerini protesto etmek için bir grup halk Boston limanına yanaşan İngiliz gemilerinde çayı denize dökmüş ve isyan başlatmıştır. Bu isyandaki gemilerin İngiliz Doğu Hindistan Çay şirketine ait olması ironiktir.

boston çay partisi
boston çay partisi

İngilizler, Hindistan’ın güney kısmını sırf çay için sömürgeleştirmişlerdi. Aynı İngilizler sömürgelerini kaybederken çaydan darbe yediler. Boston çay partisi isyanı fitilleyen olaylardan biri olmuştur. Bu olay üzerinden karşı hareketi İngilizler yapmış ve limana hiçbir geminin yanaşmayacağını ilan etmişlerdir. Peki Boston halkı bunu kabul edebilir mi ? Hayır.

1774 Yılının Eylül ayında bir bağımsızlık kongresi düzenlendi. Bağımsızlık kongresine katılanlar arasında meşhur George Washington ve Benjamin Franklin de bulunmaktadır. Kongrede alınan kararlarda yasaların sadece Amerika’da yaşayan halk tarafından alınabileceği ve dayatmaların reddedileceği ilan edildi.

Alınan Önlemler

Massachusetts  isyanının bastırılması için İngilitere 800 asker göndermiş olsa daisyancılar tarafından geri püskürtüldüler. 1774’de başlayan isyan 1776 ‘da Philedelpia’da toplanan 2.kongre ile son raddeye ulaştı. Burada taraflar anlaştılar ve bağımsızlık için büyük savaş başladı. İngiltere Long İsland savaşında tam isyanı bastırıyordu ki büyük bir sis çöktü.

Amerika’yı kurtaran bu sis oldu. Geoerge Washington çevresindeki ordu bu sayede toparlanma fırsatı buldu. Savaşta  Fransa bu İngiliz kolonilerinin bağımsızlık mücadelesine destek vermiş ve düşmanı İngiltere’ye bu sayede bir darbe vurmaya çalışmıştır.

İngilizler bunu öğrenince Fransa’ya saldırmış ancak yenilgi üzerine geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Fransa ile George Washington orduları birleştirilerek daha güçlü bir ordu haline gelmiş ve İngilizleri bir kere daha mağlup etmeyi başarmışlardır.

İngilizler Yine Savaşta

İngilizler her yerde yenilmiş ve Amerika kıtasında çok az sayıda askerleri kalmıştı. Artık bağımsızlığı kabul etmekten başka çareleri yoktu.  Nihayet  1783 yılında İmzalanan Paris Barış Antlaşması ile Amerika Birleşik Devletleri resmen kurulmuş ve ilan edilmiştir.

Bu mücadelerin şüphesiz basite indirgenmemesi gerekir. Bir çok yazar ve düşünür bağımsızlıkta aktif rol oynamış ve altyapıyı desteklemiştir. Meşhur John Locke , Samuel Adams, Benjamin Franklin  ve Thomas Jefferson savaşın ve barışın vazgeçilmez öncüleri ve kahramanları olmuşlardır. Amerikan bağımsızlık savaşı şüphesiz bir fikir mücadelesinin ruh bulmuş halidir.

sitemizdeki diğer makaleler için makaleler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

sitemizi yer imlerine eklemeyi unutmayın !

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir