Dünyanın 50 Tonu – İlginç Gerçekler

 

ilginç bilgiler

Dünyanın 50 tonu ve ilginç gerçekler yazımı yazmaya nasıl karar verdim ? 🙂 İnternette araştırma yaparken rastladığım bir sitede bakınız.  – akhepedia sitesi – ilginç bilgilere rastladım. Doğal yollardan bu bilgilere ulaşılmasının güç olduğunu bildiğimden sitemde aktarmaya karar verdim. Doğal yollardan kastım elbette rastlantısal yollar.

 

 

 

ilginç fikirler

ilginç bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi sizlerle tek tek bu bilgileri paylaşacak ve yorumlayacağım. Lafı fazla uzatmadan bilgileri aktarmaya başlıyorum. İşte dünyadan ilginç gerçekler

Dünyanın 50 Tonu ilginç gerçekler

Aşağıdaki listede ilginç bilgiler yer almaktadır. Doğruluğu ıspatlanamayacak bu bilgilerin kaynağı internettir. Bu sebeple ayrıca bir araştırma yaparak bilgi derinliğinizi arttırabilir ve doğrulama yapabilirsiniz. işte merakla beklediğiniz ilginç gerçekler

 

1.Japonya’da bir kadın, ortalama 84 yaşına kadar hayatını sürdürüyor. Aynı süre Botswana ülkesinde 39 yıl gibi kısacık bir rakama denk geliyor. Biraz araştırma yapınca 2016 yılı verilerine göre Japonlarda insan ömrü ortalamasının 83,98 olduğunu gördüm. 2019 yılında bu rakamın yükseldiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Botswana ise ilginç bir Afrika ülkesi. İngiltere’den 1966 yılında bağımsızlığını kazanan bu ülkenin geçim kaynağının yarısı elmas madenleri. Ayrıca günümüzde hızlı büyüyen ülkeler arasında.

 

2.Dünyamızda şişmanların sayısı hiç de az değil. Ne ilginçtir ki bu nüfusun üçte biri hala gelişmeye devam eden ülkelerdedir. Bu da demek oluyor ki gelişmiş ülkelerde obez sayısı az. Neden ? Bence yediklerine dikkat etmelerinin yanında spor da yapıyorlar.

 

3. Birleşik Krallık ve USA , gelişmiş ülkeler arasındaki yerini koruyan ülkeler ve bu ülkelerde erken hamilelik oranı diğer tüm ülkelere göre en yüksek noktada.

 

4. Çin dünyanın nüfus bakımından en yoğun ve kalabalık ülkesi ve bu ülkede 44 milyon kadının kayıp olduğu bildirilmiş. Nüfusa oranla normal bir rakam mı yoksa anormal bir durum mu var bilemedim. Kadınların kayıp olması tabiki anormal bir durum ancak bunun tüm dünyada yaygınlığı düşünüldüğünde  Çin’deki bu rakam anormal mi bilemiyorum zira nüfusa oranına bakmak gerekiyor. Buna sebep olan alçaklar bu makaleyi okuyorsa – imkansız – kadınları serbest bırakın 🙂

ilginç gerçekler bununla sınırlı değil , devam ediyoruz

 

5. Brezilya ülkesinde avon kadınları sayısı , Brezilyadaki asker sayısından fazla imiş. Avon kadınları ifadesinden neyin kastedildiğini anlamasam da aklıma ilk gelen kozmetik firmasına çalışan kadınlar oldu. 🙂

 

6. Yıllardan 2002 ! Dünyadaki idamların büyük bir çoğunluğu bu yılda İran , Abd ve Çin’de meydana geldi . Adaletin uygulandığını mı düşünmeliyiz , yoksa otorite aracı olarak adaletin mi kullanıldığını düşünmeliyiz bilemedim. İdam’a karşı değilim ama adil olmayan insanların elinde son derece tehlikeli bir ceza ve arındırma yöntemi . Sonuçta bir “pardon” payı yok değil mi ?

 

7.İngiltere’de süpermarketler  , kişiler hakkında istihbarat örgütlerinden daha fazla bilgiye sahipler. Bu bilgi her ne kadar espri gibi görünse de gerçek olduğu iddia ediliyor.  Bizim ülkemizde sanırım en fazla bilgiye rtük reklam ajansı ve BTK sahip 🙂

Devam ediyoruz

 

8.ABD’de yetiştirilen her inek için günde tam 2.5 dolar sübvansiyon (para ya da hizmet karşılığı verilen ücretsiz yardımlar ) ödeniyor ve bu rakam Afrika ülkelerinin günlük geçim ücretinden faha fazla. Bu konuda yorum yapmayacağım.

 

 

9.Dünyada 70’ten fazla ülkede eşcinsellerin ilişkisi yasak  ve 9 ülkede bunun cezası idam. Rahat bırakın insanları🙂

 

10.Dünyada insanların beşte biri günlük bir doların altında bir gelirle yaşamına devam ediyor. Sakın bir takım partilerin adayları bu bilgiyi şükür vesilesi olarak kullanmasın, kızarız 🙂 Eşşekliğe lüzum yok

ilginç gerçekler  yazımız devamı edecek  elbette . . .

ilginç gerçekler metnimizi okumaya devam ediyoruz

 

11. Rusya’da kadınlar şiddet görüyor ve her yıl 12.000 kadın bu olayın sonucunda yaşamını yitiriyor. Kadınlara el kaldırmak için zavallı olmak gerekiyor. Bunu yapan hangi ırktan olursa olsun insan sayılamaz elbette.

 

12. Amerika’da estetik operasyonlar yaygın. Yılda tam 132 milyon Amerikalı’nın estetik operasyon yaptırdığı gerçeği konuşuyor. Estetik kaygısı elbette önemli bir unsur psikolojimiz için. Ancak son yıllarda özellikle sosyal medyanın da etkisiyle insanlar zıvanadan çıkmış durumdalar. Öyleki dış görünüş artık karakter ve güzel yaşamın vazgeçilmez unsuru haline gelmiş olmasının yanısıra önüne geçmiş durumda..

 

13.Kara mayınları çok tehlikeli tuzaklar ve her saat başına 1 kişi bu sebeple hayatını kaybediyor ya da sakat kalıyor. Ülkelerin güvenlik politikaları bazen çok acıamsız olabiliyor değil mi ? Elbette düzenin sağlanması için güvenlik bölgeleri oluşturulmalı ancak denetimsiz bırakılmaması konusunda da hemfikiriz.

 

14. Hindistan’da 44 milyon kadar çocuk işçi yaşamını zor şartlarda sürdürüyor. Bu bilgiyi okumaz olaydım , gerçekten içler acısı. Çocukların yeri oyun parkları, analarının kucağıdır. İşçilik , yetişkinlerin görevidir. Aksi taktirde bu çocukları dünyaya getirmez acımasızlık ve cehalet örneğidir.

 

15. Sanayileşmiş toplumlarda yaşayan popülarite , günde yaklaşık 6-7 kilogram ağırlığında katkı maddesi tüketiyor yiyeceklerin içinde.  Bu durum kesinlikle kabul edilemez. Doğal yaşamın önemi vurgulanmalı ve sentetik hiç bir yiyecek , sağlık nedeniyle kabul edilmemelidir.

 

16. Dünyadaki spor dalları arasında bir kişiye en çok ücreti kazandıran sporun golf olduğunu biliyor muydunuz ? Tiger Woods yılda 78 milyon,  saniyede 148 dolar kazanmış bir sporcudur. İnsanların bu akdar orantısız rakamları kazanmasına izin veren spor ve dünya düzenine lanet okuyayım mı şimdi 🙂 Ya arkadaş napıyor atomu mu parçalıyor iki deliği tutturup bir insan nasıl olur da bu kadar yüksek ücretler alır ? Hangi kafayla bu paraları ödüyorlar aklım aklmıyor , veya almak istemiyor 🙂

 

17. Amerika’da bir milyon erkek ve 7 milyon kadın yeme bozukluğu yaşıyor . Neden kardeşim, eğitimsizlikten. Bizim ülkemizde de bu rakamlar bu sayılardan çok daha fazla. Peki bu neden ? Bu parasızlıktan elbette.

 

ilginç bilgiler bitmedi

 

18. İngiltere’de 15 yaşındaki gençlerin yarısı ukyuşturucu kullanmış , çeyreği de  sigara içmiş bulunmaktadır. Bu rakamların oldukça ürkütücü olduğunu ifade etmek isterim. İngiliz hükümetini acil göreve davet ediyoruz.

 

19. Dünya genelinde motorlu araçlar olarak tabir ettiğimiz teknoloji yüzünden her 2 dakikada 1 kişi hayatını kaybediyor.

 

20.ABD’deki kürtaj kliniği adı verilen yerlerde 1977 yılından günümüze tam 80.000 bin şiddet ve taciz vakası yaşandığı bildirildi. Bu tam anlamıyla dünyanın geldiği iğrenç noktayı gözler önüne seriyor değil mi ?

 

21.Mc Donalds , Amerikan Burger zincirini tanıyanların sayısı , dünyadaki Hristiyan tacını tanıyanlardan daha fazla. Bu da demek oluyor ki din karın doyurmuyor 🙂  Şaka bir yana adımınızı nereye atsanız, nerede bir avm yapılsa ilk kiralanan yer bir MC. Donalds mağazası oluyor. Sanırım uluslararası anlaşmalar var.

22.Kenya Afrika ülkeleri arasındaki yoksul ülkelerden bir tanesi ve bu ülkede aile gelirlerinin üçte 1’i  rüşvet için harcanıyor. Ülkemizde durumun pek farklı olduğunu düşünmeyin 🙂 Sadece adına rüşvet demiyorsunuz o kadar. Makam mal, mülk için yedirip içirdiklerimiz de elbette rüşvet kategorisinde.

 

23.Dünyada uyşturucu çok yaygınlaşmaya başladı ve bu pazarın toplam para sirkülasyonu 400 milyar dolar. İnanılmaz bir rakam değil mi ? Dünyayı yöneten şirketler bu kadar ciroya sahip mi ? Sanırım dünya uyuşturucu hakimiyeti altında. Aksi taktirde bu kadar para ve bu kadar zulüm izah edilemez.

 

24 . U.S.A’da insanların üçte 1’i Uzaylıların dünyaya indiğine inanıyor. Film  endüstrisi başarıya ulaşmış elbette. Ancak şunu unutmamak ta fayda var. Dünyadaki bu kadar zulmü görüpte henüz müdahale etmemişlerse uzaylılardan bir fayda beklenmemesi daha akılcı görünüyor 🙂 Ne dersiniz belki de arkalarına bile bakmadan kaçmışlardır.

 

25.Dünyada işkence oranı bir hayli yüksek. 150’den daha da fazla ülkede işkence ve şiddet eğilimi var va bu sayı git gide artıyor.

 

26.Dünya nüfusunun yedide 1’i yani tam 800 milyon insan her hüm aç kalıyor. Bu sayının ürkütücülüğü sizi korkutmuş olabilir mi ? Göz görmeyince gönül katlanıyor değil mi ?

 

27.Amerika’da siyahi erkeklerin hapse girme ihtimalinin %33 olduğu tespit edilmiş. Şüphesiz bu oranın bu kadar yüksek olmasının sebebi toplumun bakış açısı ve siyahileri buna yöneltmesi.

 

28.Dünyadaki ülkelerin ve grupların üçte 1’i hâla savaş halinde. Bu ürkütücü rakam tabiki şahit olmadığımız için bizi fazla etkilemiyor olsa da gerçekleri ihtiva ediyor.

 

29.Petrol rezervlerinin gelecekte 2040 yılında biteceği öngörülüyor. Muhtemelen yei yakıt projeleri başlamıştır bile. Geleceğin yakıtı bor mu nitrojen mi ? Hmm . göreceğiz.

 

ilginç gerçekler ve daha fazlası

 

30.Sigara içen kişilerin yüzde 80 gibi yüksek bir oranı gelişmiş ülkelerde yaşıyor ? Neden neden neden ? Çünkü yapabilirler. Sigara sağlığa zararlıdır. Lütfen tüketmeyin, tüketenleri de uyarın. Don’t Smoke !

 

 

31.Dünya nüfusu göz önüne alındığında çok büyük bir çoğunluğunun “çevir sesi” ismini verdiğimiz eski teknoloji telefon sesini duymadığını biliyor muydunuz ? Nasıl duysunlar ki , günümüzde kullanılmıyor.

 

32.Dünyadaki silahlı çatışmaların çeyreği evet yanlış duymadınız dörtte biri sadece kaynakları ele geçirmek için başlatılıyor. Vahşi doğadayız, medeniyet ? Adı var sadece.

 

33.Afrika’da 30 milyon kişinin aids olduğu tespit edilmiştir. Yoksa aids bir hastalık değil mi ? Bu çok yüksek bir rakam olmasına rağmen bu kadar yaygın olması ve daha da yayılmıyor olması akla başka sorular getirmiyor değil açıkcası.

 

34. Her sene dünya üzerindeki dillerin 10 tanesi etkinliğini kaybediyor ve tabiri caiz ise ölüyor.

 

35. İntihar etmek bir çok kültürde ve dinde hoş görülmeyen bir eylem. Dünyada bu intiharların çatışmalarda meydana gelen ölümlerden daha fazla olduğunu biliyor muydunuz ?

 

36. USA’da her  hafta tam 88 adet silah , tabi bir ortalama , sınıfa getiriliyor. İnanılmaz korkunç bir rakam olduğunu söylemekte faydar var. Ülkemiz bu noktada kötü örneklerle karşılaşıyor olsa da bu kadar ileri boyutta olmadığı için şükrediyoruz.

 

37.Dünya genelinde 30 bin fikir suçlusu var. Düşünmek de suç evet. Malesef !

 

38. Her sene 2 milyon kadın ve geç kız sünnet dediğimiz uygulamaya tabi tutuluyor. Evet sünnet sadece erkeklere yapılmıyor. Özellikle Yahudilerde karşılaşılan bu uygulamanın amacı ise cinsel isteği azaltmak ve hijyen sağlamak. Doğruluğu , tartışmalı olmakla beraber kabul görmüş bir uygulamadır.

 

50 ilginç bilgi yazımızda sona geliyoruz

 

39. Çocuk askerlerin sayısı dünyada 300 bin sayısına ulaşmış durumda. Bu çocukların aktif olarak savaştıklarını da belirtelim. Ne acı !

40. İngilterede de 2001 yılı seçimleri ilginç bir istatiğe konu oldu. Seçimlerde 26 milyon insan oy kullandı . Ancak aynı sene Pop İdol yarışmasında oy kullanan kullanıcı izleyici sayısı tam 32 milyon , kesinlikle ironik.

 

41. USA porno sektörüne yılda tam 10 milyon dolar harcıyor. İnanılmaz bir rakam değil mi ? Amacın ne ABD ! Şüphesiz nüfusu arttırma girişimleri diyebilir miyiz ? Yoksa başka amaçlar mı ihtiva ediyor ?

 

42. ABD dünya üzerinde 7 ülkeyi  haydut ülke ilan etti. İşin ilginç tarafı bu 7 ülkeden daha fazla askeri harcama yapması. Kim haydut ey ABD !

 

43. Dünya üzerinde hala 27 milyon köle olduğunu biliyor musun ? Ne , üç maymun mu hayır yapma bunu . Evet doğru.

 

44. USA her gün saatte tam 250 milyon plastik şişeyi çöpe atıyor. İnanılmaz değil mi ? Neden hep ABD bu kadar sorumsuz davranıyor ?

 

45. Herhangi bir İngiliz günde 300 sefer kameraya yakalanıyormuş ? Nasıl yani , ne yaparken , hahahah

 

46. Her yıl Batı Avrupa’ya satılan kız ya da kadın sayısı tam 120 bin. Avrupa, medeniyetin görünmeyen yüzününü de görüyoruz Avrupa !

 

47. Yenizellanda’dan İngiltere’ye uçakla getirilen bir kivi atmosfere kendi ağırlığının tam 5 katı seragazı salgılıyor ! Enteresan, kivi yemeyeh mi ? Seviyoruz.

 

48. USA , BM’ye 1 milyar dolardan daha fazla borçlanmıştır. İşin vehametini anlamak için rakamla da yazmak istiyorum. 1 .000.000.000 $$$$$

49.Yoksul ailelerde yaşayan çocukların psikolojik sorun yaşama oranı , zengin ailelere oranla 3 kat daha fazla imiş. Bizim ülkemizde 5 kat desek olur mu ? Bence olur.

 

50.Dünyanın en çok satan telefonunu sorsak hepiniz İphone dersiniz. Ama değil, nokia markasının çıkardığı 1100 modeli. Hani şu el feneri olan. . . .

Diğer yazılarımı okumak için sizi anasayfama davet ediyorum.