Makale

Eğitimde Filmlerin Rolü ve Kullanımı

Biz eğitimciler öğrencilerimize birşeyleri öğretme derdine düşersek elbette bunun türlü yollarını arıyoruz. Eğitim filmleri de bu yollardan bir tanesi. Özellikle de görsel zekası yüksek öğrencilerin dikkatini çekmenin etkili yolu bu filmlerden geçiyor. Eğitimde filmlerin rolü bu noktada oldukça yüksek. Neden diye soracak olursanız bu filmler bu tarz öğrenciler için öğrenmedeki engelleri ortadan kaldıran çok yönlü bir duyu deneyimi yaşatıyor.

Eğitimde filmlerin rolü hakkında konuşurken, izleyicinin pek çok bilgiyi hiçbir çaba harcamadan ezberlemesine izin verdiklerini belirtmekte fayda var. Duygusal hafıza merkezlerini içeren, bilgiyi kolayca almanızı sağlayan filmlere erişilebilir, böylece bilgiler daha iyi ve daha hızlı hatırlanır.

Doğrudan eğitimde kullanılan özel bir film kategorisi var. Filmleri eğitim amaçlı kullanmak faydalıdır, çünkü izleme süreci beynimizde iyi gelişmiş olan görsel hafıza merkezlerini meşgul eder ve bilginin daha iyi hatırlanmasına yardımcı olur. Filmlerdeki görsel görüntüler işitme veya metinle ilişkilendirilir. 

Burada eğitimde odaklanmanın önemine değinmek istiyorum. Filmler odaklanma açısından en etkili araçlardan biridir. Eğer öğrencilerin odaklanması sağlanmazsa eğitimin gerçekleşme ihtimali de düşecektir. Bu nedenle film etkinliği sırasında mutlaka odak sağlanmalı ve filmler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

filmler, öğrencilere özellikle farklı coğrafyalardaki farklı kültürleri, yaşantıları göstermek açısından da büyük bir etkiye sahip. Bu nedenle de hayata, olaylara farklı bir bakış açısı kazanmalarını sağlıyor. Bu noktada tarih, sosyal bilgiler ve coğrafya gibi derslere özellikle fazladan katkı sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Öğrenciler derste tarih öğrenirken anlatılan olayı tam olarak idrak edemeyebiliyor. Mesela bir savaştan bahsederken anlatımdaki betimlemeler bile bazen eksik kalabiliyor. Oysa bir savaş sahnesi tüm çıplaklığı ile vahşeti, zor şartları ve alınan kararlardaki neden – sonuç zincirini oldukça kolay bir şekilde anlamalarını sağlıyor olabilir.

Söz gelimi İstanbul’un Fethi ile ilgili bir film, o dönemi ve koşullarını anlatmak için daha faydalı olabilmektedir. Ayrıca yabancı filmlerde kullanılan alt yazılar dil öğrenmeye yardımcı olabilir. Eğitim filmleri

Öğrencilerin dil öğrenmeleri noktasında da diziler ve filmler etkili bir rol alıyor. Örneğin ingilizce öğrenmek isteyen bir öğrenci altyazı sistemini kullanarak kelimelere aşina olabilir ve çok daha kolay bir şekilde kelimeleri ve söylenişlerini hazmedebilir.

Eğitim filmleri – Filmler Nasıl Kullanılmalıdır ?

1.Bir film etkinliği yapmadan önce seçtiğimiz filmin öğretmek istediğimiz kazanımı aktaracak yetkinlikte olup olmadığını anlamak için filmi önceden izlemeliyiz. Filmden önce film hakkında öğrencilere bilgi vermeli ve merak uyandıracak anekdotlar aktarmalıyız.

2.Film sırasında odağın dağılmasını önlemek için , film esnası etkinliği yapılmamalıdır. Ancak filmden hemen sonra öğrencilerin doldurması gereken formlar dağıtılmalı ve bu formlara eklenmiş çeşitli soruları cevaplamaları istenmelidir. Soruların hazırlanma aşamasında ise filmin analizi ve aktardığı duygular ölçülmelidir.

3.Filmin analizi için dereceli puanlama örneği veya rubrik kullanılabilir. Bunun yanısıra üst düzey kavrama becerilerini ölçmek için klasik yorum soruları da sorulabilir.

4.Filmin çok uzun ya da çok kısa olmamasına özen gösterilmelidir. Öğrencilerin sıkılmasını istemeyiz. Sıkılan öğrenciler filmin bağlamından da koparlar.

5.Filmin +18 ögeler içerip içermediğini ve öğrencilere kötü örnek teşkil edebilecek sahneleri olup olmadığını film derecelendirme kuruluşlarının verdiği puanlardan anlayabiliyoruz. Akıllı işaretler sistemine dikkat etmemiz gerekiyor. Ancak önceden filmi izlersek bu sahnelerin olduğu dakikaları atlamamız da mümkün hale gelebilir.

Amacımız eğitim filmleri sayesinde eğitim vermek ise bunu yaparken oluşabilecek yanlış anlaşılmaları da önlememiz gerekiyor. Eğitimde filmlerin rolü oldukça önemli ve bu sebeple ne izlettiğimize çok dikkat etmeliyiz.

Şimdi sizlere kendi hazırlamış olduğum , çeşitli motivasyonlar içeren kaliteli eğitim filmlerini liste halinde sunuyorum. Umarım Beğenir ve öğrencilerinizle beraber keyifle izlersiniz.

Üç İdiot – 3 İdiots

eğitimde filmlerin rolü- 3 idiots
eğitimde filmlerin rolü- 3 idiots

Filmdeki başrol oynayan kahramanlarımız Hindistan’da iyi bir okulda okumaya hak kazanan 3 kafadar oda arkadaşının maceralarını konu alıyor. Karakterlerden Raju, ailesinin fakir hayattan kurtarmak için hayaller kuruyor. Farhan isimli karakter ise ailesinin istediği bu bölümü okumak zorundadır. Rancho ise filmimizin asıl karakteri ve bir çok Hint yapımı filmin de başrolü olan Aamir Khan.

Makinelere olan tutkusu ve başarılı çalışmaları onu filmde yüceltiyor. Bu üç arkadaş ve eğitim maceraları eğitim sisteminin bozuk olan yanlarını ve yanlı taraflarını eleştirirken aynı zamanda müthiş bir dostluk örneğini de bizlere aktarıyor. Her öğrencinin velinin ve ve öğretmenin mutlaka izlemesi gereken bir film olduğunu belirtmek istiyorum.

Yerdeki Yıldızlar – Aamir Khan

Her Çocuk Özeldir - Aamir Khan
Her Çocuk Özeldir – Aamir Khan

Filmimiz , disleksi çocukları üzerine eğiliyor. Kahramanımız bir resim öğretmeni ve özgül öğrenim güçlüğü çeken bir çocuğun çektiği zorlukları ve hayat hikayesini anlatıyor. Özgül öğrenim güçlüğü adını verdiğimiz Disleksi bir tür yazı kargaşası ve eğitim zorluğu. Ancak genellikle üstün zekalı bireylerin yaşadığı bir rahatsızlık. Tam bir tedavisi olmamakla beraber doğru eğitim metotlarıyla üstesinden gelinen bir zorluktur. İşte size bir kaç disleksi ünlü. Albert Einstein, Thomas Edison, Tom Cruise, Walt Disney, Stephen Hawking . . .

Öğrencimiz Ishaan Awasthi, herkes tarafından hor görülen bir çocuk ve ailesi onu yatılı okula göndermek zorunda kalıyor. Olaylar da Aamir Khan’ın resim öğretmeni olarak bu okula atanmasıyla gelişiyor. Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Masum Hamleler

Josh Waitzkin satranca merak salmış bir çocuktur. 7 Yaşındaki kahramanımız, annesi tarafından bu yeteneği keşfedilince dönemin ünlü satranç ustalarıyla çalışması için çaba gösterirler. ilk etapta oğluna ilgi göstermeyen babası bile, onun bu yeteneğini keşfedince oldukça şaşırır.

Bir yandan sokakta satranç oynayan ve para kazanan biriyle irtibat kurarken , bir yandan da satranç hocalarının teorik bilgilerini hazmeder.

Masum Hamleler
Masum Hamleler

Sınıf – Entre Les Murs

sınıf
Sınıf

Francois ve muallim arkadaşları sorunlu bir semtin çocuklarını adam etmeye çalışmaktadır. Öğrencilere karşı oldukça iyi niyetli ve son derece muallimler , sakin bir tavır takınmaktadırlar. Eğitim konusunda ellerinden geleni yapmaktalar ama öğrenciler de bir kadar anlaşılmaz ve zor tavırlar takınmaktadırlar. Bu durum da zaten ücreti oldukça az olan öğretmenlerin hevesini de kırmaktadır.

İşimiz, öğrencilerin arka sıralarda sessizce oturup, sorun yaratmayacağından emin olmaktan ibaret değil. İçlerindeki cevheri de ortaya çıkarmamız lazım.” diyen öğretmenlerin işi zor. . . .

Freedom Writers / Özgürlük Yazarları

özgürlük yazarları
özgürlük yazarları

Erin Gruwell Wilson Lisesinde çalışan genç bir öğretmen olarak görevine yeni başlıyor. Sınıfında ise çok çeşitli ırk ve kültürden bireyler bulunmaktadır. Öğrencilerin geleceğe dair umutları yok gibidir ve günü yaşamanın peşindedirler. Tek paylaştıkları ise birbirlerine karşı duydukları nefrettir.

‘Mazeret istemiyorum. Neye karşı olduğunu biliyorum. Hepimizin karşı olduğu şeyler var. Aklını toplasan iyi olur. Gözlerimin içine bakarak hak ettiğinin bu olduğunu söyleyecek cesareti bulana kadar senin düşmene izin vermeyeceğim. Bunun anlamı, her gece evine gelip sen çalışmanı bitirene kadar orada beklemek olsa bile… Senin “kim” olduğunu görebiliyorum. Beni anlıyor musun? Sen bir hata değilsin.”

Kalk ve Diren

kalk ve diren eğitim filmleri
kalk ve diren eğitim filmleri

Jaime Escalante’nin başrol oynadığı filmde , Hispanik öğrencilerin yer aldığı bir okul ve bir matematik öğretmeninin macerası anlatılıyor. Öğrencilerin başarılı olması için içindeki potansiyelin dışarı çıkarılması gerektiğine inanan Escalante ismindeki karakter, sıradan olmayan eğitim ve öğretme yöntemlerine yönelerek , toplumun dışladığı bireyleri , umutsuz vaka olarak görülen bireyleri topluma kazandırma mücadelesi veriyor. Bu çete üyelerinin sınavlardan geçmesi oldukça zor ama bakalım öğretmenimiz bunu başarabilecek mi ?

Kara Tahta

Savaşın yıkıcı etkileri ve savaştan zarar görmüş bir toplum. Bu toplumda öğretmenler sırtlarına kara tahtaları yükler ve eğitim için bir yolculuğa başlarlar. Bu yolculuk savaşın çocukları için sadece bir eğitim değil, bir umut. Onları tehlikelerden korumak için öğretmenlerin sırtlarında duran tahtalar bir bariyer. Bir tarafta savaşın yıkıcı etkisi ve enkaz, diğer tarafta öğrenmenin ve öğretmenin verdiği haz.

kara tahta eğitim filmleri
kara tahta eğitim filmleri

Ünlü yönetmenimiz Bahman Ghobadi , filmde oyuncu olarak karşımızda yer alıyor ve filmimizde adeta İran kırsallarını bir belgesel gibi işliyor. Eğitim filmleri yazımıza devam ediyoruz . Sırada heyecan verici bir film var.

İmparatorlar Kulübü – Eğitim filmleri

William Hundert, bir profesör. Hem de mesleğine son derece saygılı ve bağlı bir profesör. St. Benedict’s Akademi bünyesinde öğretmenlik yapan profesörümüzün sınıfına yeni öğrenciler gelir ve The Emperor’s Club isimli geleneksel bir sınıf yarışması her sene düzenlenmektedir. Öğrencilerin ise bu yarışma için son derece sıkı çalışması gerekmektedir. Öyle ki seçilen 3 öğrenci bu yarışmaya katılabilecektir.

Profesörün kaderi ise Sedgewick Bell isimli bir öğrencinin bu sınıfa gelmesiyle değişecektir. Ünlü bir politikacının oğlu olduğu için olaylar elbette gelişir. Palace Thief kısa ( Ethan Canin ) öyküsünden uyarlanmış bu film “ölü ozanlar derneği ve ” iyilik yap iyilik bul” tarzında filmlerle benzeşiyor.

Detachment / Kopma

kopma eğitim filmleri
kopma eğitim filmleri

Öğrencilerle çok sıkı bir ilişiki kuran ve bu konuda oldukça yetenekli bir öğretmen olan Henry Barthes , geçici olarak öğretmenlik yapmak için bir devlet okuluna gelir. Okul yöneticileri ve öğrenciler içine kapanıktır bu okulda. Öğrencilerde biri ise sokakta yaşamaktadır ve öğretmenimiz bu duruma göz yummaz. O öğrencinin evine dönüş yapması için elinden geleni ardına komaz. Bu hayatta sevgiyi hala hak eden insanlar vardır ve bunu göstermek gerekir.

Ölü Ozanlar Derneği – Eğitim filmleri

ölü ozanlar derneği
ölü ozanlar derneği

1950’li yılların Welton Akademisinde ciddi, disipline son derece önem veren ve eğitim çevrelerinde saygınlığı çok yüksek bir okul imajı yakalanmıştır. Okul idaresinin baskıcı ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler açısından son derece bunaltıcı ve sıkıcı bir yer haline getirmektedir. ancaaaaak yeni ingilizce öğretmenleri john Keating’in okula atanması olayların değişmesine ön ayak olur ve macera başlar. Tabiiii beraberinde eğlence de . . .

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş.Ben eskiden okuduğum eserlere film çekilirken filmi beğenmezdim. Şimdiki çocuklar okumuyor, sadece film izliyor.Böyle bilgiler çok iyidir. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir