Makale

Google’da Etkili Arama Yöntemleri

Google'ı etkin kullanma

Google arama motorunu kullanmayı daha verimli hale getirmek için bazı pratik ipuçları şunlardır:

 1. Özel anahtar kelime aramak için çift tırnak işareti kullanın. Örneğin, “Google arama motoru” şeklinde aratırsanız, sadece o tam cümleyi içeren sonuçlar görüntülenir.
 2. Arama sonuçlarını belirli bir sitede sınırlamak için site:domain.com yazın. Örneğin, site:example.com “Google arama motoru” şeklinde aratırsanız, sadece example.com sitesinde o cümleyi içeren sonuçlar görüntülenir.
 3. Arama sonuçlarını tarih bazlı sınırlamak için daterange:yyyymmdd-yyyymmdd kullanın. Örneğin, daterange:20201001-20201031 “Google arama motoru” şeklinde aratırsanız, sadece Ekim 2020 tarihleri arasında o cümleyi içeren sonuçlar görüntülenir.
 4. Arama sonuçlarını filetype bazlı sınırlamak için filetype:pdf,doc,xls kullanın. Örneğin, filetype:pdf “Google arama motoru” şeklinde aratırsanız, sadece pdf formatında o cümleyi içeren sonuçlar görüntülenir.
 5. Arama sonuçlarını daha spesifik hale getirmek için bağlantılı kelimeler arasına “ve” veya “veya” yazabilirsiniz. Örneğin, “Google ve arama ve motoru” şeklinde aratırsanız, tüm cümleyi içeren sonuçlar görüntülenir.
 1. Arama sonuçlarını daha az spesifik hale getirmek için “ya da” ile aratabilirsiniz. Örneğin, “Google ya da arama ya da motoru” şeklinde aratırsanız, herhangi bir cümleyi içeren sonuçlar görüntülenir.
 2. Arama sonuçlarını belirli bir sayfada aramak için “site:example.com” ile arama yapabilirsiniz. Örneğin, “site:example.com Google arama motoru” şeklinde aratırsanız, sadece example.com sitesinde o cümleyi içeren sonuçlar görüntülenir.
 3. Arama sonuçlarını belirli bir sayfada aramak için “site:example.com” ile arama yapabilirsiniz. Örneğin, “site:example.com Google arama motoru” şeklinde aratırsanız, sadece example.com sitesinde o cümleyi içeren sonuçlar görüntülenir.
 4. Arama sonuçlarını belirli bir sayfada aramak için “site:example.com” ile arama yapabilirsiniz. Örneğin, “site:example.com Google arama motoru” şeklinde aratırsanız, sadece example.com sitesinde o cümleyi içeren sonuçlar görüntülenir.
 5. Arama sonuçlarını daha spesifik hale getirmek için “-” kullanabilirsiniz. Örneğin, “Google -arama -motoru” şeklinde aratırsanız, o cümleyi içermese bile Google ile ilgili sonuçlar görüntülenir.
 1. Arama sonuçlarını daha az spesifik hale getirmek için “~” kullanabilirsiniz. Örneğin, “Google ~arama ~motoru” şeklinde aratırsanız, o cümleyi içeren veya benzer anlamda olan sonuçlar görüntülenir.
 2. Google arama sonuçlarını görüntülemek için “define: kelime” kullanabilirsiniz. Örneğin, “define: artificial intelligence” şeklinde aratırsanız, yapay zeka hakkında tanım ve açıklama görüntülenir.
 3. Google arama sonuçlarını sadece görsel olarak aramak için “image” kullanabilirsiniz. Örneğin, “Google image search” şeklinde aratırsanız, sadece Google resim arama sonuçları görüntülenir.
 4. Google arama sonuçlarını sadece video olarak aramak için “video” kullanabilirsiniz. Örneğin, “Google video search” şeklinde aratırsanız, sadece Google video arama sonuçları görüntülenir.
 5. Google arama sonuçlarını belirli bir dilde aramak için “language:tr” kullanabilirsiniz. Örneğin, “Google language:tr arama motoru” şeklinde aratırsanız, sadece Türkçe dilde o cümleyi içeren sonuçlar görüntülenir.
seo
seo google seo
 • Google arama sonuçlarını belirli bir konumda aramak için “location:” kullanabilirsiniz. Örneğin, “restaurant location:istanbul” şeklinde aratırsanız, sadece İstanbul’da olan restoranların sonuçları görüntülenir.
 • Google arama sonuçlarını belirli bir süre içinde aramak için “time:” kullanabilirsiniz. Örneğin, “time:week” ile aratırsanız, sadece son 1 hafta içinde yayınlanmış sonuçlar görüntülenir.
 • Google arama sonuçlarını belirli bir tarih aralığında aramak için “date:” kullanabilirsiniz. Örneğin, “date:2021-12-25” ile aratırsanız, sadece 25 Aralık 2021 tarihinde yayınlanmış sonuçlar görüntülenir.
 • Google arama sonuçlarını belirli bir sıralama düzeni içinde aramak için “sort:” kullanabilirsiniz. Örneğin, “sort:date” ile aratırsanız, sadece sonuçları en yeni olanlardan en eskiye doğru sıralar.
uzaktan eğitim
uzaktan eğitim
  1. Google arama sonuçlarını belirli bir konuda aramak için “related:” kullanabilirsiniz. Örneğin, “related:google.com” ile aratırsanız, Google ile ilgili benzer konularda olan siteler görüntülenir.
  1. Google arama sonuçlarını belirli bir sayfa düzeni içinde aramak için “&tbs=qdr:” kullanabilirsiniz. Örneğin, “google.com &tbs=qdr:h” aratırsanız, son 24 saat içinde yayınlanmış sonuçlar görüntülenir.
  2. Google arama sonuçlarını belirli bir sayfa düzeni içinde aramak için “&tbs=qdr:” kullanabilirsiniz. Örneğin, “google.com &tbs=qdr:d” aratırsanız, son 1 gün içinde yayınlanmış sonuçlar görüntülenir.
  3. Google arama sonuçlarını belirli bir sayfa düzeni içinde aramak için “&tbs=qdr:” kullanabilirsiniz. Örneğin, “google.com &tbs=qdr:w” aratırsanız, son 1 hafta içinde yayınlanmış sonuçlar görüntülenir.
  4. Google arama sonuçlarını belirli bir sayfa düzeni içinde aramak için “&tbs=qdr:” kullanabilirsiniz. Örneğin, “google.com &tbs=qdr:m” aratırsanız, son 1 ay içinde yayınlanmış sonuçlar görüntülenir.
  5. Google arama sonuçlarını belirli bir sayfa düzeni içinde aramak için “&tbs=qdr:” kullanabilirsiniz. Örneğin, “google.com &tbs=qdr:y” aratırsanız, son 1 yıl içinde yayınlanmış sonuçlar görüntülenir.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir