Makale

Hızlı Okuma Kursu Neler Kazandırır?

Hızlı Okuma Kursu Neler Kazandırır?

Hızlı okuma, çeşitli egzersizler ve teknikleri kullanarak dakikada okunan ve anlaşılan kelime sayısını normal standartların üzerine çıkarmaktır. Hızlı okuma kursları ise katılımcılarının dakikada okudukları ve anladıkları kelime sayısını artırmaya yönelik eğitimler veren kurumlardır. Hızlı okuma kursları, kişinin aktif görme alanını genişletmeye, daha fazla kelime görmeye, bakışta birkaç satırı ve paragrafı görmeye yönelik teknikleri ve egzersizler öğretir.

Normal okuma hızına sahip olan kişiler dakikada ortalama 200 kelime okur. Hızlı okuma kursuna giderek eğitimini alan kişiler 2 ila 6 katı kadar hızlı okuyarak anlar. Okuma hızının artma oranı; kişinin önemini algılayarak daha disiplinli çalışmasına ve egzersizlerini düzenli yaparak bol bol okumasına bağlıdır. Her kursiyer hızlı okuma kurslarında verilen eğitimler sayesinde, okuma ve anlama hızını en az 2 katına yükseltir.

Hızlı okuma sadece dakikadaki kelime sayısını artırmak değildir. Aynı zamanda anlama oranını da artırmaktır. Okuma, bilgi edinmek ve yeni fikirler üretmek için yapılır. Bilgi vermeyen yani anlaşılmadan yapılan okuma, okuma değildir. Kursa gitmeden önce kişiler programlar indirerek, PDF kaynaklarını indirerek, internet sitelerindeki eğitimleri dikkate alarak temel bilgileri edinebilir. Temel bilgilerin profesyonelleşmesi için kursa gidilmelidir.

hızlı okuma
hızlı okuma

Hızlı Okuma Kursundan Ne Anlamalıyız?

Hızlı okuma kursları, sadece kelimeleri daha hızlı okumaya yönelik eğitim veren yerler değildir. Okunan kelimeleri anlamaya yönelik tekniklerin ve yöntemlerin öğretildiği kurumlardır. Dakikada okunan kelime sayısı artarken aynı zamanda anlama oranı da artmalıdır. Hızlı okuma kursu, hızlı okuma tekniklerini, metinlerini ve programlarını bir ahenk içerisinde kullanarak okumayı hızlandırır, anlamayı artırır.

Kurslarda verilen eğitimler ve egzersizler neticesinde göz tembellikten kurtulur. Tempo kazanan göz daha fazla kelimeyi bloklar halinde görür. Kelimeleri görselleştirir ve daha uzun süre kalıcı olarak algılar. Kurs eğitimleri sırasında eskiden kalma yavaşlatıcı bütün alışkanlıklar kaldırılır. Yavaşlatan alışkanlıklar kalktıkça okuma hızlanacaktır. Hızlı okuma teknikleri kullanıldıkça da artış hız kesmeden yükselecektir.

Hızlı okuma kursları kelime sayısının artışına paralel olarak odaklanmayı artırır. Odaklanma gerçekleşince metni anlama ve kavrama daha hızlı gerçekleşir. Böylece okurken dalmalar, dikkatin dağılması gibi olumsuzluklar ortadan kalkar.

hızlı okuma kursları
hızlı okuma kursları

Hızlı Okuma Kursu Bir İhtiyaç mı?

Kişi hızlı okuma çalışmalarını kendi yapabilir. İnternet sitelerindeki eğitimlerden, PDF kaynaklarından, programlardan destek alınarak temel hızlı okuma çalışmaları gerçekleştirilebilir. Fakat profesyonel olarak gerçek anlamda hızlı okumanın yapılabilmesi için kursa gitmek ve uzmanlarından eğitim almak şarttır. Ciddi ilerleme kaydedebilmek için kurslar bir ihtiyaçtır.

Kişinin kendi başına yaptığı çalışmalar, kabiliyetini tam olarak ortaya çıkarmaz. Yeteneklerin ortaya çıkabilmesi için uzman ve deneyimli eğitimcilerin bilgileri ve tecrübelerinden istifade edilmelidir. İnsan, keyfine düşkündür. Kendi çabalarıyla hızlı okuma çalışmaları yapmak ciddi irade ister. Herkes bu iradeyi gösterecek kapasitede değildir. Daha disiplinli çalışmalar yapılması ve bunu resmiyet içinde gerçekleştirmek için kursların desteği alınmalıdır.

Kursiyerler, kurslarda rakiplerinin nasıl daha hızlı olduğunu görürler. Böylece daha ısrarcı davranarak çalışmalarını hızlandırırlar. İnternette hızlı okuma tekniklerine dair bütün detaylara yer verilemez ve kurslar vermek de istemezler. Teknik ve yöntemlerin detaylı bilgileri için kurslardan eğitim alınması gerekir.

Hızlı okuma kurslarından istenilen faydanın elde edilebilmesi için doğru ve tecrübeli kurumlar tercih edilmelidir. Sektörde çok sayıda kurs olduğundan en iyiyi seçmek sizi başarıya daha hızlı yaklaştıracaktır.

hızlı okuma kursları
kitap okumak

Hızlı Okuma Kursu Neler Kazandırır?

Hızlı okuma kursları, kursiyerlerinin hayallerindeki okuma hızını ve anlama oranını elde etmelerini sağlamak için kurulmuştur. Verilen eğitimler neticesinde aldıkları sertifikaları kursiyerler çeşitli alanlarda etkili bir şekilde kullanabilmektedir. Hızlı okuma kurslarının kazandırdıkları:

 • Dakikada okunan kelimesinde en az 2 katı artış görülür
 • Seri ve hızlı bir şekilde okuma yapılarak daha hızlı öğrenilir
 • Anlama oranı artırılır
 • Zamanı daha verimli kullanmak mümkün olur
 • Yavaş okuma kaygınızı yenerek başarabildiğinizi görmenizi sağlar
 • Kısa süre içinde daha fazla okuyarak genel kültür artırılır
 • Okuma daha zevkli ve eğlenceli olur
 • Beyin daha aktif olarak kullanmış olunur
 • İş ve okul hayatında başarılar artar
 • Sınavlarda zamanı yetiştirememe ihtimali ortadan kalkar
 • Motivasyon ve odaklama problemi kalkar
 • Olaylara daha geniş çerçeveden bakmayı, sorunları daha pratik çözebilmeyi sağlar
 • Güncel olaylar daha yakından takip edilir
hızlı okuma seminerleri
hızlı okuma seminerleri

Hızlı Okuma Anlama Teknikleri Nelerdir?

Okuma, gözle yapılır. Görülenlerin anlamlandırılarak okunması beyinde gerçekleşir. Hızlı okuma kurslarında eğitim almamış olanlar hem hızlı okuyup hem de anlamayı birlikte yapamazlar. Hızlı okuma ve anlama yapamama, zekanı yetersiz olmasından kaynaklanmaz. Gerekli eğitimlerin alınmamasından, etkili tekniklerin kullanılmamasından kaynaklanır. Göz, beyin ile koordineli şekilde çalıştığında anlayarak okuma gerçekleşir. Göz ile beyin arasındaki koordineyi sağlayan hızlı okuma teknikleri vardır. Bu teknikler;

 • Okuma metninin öz dile çevrilmesi
 • Metinde geçen ifadelerin ve tanımların zihinde örneklendirilmesi
 • Etkin okumanın gerçekleşmesi
 • Okumanın sessiz bir şekilde gözlerle yapılması
 • Okunan metne göre hızın ayarlanması
 • Bol bol okuma yapılası
 • Kelime haznesinin genişletilmesi
 • Eskinden kalma yavaşlatıcı alışkanlıklardan kurtulmak
 • Doğru okumanın yapılması
 • Uzun süreli hızlı okuma çalışmalarının yapılması
 • Kelimeleri tek tek değil bloklar halinde okumak
 • Hızlı okuma kurslarına giderek profesyonel bir şekilde hızlanmak.

Hızlı Okuma Kursu Tavsiyesi

Hızlı okuma kursu arayanlar için güzel bir eğitim kurumu tavsiye etmek isteriz. Bilişsel Akademi Taner Aktaş (Taner Hoca) koordinatörlüğünde uzun zamandır hızlı okuma eğitimleri vermektedir. Kendilerine ait hızlı okuma kitabı ile anlama çalışmaları, online hızlı okuma programı ile de göze hız, netlik ve gözün görme alanını genişletme çalışmaları yapılmaktadır. 4 hafta süren hızlı okuma eğitimleri tek kurda hızlı okuma ile ilgili öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenirsiniz.

Hızlı okuma eğitimleri

Bilinçsizlik

Çıraklık

Kalfalık

Ustalık

Şeklinde tanımlayan Bilişsel Akademi hızlı okuma kursu okumanın bir ömür boyu geliştiğini de vurgulamaktadır. Taner Hocamızın ‘’Biz insanları iyi bir okur yapmaya çalışıyoruz. İyi bir okur okuma amacına göre okuma hızını ve anlama oranını ayarlayan kişidir. Abartılı okuma hızlarına gerek yok. Aşırı hız anlamayı öldürür.’’ diye anlatarak hızı okumanın amacını ve iyi bir okurun ne yapması gerektiğini bize en güzel şekilde ifade etmiş oldu.

Bilişsel Akademi hızlı okuma kursu web sitesini ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bilişsel Akademi Hızlı Okuma

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir