Mülakata Nasıl Hazırlanılır ?

Mülakata Nasıl Hazırlanılır ?

Ülkemizde bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biri de ” mülakata nasıl hazırlanılır ? ” sorusudur. Malumunuz bütün devlet memurluklarında artık sınav puanından farklı olarak bir de sözlü görüşme adını da verdiğimiz mülakatlar düzenlenmektedir. Şimdi hep beraber mülakat nedir ? Ne amaçla yapılır ? Bu gibi soruların cevabına bakalım. Ardından da mülakata nasıl hazırlanılır irdeleyelim.

 

mülakat hazırlığı
mülakata nasıl hazırlanılır

Mülakat Nedir ?

Mülakat kelimesinin kelime anlamı buluşma , görüşme gibi manalara gelir. İş dünyasında işverenlerin büyük bir çoğunluğu çalışmak için karar vereceği kişilerle ön görüşme yapar. Bu ön görüşmelerin temel amacı da güvenilir kişileri seçmek ve iş hayatına güvenle devam etmektir. Herkes çalıştığı kişinin güvenilir ve iş görebilecek kapasitede olmasını ister.

 

Mülakat ise işverene bu yolun kapısını açar. İşveren ön görüşmede kafasına takılan bütün soruları sorar ve karşısındakinin gerek sözlerini gerekse hareketlerini inceler. Bu noktada mülakatın sadece sözlü görüşmeden ibaret olmadığını anlamamız gerekiyor. Mülakatta sözler kadar sözlerin nasıl ifade edildiği de önem taşır.

Mülakata Nasıl Hazırlanılır ?

Mülakat konusunda öncelikle dikkat edilmesi gerekenleri bu bölümde anlatmaya çalışıcam. “Mülakata Nasıl Hazırlanılır ?” sorusunun ilk aşaması şüphesiz giyim kuşamdır.

İlk görüşmede karşımızdaki kişiye verdiğimiz izlenim önemlidir. Giyim kuşam insanlara güven veren bir konudur. Eğer nitelikli olduğunuzu giydiğiniz kıyafetle belli ederseniz bir adım önde olursunuz. Bu konuyla ilgili bir sosyal deney mevcuttur. Video da aynı kişiler farklı kıyafetlerle kadınlara çıkma teklif etmişler ve kadınların tepkisi ise farklı olmuş. Sıradan bir mesleğe sahip bir birey gibi kendini tanıtan kişi sıradan bir sokak kıyafeti ile ki bu kıyafet kötü değil sadece sıradan- hayır cevabını alıyor.

Bir iş adamı olduğun söyleyen ve daha temiz ve lüks giyinen kişi ise ki bu yine aynı adam – evet cevabını alıyor.

Buradan şunu anlıyoruz, ambalaj kesinlikle önemlidir. Ancak sözlerimizden sadece dış görünüşün yeterli olduğu anlaşılmamalıdır.

 

Bir mülakatta olmazsa olmazlarımızdan biri giyim kuşamın temiz ve düzenli olmasıdır . Eğer bu konuyu anladıysak ikinci aşamaya geçelim.

Ön Araştırma Yapın

Mülakata gideceğiniz iş yeri veya kamu kurumu hakkında ön bilgiler edinmeniz gerekmektedir. Şirket bilgileri, ne iş yapıldığı, ne zamandan beri ne konuda faaliyet gösterdiği hatta şirket sahibinin ismi gibi konuları önceden ezberlemelisiniz. Özellikle sorulan sorulardan biri de “neden biz” sorusudur.

bunu izleyen temel sorular ise “şirketimizi nereden duydunuz” ve ” şirketimizi seçme sebebiniz nedir ” tarzında sorulardır. Bu sorulara vereceğiniz cevapları önceden prova etmelisiniz.

Eğer bir kamu kurumuna mülakata gidecekseniz , mülakat komisyonu ile empati kurmalısınız. Öncelikle kurumun başında bulunan  kişi , örneğin bir bakanlıksa bakan ismini bilmelisiniz.

Mülakatı yapan komisyon başkanı savcı ise onun mesleğini iyi araştırmalısınız. Bu ön araştırmalar size mülakatta büyük avantaj sağlayacaktır.

Bu araştırmaları yapan biri mülakatta soru cevap yöntemini tersine bile değiştirebilir ve kendisi sorular sorarak mülakat komisyonundan cevaplar alabilir. Bu şekilde mülakatı ele almış olur ve kontrol kendisine geçer.

Aşırı dozda kullanmamak kaydıyla bu yöntem mülakatı klasik bir sohbete dönüştürecektir.

Mükatta Nasıl Davranmalıyım ?

Mülakat başladığı andan itibaren her hareketinize dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak şunu unutmayın bu dikkat etmeniz gerekiyor cümlesi kasılmanız anlamına gelmiyor. Aksine olabildiğine rahat davranmalı ve özgüveninizi karşınızdakine hissettirmelisiniz.

Peki bunu nasıl başaracaksınız ? Öncelikle konuşmaya başlamadan önce 1-2 saniye düşünün. Derin nefes alın ve cümlelerinizi seçerek kullanın. Karşınızdakine hızlı cevap vermek zorunda değilsiniz. Karşınızdaki cevaplarınızı tane tane almak isteyecektir.

Göz teması kurun ve karşınızdakine sadece sorduğu sorunun cevabını vermeye çalışın. Aslında burada anlamanız gereken şey , karşınızdakinin sorduğu soru ile sizden ne almak istediğidir. Bunu anladığınız anda direk sorunun cevabını verme yoluna gidebilirsiniz.

Eğer size sorulan sorunun cevabını bilmiyorsanız hemen cevap vermeyin . Bir süre düşünün ve yine de hatırlayamazsanız veya bilmiyorsanız ” bu sorunun cevabını şuan hatırlayamadım ” gibi bir cevap verebilirsiniz.

 

Eğer mülakat komisyonu birden fazla kişiden mürekkep ise tam ortadaki kişiyi hedef alarak oturmalı ve gerektiği taktirde mülakat komisyonunun tamamını içerecek şekilde konuşmalısınız.

Mülakata Nasıl Hazırlanılır ? Tedirgin Olma !

Unutmayın, tedirgin görünmemelisiniz. İfade gücünüze güveniyorsanız kullanmaktan çekinmeyin.

Güçlü kelimeler kullanmaya çalışın . Özellikle günümüzde en az kullanılan güçlü ve söylenişi ahengli kelimeleri kullanmaktan çekinmeyin. Eğitiminizi göstermelisiniz. Siz elit bir birey olarak o işi hakettiğinizi biliyorsunuz. Bunu da karşınızdaki kişilere göstermeniz gerekiyor.

Mükata gitmeden önce ön araştırma yapmış olmalısınız. Bu ön araştırma konusunda edindiğiniz bilgileri kullanmanın zamanını kollayın. Şirket, sizin araştırmacı ve dinamik yönünüzü bilmelidir. Neden sizi tercih etmeliler ? Sorusuna hazırlıklı olun. Siz bütün benliğinizi ortaya koyarak o şirkete katkı sağlayacak kişisiniz.

En azından onlar sizden bunu bekliyorlar değil mi ?

diğer makaleler için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor