Makale

Çocuklar Neden Yalan Söyler ?

Çocuklar Neden Yalan Söyler ? Bu sorunun cevabını merak ediyor musunuz ? O zaman yazımızı okumaya devam edin. işte çocukların yalan söylemelerinin gerçek nedeni .

Çocuklar büyüme aşamasında çok kompleks dönemler geçirirler. Bu dönemlerin her birinde yalan söyleme sebepleri farklı olabilir. Esasen çocukların yalan söylemesinin temelinde korku ya da muziplik olsa da yine de derinlerde özel bir sebebin olabileceğini unutmamak gerekir.

Çocuklar Neden Yalan Söyler
Çocuklar Neden Yalan Söyler

Çocuklar her şartta yalan söyleme potansiyeline sahip olabilir. Korku,öfke,kıskançlık ve kabul edilme endişesi ve ceza alma korkusu bunlardan bazılarıdır. Eğer çocuklarınızın hayatından yalan söyleme özelliğini çıkarmak istiyorsanız buna kendinizle başlamalısınız. Çocukların hayatından endişeyi çıkartırsanız yalan söyleme ihtimalleri ise oldukça az olacaktır.

Ceza korkusu


Çocukların yalan söylemelerinin temel nedeni, cezalandırılmaktan korkmalarıdır. Çocuklar umutsuz hissettiklerinde yalan söylerler. Bir hata yaptığında çok üzülür ve sert tepki verirse, yalan söylemeye başlar. Kaçınma refleksi insanoğlunun temel dürtülerinden biridir. Dolayısıyla insanoğlu kaçınmak istediği bir durum karşısında rahatlıkla yalan söyleyebilir.

Bazen rüya görürler.

Öte yandan, yalan söylemek ve hayal etmek farklıdır. Bazen ruh hali ve psikolojik durumları nedeniyle hayali olayları icat ederler ve gerçek olarak söylerler. Amaçları yalan söylemek ya da aldatmak değil. Çok fazla hayali olaydan bahsediyorsa, nedenleri araştırılmalıdır. Bu durumda pedagoglara başvurmak faydalı olabilir.

Onaylanma İsteği

Ebeveynlerinin, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin onları sevmediğini, değersiz olduklarını ve başkalarının dikkatini ve onayını almak için yapmadıklarını yaptığını düşünen çocuklar var. Örneğin, mide ağrısı olmadığında mide ağrısı olduklarını söylerler. İyi bir şey yapmak ister ve bunun yapamazlar. Yaptıklarını ifade etmekten ise çekinmezler. Böyle durumlarda da yalana başvururlar.

Nasıl Davranmalı ?


– Çocuğunuz yalan söylediğinde, onu suçlamak, kızmak ve aşırı tepki vermek doğru değildir.
– Bir çocuğu yalan söylemekle suçlamak ve onu korkutmaya çalışmak yalan söylemeye devam edebilir. Amacınız onu cezalandırmak değil, hatasını anlamasını ve düzeltmesini sağlamak olmalıdır.
– Çocuğun neden yalan söylediğini anlamaya çalışarak yalan söylemeye neden olan sebepleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bazen anne ve babanın davranışı çocukları yalan söylemeye teşvik eder.

Unutmayın insanlar sadece korktukları zaman yalan söylerler. Bu korku bazen birşeyi kaybetme korkusudur. Bazen de elde edememe korkusu. Kökkeninde ise mutlaka bir endişe vardır. Bu sebeple endişeli bireyler yetiştirmek yalana kapı aralar.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir