Makale

Düşünmeyi Öğrenmenin 10 Yolu

Düşünmek. Bu günlerde pek az insanın yaptığı bir eylem değil mi ? Yoksa herkes düşünüyor mu ? Evet aslında zihin durabilen bir aygıt değil. Her dakika her saniye düşünür insan. Kimisi geçim derdini , kimisi türlü türlü derdini. Elbette burda düşünmekten kastımız zihnini eğitim için yeni fikirler için ve insanlık için çalıştırmak. Düşünmek ve düşünmeyi öğrenmek ne kadar önemli ?

Şüphesiz hepinizin bu soruya cevabı evet olacaktır. Ancak kaçımız bu durum için fazladan çaba sarfediyoruz ? İnsanoğlu düşünmeyi öğrenmeyi düşünür mü ? Öğrenmeyi öğrenmek ve zihin eğitimi sadece günümüzde popüler değildi elbette. Eski Yunan uygarlığının temellerinin felsefe üzerine kurulduğunu da unutmamak gerekir. İslam tarihi penceresinden bakacak olursak Peygamber efendimizin Nur dağındaki Hira mağarasında tefekkür ederken ilk ayeti duyması aklımıza gelmelidir. İşte düşünmeyi öğrenme için bir neden daha.

Bizim kültürümüzde efkar basmak diye bir deyim vardır . Peki efkar nedir ? Efkar “fikir”kelimesinin çoğul eki almış halidir. Yani Fikirler demektir. Fikirler zihminize birden hücum edince bazen onlarla baş edemez. Huzursuz oluruz ve bunun çarelerini aramaya başlarız.İşte bu ve bu nevi durumları yaşamamak ve daha doğru düşünmek için aşağıdaki 10 maddeyi dikkatli incelemenizi salık veririm.

  1. Her zaman yeni fikirlere açık olun . Asla pasif okumayın ve okurken düşünün, analiz edin.
  2. Çabuk öğrenmeyi öğrenin. 21. yüzyılın en önemli yeteneklerinden biri hemen hemen her şeyi anında (çok hızlı) öğrenebilme yeteneğidir. Bu yüzden bu yeteneği geliştirin. Hızlı bir şekilde prototipleme / fikirlerin gerçek bir modellemesini oluşturmak mümkün.
  3. Beynin nasıl çalıştığını öğrenin. (Ben genellikle beynime büyük miktarda bilgi yükledikten sonra 20 dakika uyurum. Uyandıktan sonra ise müteakiben çay ya da kahve içerek açılırım.

4. Amacınız üzerinden gitmeye çalışın. Yoksa ona asla ulaşamayabilirsiniz. Eğer hedefe doğru hareket ediyorsanız, mükemmel bir şey icat edebilirsiniz, ya da belki de edemezsiniz. Ama etme ihtimaliniz çok daha yüksektir. Eğer hedeften uzaklaşmıyorsanız, en azından çabalarınızı sizin için önemli bir şeye yönlendireceksiniz demektir. Fikir şudur: açıkça nihai hedefi temsil etmek ve ondan başlayarak, bunu başarmak için planlar yapmak gerekir.

Bir örnek: Mars’ta yaşam olup olmadığını öğrenmek için ilk alt hedef: Mars’taki yaşamı hangi testlerle tespit edebilirim ? İkinci alt hedef: Bu testleri gerçekleştirmek için hangi ekipman gerekiyor ? Üçüncü alt hedef: Bu ekipmanı Mars’a nasıl götürüyorsunuz? vb. ,

5. Her zaman uzun vadeli bir planınız olmalıdır. Her gün değiştirseniz bile. Böyle bir plan oluşturma prosedürü kendi içinde değerlidir. Ve sık sık bu planı revize etmek kendiniz için bir şey öğrenmek açısından iyi bir yoldur.

6. Balık kılçığı haritaları oluşturun. Büyük bir kağıt parçası üzerinde yapmanız gereken her şeyi çizin ve ona bağlı olan şeyleri gösterin.Bu zihin haritası her zaman işe yarar. O zaman düşünmeyi öğrenme konusunda daha fazla ısrarcı olalım mı ?


7. Birlikte çalışın – başkalarıyla işbirliği yapın. Birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var iki elin sesi var . Akıllı insan aklını kullanır. Daha akıllı insan başkalarının da aklını kullanır. O zaman düşünmeyi öğrenme konusunda daha fazla ısrarcı olalım mı ?

8. Hatalarınızı hızlı bir şekilde yapın. İlk seferde her şeyi berbat edebilirsiniz, ama hızlıca yapın ve sonra devam edin. Gelecekte hatadan kaçınmak için hataya neyin yol açtığını yazın ve devam edin. Hataları yolunuzdan çekmeniz için bu iyi bir yol. Hata yapmadan nasıl öğreneceksiniz ki ? Bunu yapabilen var mı ? Shakespeare’in dediği gibi: “Şüphelerimiz bizim hainlerimizdir. Denemekten korksaydık kazanabileceğimiz şeyleri kaybetmemize neden olurlardı.”


9. Her şeyi belgeleyin. Eğer bir şey kaydetmediyseniz, bunun dünya üzerinde hiçbir etkisi olmayabilir. Büyük ölçüde, yaratıcılık şeyleri doğru görebilme yeteneğidir. En önemli, şaşırtıcı bilimsel keşiflerin çoğu kazara yapıldı.


10. Daha basit olun. Eğer bir şey karmaşık bir şeye benziyorsa, belki de öyledir. Daha iyi çalışacak, daha güvenilir olacak ve dünya üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacak bir etki için daha fazla düşünmeniz gerekir. sizden önce ne yapıldığını öğrenin. Eskiden de dikleri gibi: “Laboratuvarda altı ay geçirene kadar kütüphanede yarım gün çalışarak zamandan tasarruf edebilirsiniz..” 

İşte bunlara çok dikakt etmelisiniz. Siz de düşünmeyi öğrenme konusunda kendinize zaman ayırırsanız daha sağlıklı bir zihne sahip olmanız işten bile değildir.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir