Makale

Bir Ömür Nasıl Yaşanır ? İlber Ortaylı

Her zaman söyledikleriyle fark yaratan Prof. Dr. İlber Ortaylı, yaşam deneyimleri hakkında konuştuğu ve kendisine dayalı birçok öneri verdiği bir kitap yayınladı. “ Nasıl bir hayat yaşıyorsunuz? 

Kitaptaki tavsiyesini kısalttık.

1. Farkı seçin
Dünya sadece yaşadığınız yer değil, yeni yerler görün, yeni insanlarla tanışın. Farklı deneyimlerle dünya görüşünüzü değiştirin.

2. Yaptıklarınızı sevin
Yaptığınız iş sıkıcı olsa bile, sabırla bitirin. Bu işi seviyorsanız, hayatta başarıya giden yolu açmayı daha kolay bulacaksınız.

3. Başkalarını değiştirmeye çalışmayın

Eğer bir ilişki içinde işler yolunda gitmezse, kendinizi düzeltmek yerine diğer kişiyi değiştirmeye çalışmayın .

4. Sınırlarınızı Aşın
“Cesur Olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın kenarındaki pencereleri açın. Farklı dünyaları tanımanın tek yolu budur. “ diyor İlber Ortaylı.

5. Yalnızlığı Sevmek
Büyük düşünürlerin pek çoğunun sosyal hayatı yoktur. İç sesinizi dinlemek için zaman ayırın.

6. Çaba
insanların gitmek istediğiniz yere ulaşmak için sizi bulmasını beklemeyin. “Sonuç olarak, kimse gelip beni keşfetmedi, kimsenin geleceği yoktu!”

7. Dans Dans
Dans ederek hayatın tadını çıkarın. Kendinizi bu zevkten mahrum etmeyin!

8.Kaderinizi güzelleştirin. 
Önünüzdeki kişiyi övmeyin ya da eleştirmeyin ve çocuğunuza aynı şekilde davranın. Destek verin ve kendinizi hissettirin, bu yeterli.

9. Arkadaşlarınızı iyi seçin
Aynı dünya görüşüne sahip biriyle arkadaş olmak zorunda değilsiniz. 

Karşılıklı toplantılardan faydalanmanın ve arkadaş olmanın iki farklı şey olduğunu unutmayın. İlber Ortaylı

10. Yaratıcı olmaya çalışın
Zamanımızda kötü şeyler olsa bile, kendinizi nasıl mutlu edeceğinizi bilmeli ve mutlu olmaya çalışmalısınız. Dünyaya bakarken yaşayacaksınız. Tüm bunları yaparken, rahatça öğrenmeyi ve yaşamayı unutmayın.

11. Her konuya dikkat edin.
Kendinizi geliştirmek istiyorsanız, hiç tanımadığınız bir alana ilgi gösterin, müziği ve dansı anlayın. Ulus için endişelen. “Bir insanın sonu, yoksulluğa köleleştirildiği andır, rahatlığını bırakmayı düşünmelidir.”

12.İlgilen !
İlginizi çekin İlginizi kaybetmeyin, etkinlikleri takip edin, sadece izleyin ve katılın! Dünyada olanları analiz edin, ama okuyarak yapmayın. Okuduklarınız için ödeme yapın. Bundan çekinmeyin.

13. Bir dil öğrenin
Özellikle 25 yaşından önce yabancı bir dil öğrenirseniz daha rahat edersiniz. Daha sonra öğrenebilirsiniz, ancak rahatlıkla olmayacaktır.

14. Lütfen,
Bir yolla karşılaştınız mı? Trene binin. Gençliğin enerjisini boşa harcamayın, o yaşta yeni yerler öğrenmenin tadını çıkarın.

15. Doğru
işi seçin Herkes oturabilir ve çalışabilir, önemli olan doğru işi seçmek ve sevgiyle çalışmaktır. Bunu yapmazsanız, hayatta hiçbir amacınız olmayacak, boşuna çalışacaksınız.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir