Makale

İş Zekası Geliştirme

İş zekası: nasıl geliştirilir

“İş zekası” gibi bir kalite hakkında birçok görüş vardır.

Birçok kişi onu “doğuştan itibaren verilen” bir çeşit yetenek olarak görür. 

Bununla birlikte, uygun motivasyonla, bu kalite geliştirilebilir.

Temel faktör, görevi doğru bir şekilde tanımlamaktır.

Yeni başlayanlar için, iş zekasının ne olduğunu tanımlayalım.

“Mükemmel planlama. İş ve hesapların organizasyonu. Kendinizi işe alma yeteneği. Fikirlerin özgünlüğü.”

Ne yapmalı

Aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

1. Planlayın ve yürütün.  

Yapacak çok işiniz olduğunda, planlama zaman kaybı gibi görünebilir. Zamanınız olmadığında bir kağıdın önünde bir masada nasıl sakin bir şekilde oturabilirsiniz? Aslında, 10-15 dakika zama ayırmak, sabah planlama ile zaman geçirmek , gün boyunca size çok daha fazla zaman kazandırır. Sizin için daha uygunsa, geçerli iş gününün sona ermesinden sonra uygun bir zamanda , sonraki iş günü için bir plan yapın. Her durumda, yapılacaklar listesi düşünülmeli, vakalar her birinin önemi dikkate alınarak belirli bir sırada kaydedilmelidir. Bu liste çalışma günü boyunca gözünüzün önünde olmalıdır.

2. Mümkünse, aynı anda birkaç şey yapın.  

Aynı anda iki şey yapabiliyorsanız – yapın. Örneğin, en kısa rotayı belirlemek için tüm seyahatlerin sırasını birlikte planlayın. İşletmenizin finansal ihtiyaçları hakkındaki tüm verileri toplayın ve iki yerine haftada bir kez bankaya gidin. 

Gerekli kırtasiye listesini saklayın ve sürekli yenileyin ve doğru mağazanın yakınında olmak için ihtiyacınız olan her şeyi satın alın.

3. Diğer insanların sizi ikincil sorunlardan kurtarmasına izin verin. 

Yardım istemekten çekinmeyin. Bilen insanların bilmedğiniz konularda size yardım etmesine müsade edin. Böylece zaman kaybetmeyecek ve yapacağınız işe daha çok odaklanacaksınız. Unutmayın zihninizi odaklamak işinizi doğru yapmanın yegane yoludur.

4. Yardım alın.  

Bir saatten fazla anlamsız çalışma gerektiren bir proje yapmanız gerekiyorsa, arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden size yardımcı olmalarını isteyin. Her türlü yardımı isteyin: medya paketlerinin seçiminden ve kurulumundan siparişlerin paketlenmesine ve teslimine kadar. Bu yaklaşımla, proje bir akşamda tamamlanabilir, başka bir durumda tüm bunların yapılması bir hafta sürebilir.

5. Not tutun.

Küçük kağıt ve çıkartmalara mesaj bırakmak ve hatırlatıcıları kaydetmek çok kolaydır. Ama sonra bu broşürler ve çıkartmalar tüm işyerinizi doldurur. Bunun yerine, yayın üstünde bir büyük defter bulundurun. Telefonun yanında bir masada tutun. Bir iş gezisinde yanınıza alın. Sabahları her gün yeni sayfanın en üstüne tarihi yazın ve aynı sayfaya iş planınızı yazın. Bu not defterinde tüm isimleri ve telefonları not edin.

Aniden birkaç ay içinde kağıt poşetler sunan tedarikçi ile iletişime geçmek istiyorsanız, irtibat bilgilerini bu not defterinde bulabilirsiniz. Bu tür not defterlerinde işlerinizin bir geçmişini tutabilirsiniz. Ayrıca, vergi iadeleri yaparken, tüm iş seyahatlerinizi ve seyahat masraflarınızı karşılayan toplantılarınızı hatırlamanız gerektiğinde kullanışlı olacaktır.

6. İş günü boyunca kısa molalar verin. 

Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün çalışıyorsanız, sonunda, azalan getiriler yasası tetiklenir. İşinizi sevseniz bile, beyniniz sınırlıdır. Haftada en az bir kez dinlenin. Birkaç saatte bir iş aralarında kısa molalar verin, örneğin, böyle bir mola sırasında bir fincan kahve içebilir, pencerenin dışında neler olduğunu izleyebilir veya biraz yürüyün ve kafanızı gereksiz düşüncelerden kurtarın. Böyle bir moladan sonra, yeniden yenilenmiş bir güçle birliktesiniz ve çalışmaya hazırsınız.

Hedeflere ulaşmak için aile üyelerinizin veya arkadaşlarınızın herhangi bir fikrine danışabilirsiniz. Onlardan öneri isteyin. Zaman yönetimi kitaplarını ve öz-organizasyon makalelerini okuyun. İyi bir fikir size zaman kazandırabilir. Unutmayın yardım almak size daima katkı yapar.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir