Makale

Osmanlı Sadrazamlarının İlginç Lakapları

Osmanlı Sadrazamlarının İlginç Lakapları

Başlık Nereden Çıktı ?

Osmanlı Tarihi, malum 623 seneden müteşekkildir. Osmanlı sadrazamlarının ilginç lakaplar ‘ı yazımızda da bu tarihin ilginç yanlarına değineceğiz. Bu 623 senenin dolu dolu yaşandığına şüphe yok . Ancak ne yazık ki tarih kitapları sadece savaşları ve siyasi anlaşmaları içerdiği için bir çok meseleden de bihaber yaşıyoruz.

 

Osmanlı ve Türk kültürünü öğrenmek yerine kendimizi siyasi tarihle boğuyoruz. Oysa Osmanlı Tarihi türlü ilginç vakalarla doludur. Siyasi renklerinden tutun da en sade vatandaşlarına kadar rengarenk bir dokuyu barındırmıştır bu topraklar.

 

Osmanlı padişahları kadar , Sadrazamlar da nam-ı diğer Vezir-i Azamlar da güçlü ve ünlü kişilerdir. Hele ki aralarında öyle isimler var ki, yaptıklar işlerin önüne geçmiştir. Genel ünvanlara baktığımızda en çok damat ve enişte gibi lakapları görüyoruz. Ancak öyle ünvanlar var ki günümüzde bile bırakın Liderlere takılmasını, arkadaşlarımıza bile söyleyemeyiz. Gelin hep beraber bu adamları ve ilginç lakaplar ı inceleyelim.

 

 

 • Cerrah Mehmed Paşa : Adıyla müsemma bir kişidir. Zira cerrahlıktan yetişme bir sadrazamdır. Padişahlardan 3.Mehmet , çocuk iken sünnetini Cerrah Mehmed Paşa’ya olmuştur. Bu sebeple de bu isimle anılmaktadır.

 

 • Kuyucu Murad Paşa : Kuyucu lakabını alma hikayesi Celali isyanlarını sert bir şekilde bastırması ve cesetleri kuyulara attırmasından ileri gelmektedir. Cesetlerin kafa bölümlerini kuyulara doldurduğu için Kuyucu Murad denmiştir.

 

 • Öküz Mehmed Paşa : Günümüzde birine öküz demek hakaret olarak algılanır pek şüphesiz. Ancak Öküz Mehmed Paşa , bir öküz nalbantının oğludur ve bu isimle şöhret bulmuştur. Günümüzdeki gibi bir algı yaratmış mıdır bilinmez ama, niyet önemlidir demek pek doğru olur. Padişahtan ötesinin kendisine bu lakapla seslenmesi ise muhtemelen ölüm cezası ile sonuçlanacaktır.

 

 • Güzelce Ali Paşa : Güzelce denmesinin sebebi sadrazamlar arasında yakışıklı ve bakımlı olmasından ileri gelmektedir. Hem yakışıklı hem de terbiyeli olması hasebiyle bu isimle şöhret bulmuştur.

 

İlginç Lakaplar Konusu İlginçleşiyor

 

 • Mere Hüseyin Paşa : Arnavut asıllıdır. Mere, Arnavut dilinde “Alınız” demektir. Alınan şey nedir ? Konu sadrazam olunca “kelle” şüphesiz. Kellesini vurdurtmak istediği kişilere hitaben “Mere” diye seslenmesi onu bu şöhrete kavuşturmuştur.

 

 • Kemankeş Kara Ali Paşa : Sadrazamımız, ok ve yay kullanmadaki ustalığı sebebiyle bu ünvanı almıştır. Kemankeş, ok ve yay ustasına denir.

 

 • Tabanı Yassı Mehmed Paşa : Ayakları büyük ve tabanı düz olduğu için bu isimle anılmıştır. Duyduğum ilginç lakaplar arasında en komik bulduklarımdan 🙂

 

 • Hezarpare Ahmed Paşa : İlginçtir ki olay uydurmaya benzemekte olmasına rağmen kroniklere geçmiştir. 1.İbrahim’in tahttan indirildiği sıralarda bir kişinin bu adamın etinden bir parça kopartanın ömrü uzar hastalığı kalmaz demesi üzerine yeniçeriler tarafından parçalanmış ve bu sebeple bin parça manasına gelen Hezarpare denmiştir.

 

 • Kavanoz Mehmed Paşa : Kısa boylu ve şişman paşa kavanoza benzemesi sebebiyle bu isimle anılmıştır.

 

 • Meyyit Hasan Paşa : Sadrazam, görev süresinde tam 5 ay boyunca hasta kaldığı ve güçsüz göründüğü için kendisine ölü anlamına gelen Meyyit lakabı uygun görülmüştür.

 

 • Semiz Ali Paşa : O kadar şişman bir sadrazam idi ki onu tam 2 at anca taşıyabiliyordu  yazar osmanlı tarihi kaynakları.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir