Makale

Roma Tarihi

Roma denince aklımıza İtalya’nın Roma takımı gelebilir. Roma, İtalya’nın önemli hatta en önemli şehirlerinden bir tanesi. Bu şehir Roma tarihi açısından da büyük bir öneme sahip. Nitekim Roma İmparatorluğu da bu şehirde kurulmuş ve bir zamanlar dünyaya hükmetmiştir.

Roma şehri , Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmadan evvel bir çoban köyüydü ve Etrüsk kavmine karşı mücadeler etmiş olan Albalılar’a ev sahipliği yapmıştır. Etrüskler Albalıları alt ederek buraya yerleşmiş, zamanla güçten düşünce de Romalılar tarih sahnesine çıkmıştır. Roma tarihi ise bundan sonra filizlenecektir.

Roma şehrinin kuruluşu ise bir efsane ile başlamaktadır. Roma kentini Troyalı Aeneas’ın kurduğu rivayet edilir. Kente etimolojik olarak ismini veren ise Troya’lı bir kadın olan Rherne .

Roma’ya ismini veren bir diğer kişi de Rhomulus isimli gençtir.Roma tarihi şüphesiz Romulus tarafından başlatılmıştır. Yoksa bu kadar benzer olan bir isim ile devam etmesi haricinde, başka bir miti kabul etmek manasız olurdu.

Roma imparatorluğunun kuruluş aşamalarından ilki imparatorluk değildi elbette. Üç aşamadan ilki olan Krallık dönemi kuruluşun ilk süreciydi. Krallık dönemi Roma kentinin kuruluşu ile Etrüskler’in son kralının şehirden sürülmesi ve akabinde Cumhuriyet devrinin başladığı zamana kadardır. M.Ö 753 Roma kentinin efsanevi kuruluş yılıdır. Son Etrüsk kralı kovulduktan sonra şehirde Cumhuriyet devri başlamıştır. Krallık devri süresince 7 kral hüküm sürmüş, bu 7 kraldan ilki Romulus olmuştur. Krallar arasında 3 Etrüsk kralı bulunsa da bu Etrüsk egemenliği olarak düşünülmemelidir. Çünkü Roma hiçbir zaman bağımsızlığını krallık süresince kaybetmemiştir. Etrüsk krallarından sonuncusu olan Targunuis Superbus kovulunca ise artık krallık devri tamamen sona ermiştir.

Cumhuriyet devri ise bu süreçten sonra başlayacaktır. Roma Republic . . .

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir