Makale

Türkiye’de Görülmesi Gereken Tarihi Mekanlar

Ülkemiz şüphesiz hem doğal güzellikleri, hem de sahip olduğu eşsiz tarihi dokusuyla tam bir cennet. Haliyle bizlere düşen de bu eşsiz cenneti keşfetmek ve tadını çıkarmak. Hal böyle olunca tarihi mekanlar ve tatil bölgelerinin bilinmesi önem kazanıyor.

Türkiye’de gezilebilecek tarihi mekanlar ve tatil yerleri açısından oldukça fazla seçeneğe sahibiz. Sözü daha fazla uzatmadan tatil yerleri ve tarihi mekanlar hakkındaki küçük turumuza başlayalım.

Tatil ayarlaması yaparken otel seçimi ve oda kiralama konusunda da dikkatli olunması gerekiyor. Zira biz günübirlik turlar açısından pek de olumlu değiliz. Zira bu turlarda yorgunluk hat safhada olmakta ve zaman yetmemektedir.


Şanlıurfa Göbekli Tepe

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Göbekli tepe Şanlıurfa’da bulunuyor. Şanlıurfa’da Halfeti gibi bir doğal güzellikle beraber eşsiz sıra geceleri de cezbediyor. Balıklı göl ile beraber tamamlayabileceğiniz Göbeklitepe gezisi sizin için tarihi bir şölene dönüşebilir. Burası hayranlık uyandıran ve insanı heyecanlandıran tarihi mekanlar arasında.

Tarihte bilinen en eski tapınak olma özelliği taşıyan göbekli tepe gezisi için tabiki otel odası kiralamak sizin açınızdan faydalı olacaktır. Çünkü gezinizin en az 4-5 gün olması gerekiyor. Gezinizde otel odası kiralamak size zihinsel bir rahatlama sağlayacaktır.

tarihi mekanlar-göbeklitepe
tarihi mekanlar – göbeklitepe

Efes Antik Kenti

Efes antik kenti , İzmir’de tarihi dokusu ile dünyanın en eski yapılarından bir tanesi. Antik tiyatro, kral yolu, Yamaçlı evler ve Celcus kütüphanesi gezilebilecek yerleri arasında bulunuyor. İzmir kenti de tatil açısından ülkemizin en güzel beldelerinden bir tanesi.

Yazlık turizm açısından değerlendirilebilir ve hem deniz,kum,güneş hem de tarihi bir gezi fırsatının tadı çıkartılabilir. Tabi yine bir otel odası kiralamanız bu durumda elzem oluyor.

tarihi mekanlar - efes antik kenti
tarihi mekanlar – efes antik kenti

Tarihi Mekanlar – Hattuşa, Çorum

Hititler veya nam-ı diğer Etiler, anadolunun en eski uygarlıklarından bir tanesi ve Hattuşa kenti Hititler‘e başkentlik yapmış bir merkez. Boğazköy olarak da bilinen yerleşim yeri imparator Hattuşili tarafından başkent yapıldı. Bu bölge UNESCO tarafından da koruma altına alınmış bir güzellik. Bu şehri de en kısa zamanda gezmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka gezilmesi gerekenler listesinde başı çekebilecek bir yer.

Hattuşa

Zeugma Müzesi – Tarihi Mekanlar

Gaziantep’te bulunan zeugma müzesinde mozaikler bulunuyor ve bu mozaikler insanlık tarihinin en eski ve sanatsal yapıları olma özelliği taşıyor. Özellikle Çingene Kız mozaiği dünyaca ünlüdür. Yaklaşık 300 m2 bir alanı kaplayan orjinal mozaiğin parçalarının bir kısmı yıllar önce kaçırılarak ABD’ye satılmış durumda. Ancak büyük bir kısmı Türkiye’de bulunuyor. Gaziantep kültürel tatil için biçilmiş kaftan. Yemekleri , baklavası ve bakırcılar çarşısı ile gezilmesi gereken bir yer.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu