Eğitim HaberleriMakale

Uzman Öğretmenlik Nedir ?

Uzman Öğretmenlik Şartları Nelerdir ?

Uzman öğretmenlik konusu özellikle en son yapılan milli eğitim şurasından sonra gündeme geldi. Öğretmenlik meslek kanunu çıkartılması kararının da alınmasıyla beraber sınav yapılması konusu gündeme geldi ve bu doğrultuda karar alındı. Peki nedir uzman öğretmenlik ? 

 

uzman öğretmenlik
uzman öğretmenlik

Uzman öğretmen, meslekte adaylık hariç 10 yılını doldurmuş öğretmendir. Burada şuna dikkat etmek gerekiyor. Adaylık süreci hariç tutuluyor. Yani 2 sene aday öğretmen olarak çalıştıysanız toplamda 12 senenin sonunda bu sınava girmeye hak kazanmış oluyorsunuz.

Derece itibariyle  +1 ve maaş itibariyle günümüzde +1000 TL fark etmektedir. Uzman öğretmenler ise sınav sonucunda baş öğretmen ünvanı alırlar ve bu durumdan sonra da maaşlarında +2000 liralık bir artış olmaktadır. Yapılan düzenlemeyle yüksek lisans yapmış olan adayların ise adaylık şartı taşımaları durumunda sınava girmeden uzman öğretmen olabileceği ilan edildi.

Uzman Öğretmenlik Adaylık şartları nelerdir ?

Meslekte adaylık hariç en az 10 yıl tamamlamış olmak

Kademe ilerleme durdurma cezası bulunmamak

Uzman öğretmenlik eğitim programını tamamlamış olmak (180 saatten az olmamak kaydıyla)

70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılıyor uzman öğretmenlik için .

Yüksek lisans yapan adaylar eğer yukarıdaki şartları karşılıyorsa yazılı sınavdan muaf tutuluyor. Baş öğretmen olmak için ise yine 10 yıl şartını doldurmuş olmak ve 240 saat eğitim almış olmak şartı bulunuyor. Doktora yapan adaylar ise eğer süreci tamamlamışlarsa yazılı sınavdan muaf tutuluyorlar.

 

Uzman öğretmenlik programlarının amacı öğretmenlerin belirli bir branş veya ders alanında daha yüksek düzeyde yetkinlik kazanmalarını sağlamaktır ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülür. Bu programlar öğretmenlerin branş veya ders alanında daha iyi eğitim verebilmelerini amaçlar.

Uzman öğretmenlik programları genellikle eğitim ve sertifikalandırma içermektedir. Bu programlar öğretmenlerin branş veya ders alanında daha iyi eğitim verebilmelerini amaçlar ve öğrencilerin daha iyi eğitim almasını sağlamak için tasarlanmıştır.

 

 

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir