Connect with us

Eğitim Haberleri

Modern Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar ve İnovasyon

Published

on

eğitimde inovasyon

Modern eğitimin gereği öğrencilere mümkün olduğu kadar çok bilgi vermek değil, onlara bağımsız olarak öğrenmeyi öğretmek, sadece bilmeyi değil, aynı zamanda alınan bilgilerle çalışabilmektir. Eğitimde inovasyon bu bakımdan çok önemli bir noktadır.


Pedagojik yenilik, iki temel yaklaşıma dayanmaktadır.

Öğrenci merkezli bir yaklaşım, eğitim sürecini her öğrencinin / öğrencinin kişiliğine göre yönlendirmeyi ifade eder. Modern pedagoji, her öğrencinin benzersiz deneyimini ve karakterini dikkate almalı, kişiliğini ve yeteneklerini geliştirmelidir. Bu yaklaşımın uygulanması, seçim ilkelerine güvenmeyi (öğrenciler takip etmek istedikleri alanları seçebilirler), güven (öğretmenlerden otoriter baskı olmadan), yaratıcılık ve başarı, öznellik, bireysellik;

Yetkinlik temelli yaklaşım yenidir. Sonuç bir bilgi bütünü değil, öğrencinin problemleri, çatışmaları çözme ve farklı durumlarda hareket etme becerisi olan bir dizi beceri iken, öğrenmenin sonucuna odaklanır.

eğitimde inovasyon

Öğrencinin ne kadar bildiği önemli değil. Daha da önemlisi, değişikliklere tepki verme, esnek olma, duyguları yönetme ve doğru bilgiyi seçebilme becerisidir. Bu yenilik, eğitim sisteminin temel bir revizyonunu, değerlendirme ve eğitim organizasyonunun ilkelerini yeniden düzenlemeyi gerektirir. Bu yaklaşımlara dayanarak, öğretmenler ve metodologlar yenilikçi pedagojik teknolojiler geliştirir. Eğitimde inovasyon en çok pedagogların ve öğretmenlerin dikkat etmesi gereken konulardandır.

Eğitim sistemindeki yeni pedagojik teknolojiler

Proje çalışması

Proje çalışması, öğrencilerin yaratıcı yeteneklerini geliştirmeye, onlarda bir takım halinde çalışma becerilerini oluşturmaya yardımcı olan bir etkinlik türüdür. Projelerin amacı güncellemek ve uygulamada kullanmak, kazanılan bilgileri genişletmek ve derinleştirmektir. Bir proje üzerinde çalışmak, tek tek, çiftler halinde veya mikro gruplar halinde gerçekleştirilebilir, bir problem çözmeyi, en uygun çözümleri bulmayı içerir. Okullar, disiplinlerin entegrasyonunu projelerde aktif olarak kullanır, örneğin öğrencileri dil ve edebiyat, matematik ve kimya, tarih ve biyolojinin disiplinler arası bağlantılarını keşfetmeye davet ederler. Bu yenilik, dünyanın bütünsel bir resmini görmek için karmaşık düşünme, analiz etme, bağlantılar kurma ve yeni fikirler yaratma becerisini oluşturur ve geliştirir.

Oyun teknolojisi

Oyunlar birkaç işlevi yerine getirir: eğlence, tedavi, teşhis, sosyal. Oyun sırasında öğrenciler, sadece sonuçtan değil, süreçten de zevk ve etki alarak ücretsiz gelişim aktivitelerine katılırlar. Eğitim sürecinde oyun, dersin veya müfredat dışı faaliyetin bir parçası olarak daha geniş bir teknolojinin bir öğesi olarak kullanılır. Pedagojik bir oyunun açıkça formüle edilmiş bir amacı vardır ve oyun problemi şeklinde sunulur, oyundaki tüm katılımcılar önceden hazırlanmış ve dile getirilen kurallara uyar.

Uzaktan eğitim

Uzaktan eğitim, Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif olarak uygulanan bir yeniliktir. Özel olarak tasarlanmış sitelerde, ders döngüleri, ödevler ve öğretimle yüz yüze görüşmelerin bir programını içeren kurslar oluşturulur. Öğrenciler, kendi kendilerine çalışmak için kendi zamanlarını ve disiplinlerini düzenler. Okulların ve üniversitelerin ücretsiz erişimde farklı kurslar sunduğu birkaç site vardır (Universarium, Lectorium, yabancılardan – Coursera). Okullar ve üniversiteler, öğrencilerin ve öğretmenlerin etkileşimde bulunmalarına ve eğitim kurumlarının duvarlarının dışında deneyimleri paylaşmalarına yardımcı olmak için kendi kaynaklarını geliştiriyorlar.

Etkileşimli teknolojiler

Etkileşimli teknolojiler, öğretmenlerin ve öğrencilerin yer değiştirmesine yardımcı olan tekniklerdir. Gruplar halinde etkileşime girerek, bilgi üzerinde çalışarak öğrenciler kendi kendine çalışma için yeni fırsatlar keşfederler. Bu, öğrencilerin birbirleriyle etkileşime girdiği, ortak bir problemi çözmeye çalıştığı bir etkinlik oluşturmayı amaçlayan bir dizi yöntem ve tekniktir.

Etkileşimli teknolojiler, okullarda öğrencilerin düşüncelerini sunabilecekleri, fikirlerini tartışmayı öğrenebilecekleri seminerler, münazaralar, sorunlu dersler, tartışmalar düzenleyerek uygulanmaktadır.

Portföy

Portfolyo, öğrenme çıktılarının dinamiklerini değerlendirmeye yardımcı olur. Öğrenme başarılarını ve keşifleri görselleştirmek için kullanılabilir. Bu yenilik şu bilgi biriktirme yöntemleriyle gerçekleştirilir: elektronik portföyler, “başarı klasörleri”, “büyüme günlükleri”. Tüm gelişmeleri, projeleri kaydeder, projelere, tartışmalara ve yaratıcı faaliyetin sonuçlarına katılımı onaylayan materyalleri toplarlar.

Listelenen teknolojiler, ana yaklaşımlar dikkate alınarak entegre bir şekilde kullanılmaktadır. Teknolojiyi, yöntemini ve çalışma yöntemini seçen öğretmenler, öğrencilerin kişisel özelliklerini, eğilimlerini ve ihtiyaçlarını dikkate alır.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim Haberleri

Eba Uzaktan Eğitim Hakkında

Published

on

trt uzaktan eğitim

Eba, Eğitim bilişim sisteminin (ağı) diğer adıdır. Daha doğrusu kısaltmasıdır. M.E.B bu sistemi hayata geçirirken dijital içerikler ile öğrencilerin öğrenme etkinliklerini arttırmayı amaçlamış ve eğitim ile bilişimi buluşturmayı hedeflemiştir. İşte bu noktada eba uzaktan eğitim ise hiç beklenmedik bir şekilde günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Eeee ne demişler, bir musibet bin nasihatten iyidir!

eba uzaktan eğitim

Eba yani eğitim bilişim ağı için MEB, her öğrenciye ulaşmak noktasında etkin bir yol izlemeye karar verdi trt uzaktan eğitim sistemini hayata geçirdi. Trt kanalı ; TRT eba tv ilkokul, TRT eba tv ortaokul ve TRT eba tv lise adlarında 3 ayrı kanal açarak bu kanallar üzerinden interneti olmayan tüm evlere yayın yapmaya başladı. Haftanın belirli günleri ve günün belli saatlerinde ilgili seviyede ilgili dersler verilmeye başlandı.

Öğrenciler hem Eba internet sitesi Eba internet sitesi üzerinden derslere ulaşabiliyor hem de Tv üzerinden derslerini izleyebiliyorlar. Oldukça etkili bir düzen olduğunu belirtmekte fayda var. Akıllara hemen şu soru geliyor. Neden bu sisteme okullar açıldıktan sonra da devam edilmesin ?

Peki uzaktan eğitimin faydaları nelerdir ?

Uzaktan eğitim ile şunları yapabilirsiniz:

  • Eğitim maliyetini azaltın (tesislerin kiralanması, eğitim yerine yapılan geziler, hem öğrenciler hem de öğretmenler vb. için herhangi bir maliyet gerekmez);
  • Eğitim süresini azaltılabilir. (toplama, seyahat süresi);
  • katılımcı, derslerin zamanını, yerini ve süresini bağımsız olarak planlayabilir;
  • Çok sayıda insan için eğitim verilebilir.
  • Modern araçlar, hacimli elektronik kütüphaneler vb. kullanarak eğitim kalitesini arttırılır.
  • Birleşik bir eğitim ortamı yaratmak (özellikle kurumsal eğitimle ilgili).

İnterneti kullanan uzaktan eğitim teknolojileri, kullanıcılar için bireysel ileri eğitim kurslarının geliştirilmesi ve yüksek öğretim için kullanılmaktadır. Uzaktan eğitimin aşağıdaki ana formları ayırt edilebilir: çevrimiçi ve çevrimdışı. Çevrimiçi eğitim almanın birçok önemli avantajı vardır:

  • Esneklik – öğrenciler kendilerine uygun bir zamanda ve uygun bir yerde eğitim alabilirler;
  • Uzun menzilli – öğrenciler mesafeyle sınırlı değildir ve ikamet ettikleri yerden bağımsız olarak çalışabilirler;
  • Kârlılık – çalışma yerine yapılan uzun yolculukların maliyeti önemli ölçüde azalır.

Sohbet sınıfları – sohbet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen eğitim oturumları. Sohbet sınıfları eşzamanlı olarak tutulur, yani tüm katılımcılar sohbete aynı anda erişebilir. Birçok uzaktan eğitim kurumu çerçevesinde, sohbet odalarını kullanarak uzaktan öğretmenlerin ve öğrencilerin faaliyetlerinin düzenlendiği bir sohbet okulu vardır.

Web tabanlı sınıflar – uzaktan eğitim, konferanslar, seminerler, iş oyunları, laboratuvar çalışmaları, atölyeler ve telekomünikasyon ve World Wide Web’in diğer özellikleri kullanılarak yapılan diğer eğitim biçimleri.

Web sınıfları için, özel eğitim web forumları kullanılır – ilgili programın yüklü olduğu sitelerden birinde kalan girdileri kullanarak belirli bir konu veya problem üzerinde bir kullanıcı çalışması.

İşte eba tv frekansları

HD Alış bilgileri: Türksat 4A
Alış frekansı :12.084 MHz
Polarizasyon : Yatay (H)
Sembol oranı : 13.750
FEC : 2/3
SD Alış bilgileri:
Alış frekansı :11.916 MHz
Polarizasyon : Dikey (V)
Sembol oranı : 30.000
FEC : 3/4s

eba tv frekans
eba tv frekans

Eğitim hakkındaki diğer yazılarımı okumak için lütfen bu linke tıklayınız.

Continue Reading

Eğitim Haberleri

Okullar Ne zaman Açılacak ? Telafi Eğitimi Yapılacak mı ?

Okullar Ne zaman açılıyor ? Yaz Tatili Olacak mı ? Telafi Eğitimi kaç gün ?

Published

on

Bakan Ziya Selçuk

Okullar Ne Zaman Açılacak ?

Dünyayı ve özelde ülkemizi de büyük ölçüde etkileyen bir salgın, bir pandemi ile karşı karşıyayız. Geçirmekte olduğumuz bu zor süreçte şüphesiz hepimiz tek bir soruyu merak ediyoruz. Hayat ne zaman normale dönecek ? Okullar ne zaman açılacak ? İnsanlar ne zaman gezmeye, dolaşmaya, spor yapmaya, işlerine gitmeye, sosyalleşmeye başlayacaklar ?

Korona salgını şüphesiz çok tehlikeli ve tamamen bitmeden veya ona karşı bir ilaç geliştirilmeden sokağa çıkmak , sosyalleşmek çok tehlikeli. Peki bu süreci ne zaman atlatacağız ? Verilere baktığımızda virüsun yayılım hızının azaldığını görüyoruz. Ancak bu tam manasıyla bittiği gibi bir sonuca ulaştırmıyor bizi. Sosyal izolasyon şüphesiz işe yarıyor. İçinde bulunduğumuz süreci eğer başarılı yürütür ve virüsün bulaşıcı etkisini kırarsak benim tahminlerime göre havaların da ısınması ile beraber Ramazan ayı bitiminde Mayıs sonu gibi hayat normale dönecektir. Böyle umuyoruz en azından.

Henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak bu süreçle ilgili öngörüler bu yönde ve hepimiz bi an önce bu sürecin sonlanmasını istiyoruz.

Gerek dünyada araştırılan ilaçlar , gerekse ülkemizdeki denemeler olumlu sonuçlar veriyor. Sağlık sistemimizin yeterliliği ve umut verici hamleleri bizlerdeki endişeyi bir nebze olsun alıyor. Başka ülkelerdeki ve özellikle de batıdaki ölüm oranlarına baktığımızda üzülmekle beraber ülkemizle kıyas yapıyor ve derin bir oh çekiyoruz . Zira ülkemiz ölüm oranlarında gayet düşük seviyelerde seyrediyor.

Telafi Eğitimi Yapılacak mı ?

Bakan Selçuk Yaz tatilinin kesinlikle yapılacağını ifade etti. Bu noktada telafi eğitiminin bir hızlandırma şeklinde yapılabileceği ve 2-3 hafta kadar bir süre olacağı öngörülüyor. Şüphesiz turizm sektörü ve öğrencilerin devam eden eğitim süreci bunda temel faktör.

Pandemi sonrası psikolojik sorunların varlığı da göz önüne alındığında tatilin gerekliliği tartışılmaz bir hal alıyor şüphesiz. Ziya Selçuk tatil olabileceğinin sinyallerini vermiş bulunmakta.

Bir an önce normal hayata dönmek ve normalleşmek dileğiyle.

Continue Reading

Eğitim Haberleri

Covid-19 ile Savaşan Çocuklar! Dünya Sağlık Örgütünden Çocuklar İçin Korona Hikayesi

Published

on

covid19
covid*19
benim kahramanım sensin

“Benim Kahramanım Sensin!”in Yapım Süreci

Bu kitap Kuruluşlar Arası Daimi Komite (IASC) Acil Durumlarda Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek Referans Grubu (IASC MHPSS
RG) tarafından geliştirilmiş bir projenin ürünüdür. Proje 104 ülkeden ebeveynlerin, bakım verenlerin, öğretmenlerin ve çocukların
yanı sıra IASC MHPSS RG’nun üye kuruluşlarının küresel, bölgesel ve ülke bazlı uzmanları tarafından desteklenmiştir. Çocukların
COVID-19 salgını sırasındaki ruh sağlığı ve psikososyal ihtiyaçlarını değerlendirmek için Arapça, İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve
İspanyolca hazırlanan küresel bir anket dağıtılmıştır. Bu araştırmanın sonuçları kullanılarak, hikayede işlenecek konuların çerçevesi
oluşturulmuştur. Kitap, COVID-19’dan etkilenen pek çok ülkedeki çocuklarla hikaye anlatımı yöntemi kullanılarak paylaşılmıştır.
Çocuklardan, ebeveynlerden ve bakım vericilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda kitap yeniden gözden geçirilmiş ve son
halini almıştır.

Dünyanın pek çok yerinden 1.700’den fazla çocuk, ebeveyn, bakım veren ve öğretmen COVID-19 ile nasıl baş ettiklerini bizimle
paylaşmak için zaman ayırdılar. Bu çocuklara, ebeveynlerine, bakım verenlere ve öğretmenlere araştırmamıza katıldıkları ve bize
ilham verdikleri için çok teşekkür ederiz. Bu hikaye, dünya çocukları için, dünya çocukları tarafından geliştirilmiştir.

covid-19

Giriş


“Benim Kahramanım Sensin”, dünyada COVID-19 salgınından etkilenen çocuklar için yazılmış bir kitaptır.
“Benim Kahramanım Sensin”, bir ebeveyn, bakım veren ya da öğretmen tarafından bir çocuğun veya küçük bir grup çocuğun
yanında okunmalıdır. Kitabın ebeveyn, bakım veren ya da öğretmen desteği olmadan, çocuklar tarafından bağımsız şekilde
okunması önerilmez. Daha sonra yayınlanacak ek bir rehber niteliğinde olan ‘Kahramanlar için Eylemler’, COVID-19’a ilişkin
konularla ilgili destek verecek, çocukların duygularını yönetmelerine yardımcı olacak ve bu kitaba dayalı ek etkinlikler
önerecektir.

çocuklar korona

Öykümüz

Annesi Sara’nın kahramanıydı çünkü o hem
dünyanın en iyi annesi hem de dünyanın en iyi
bilim insanıydı. Ama Sara’nın annesi bile korona
virüse bir ilaç bulamıyordu.
Sara annesine “COVID-19 neye benziyor?” diye
sordu.
“COVID-19 ya da korona virüs bizim
göremeyeceğimiz kadar küçük.” dedi annesi.
“Hasta insanların öksürükleri, hapşırıkları ile
ve çevrelerindeki insanlara ya da eşyalara
dokunmaları ile bulaşıyor. Hasta insanların ateşi
çıkıyor, öksürüyorlar ve bazen de nefes alırken
zorlanıyorlar.”
Sara “Yani göremediğimiz için onunla savaşamaz
mıyız?” diye sordu.
“Onunla savaşabiliriz.” dedi annesi. “İşte bu
yüzden senin güvende olmana ihtiyacım var. Virüs
çeşit çeşit insana etki ediyor ve herkes onunla
savaşta bize yardım edebilir. Çocuklar özeldir ve
onlar da yardım edebilir. Sizlerin güvende olması
hepimiz için çok önemli. Sen benim kahramanım
olabilirsin!”

Sara o gece yatağında uzanırken hiç de bir kahraman
gibi hissetmiyordu. Üzgündü. Okula gitmek istiyordu ama
okulu kapalıydı. Arkadaşlarını görmek istiyordu ama bu
güvenli değildi. Sara, korona virüsün dünyayı korkutmaktan
vazgeçmesini istedi.
Gözlerini kapatırken kendi kendine “Kahramanların süper
güçleri olur.” dedi. “Benim neyim var ki?”
Bir anda karanlıkta tatlı bir ses adını fısıldadı.
“Kim var orada?” dedi Sara.
“Kahraman olmak için neye ihtiyacın var?” diye sordu ses.
“Dünyadaki bütün çocuklara kendilerini nasıl
koruyacaklarını anlatmanın bir yolunu bulmalıyım, böylece
onlar da diğer herkesi koruyabilirler…” dedi Sara.
“Peki, bunun için benim ne olmama ihtiyacın var?” diye
sordu ses.

çocuklar için korona


“Uçabilen bir şeye ihtiyacım var… Yüksek sesli bir şeye… Ve
yardım edebilen bir şeye!”
Bir anda bir ıslık sesiyle birlikte, ay ışığının içinden harika
bir şey odaya adım attı.
Sara nefesi kesilerek “Sen de nesin?” diye sordu.
“Ben Ario” dedi.
“Daha önce hiç Ario görmemiştim” dedi Sara.
Ario “Aslında her zaman buradaydım” dedi. “Ben
senin kalbinden geliyorum” diye ekledi.
Sara “Eğer sen benimleysen… O zaman dünyadaki
bütün çocuklara korona virüsü anlatabilirim.” dedi.
“Bir kahraman olabilirim! Ama bekle, Ario, korona
virüs varken seyahat etmek güvenli mi?”
“Yalnızca benimleyken güvenli, Sara” dedi Ario.
“Benimle birlikteyken hiç bir şey sana zarar
veremez.”
Ve böylece Sara, Ario’nun sırtına atladı ve birlikte pencereden çıkıp gece vakti gökyüzünün
içine doğru yükseldiler. Yıldızlara doğru uçtular ve Ay’a selam verdiler.
Güneş yükselirken, bir grup çocuğun oynadığı,
piramitleri olan çok güzel bir çöle indiler.
Çocuklar sevinçle bağırdılar ve Ario ile Sara’ya
el salladılar.
Çocuklardan biri “Hoş geldiniz, Ben Salem!”
dedi. “Burada ne yapıyorsunuz? Üzgünüm,
çok yaklaşamayız, en az bir metre uzakta
durmalıyız.”
“İşte biz de bu yüzden buradayız!” diye
cevap verdi Sara. “Ben Sara ve bu da Ario.
Biz çocukların komşularını, arkadaşlarını ve
ailelerini korona virüsten koruyabileceğini
biliyor muydunuz?” dedi ve tam “Bunun için
hepimiz…” diye devam edecekken…
Salem gülümseyerek “Ellerimizi su ve sabunla
yıkamalıyız!” dedi. “Biliyoruz, Sara. Ayrıca
hastaysak dirseklerimizin içine öksürmeliyiz ve
insanlarla tokalaşmak yerine el sallamalıyız.
Dışarı çıkmamaya çalışıyoruz ama çok
kalabalık bir şehirde yaşıyoruz… Herkes evinde
kalamıyor.”
“Hımm, belki bu konuda yardım edebilirim.”
dedi Ario. “Korona virüsü göremezler ama…
Beni görebilirler! Hadi atlayın, ama lütfen iki
ayrı kanadıma oturun. Birbirlerinden en az bir
metre uzaklar!”
Ario iki ayrı kanadında Salem
ve Sara ile gökyüzüne yükseldi.
Kükreyerek ve şarkı söyleyerek
şehrin üzerinde uçtu! Salem
sokaklardaki çocuklara:
“Hadi! Gidin, ailelerinize evlerde
daha güvende olduğumuzu
söyleyin! Birbirimizi korumanın en
iyi yolu evlerimizde kalmak!” diye
bağırdı.
İnsanlar gördükleri karşısında çok
şaşırmışlardı. Onlara el salladılar
ve evlerine girmek konusunda
anlaştılar.

çocuklar

Ario gökyüzünde çok
yükseklere doğru kanat
açtı. Salem sevinçle
çığlık atıyordu. Bulutların
arasındayken yanlarından
bir uçak geçti ve uçaktaki
yolcular şaşkınlıkla onlara
baktı.
Salem “Yakında, en
azından bir süreliğine,
insanların seyahat etmeyi
bırakmaları gerekecek.”
dedi. “Dünyanın her
yerinde sınırları kapatıyorlar
ve hepimiz sevdiğimiz
insanlarla olduğumuz yerde
kalmalıyız.”
Sara “Çok fazla şey değişiyor” dedi. “ Bu
bazen beni biraz korkutuyor.”
“Değişen şeylerin olması korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir
Sara.” dedi Ario. “Korktuğumda çok yavaş nefes alırım- ve dışarı
ateş üflerim!”
Ario ağzından çok büyük bir ateş topu fırlattı!
“Korktuğunuzda nasıl rahatlarsınız?” diye sordu Ario.
Sara “ Yanında kendimi güvende hissettiğim birini
düşünmeyi seviyorum.” dedi.
“Ben de.” dedi Salem “Kendimi güvende hissetmem
için bana yardım eden herkesi düşünürüm, mesela
büyükannem ve büyükbabam. Onları özlüyorum.
Onlara korona virüs bulaştırabileceğim için onlara
sarılamıyorum. Eskiden her hafta sonu görüşürdük ama
şimdi onları korumamız gerektiği için görüşemiyoruz.”
Sara arkadaşına “Onları arayabiliyor musun?” diye
sordu.
“Evet, tabi!” dedi Salem. “Beni her gün arıyorlar ve ben
de onlara evde neler yaptığımızı anlatıyorum. Onlarla
konuşmak beni de onları da daha iyi hissettiriyor.”
“Sevdiğimiz insanları şimdi göremediğimiz için
özlememiz çok normal.” dedi Ario. “Onları ne kadar
önemsediğimizi gösteriyor. Başka kahramanları görmek
size daha iyi hissettirir mi?”
Sara ve Salem “Evet, lütfen!” diye bağırdı.
Ario “Harika! Arkadaşım Sasha’nın çok özel bir süper
gücü vardır.” dedi. “Hadi gidelim!”
Ve böylece yeryüzüne doğru alçaldılar ve küçük bir
köye indiler. Bir kız evinin dışında çiçek topluyordu.
Ario’yu ve kanadında oturan çocukları görünce bir
kahkaha attı.
“Ario!” diye bağırdı kız. “En az bir metre uzakta
kalmamız gerekiyor, bu yüzden size bir kucaklama
gönderiyorum! Ne yapıyorsunuz burada?”
“Sasha, kucaklamanı sen söyler söylemez hissettim.”
dedi Ario. “Ne kadar değer verdiğimizi göstermek
için kelimelerimizi ve davranışlarımızı kullanabilmemizi
çok seviyorum. Arkadaşlarımın da senin süper gücünü
öğrenmelerini istedim.”
“Benim süper gücüm nedir?” dedi Sasha.
“Ailende bir kişi hastalandığından beri korona virüsü
hiç kimseye bulaştırmamak için evde kalıyorsun.” dedi
Ario.
“Evet, hasta olan benim babam ve tamamen iyileşene
kadar yatak odasında kalacak.” dedi Sasha.
“Ama o kadar da kötü değil! Oyunlar oynuyoruz,
yemek yapıyoruz, bahçemizde zaman geçiriyoruz
ve hep birlikte yemek yiyoruz. Erkek kardeşlerimle,
ayak parmaklarımıza dokunup dans ediyoruz.
Kitap okuyoruz ve böylece öğrenemeye devam
edebiliyorum çünkü bazen okulu özlüyorum. Evden
çıkmamak ilk başta biraz tuhaf hissettiriyordu ama
şimdi normal geliyor.”
“Bu her zaman kolay değil Sasha.” dedi Ario.
“Evdeyken eğlenmek ve sevdiklerinle iyi anlaşmak
için yollar buluyorsun. İşte bu yüzden benim
kahramanımsın!”
“Hiç ailenle kavga ediyor musun?” diye sordu Salem.
“Bazen kavga ediyoruz.” dedi Sasha. “Daha sabırlı,
daha anlayışlı ve ayrıca özür dileme konusunda çok
daha hızlı olmamız gerekiyor. Bu gerçek bir süper
güç çünkü hem kendimizi hem de başkalarını iyi
hissettirebiliyor. Benim ayrıca biraz yalnız kalmaya
da ihtiyacım oluyor. Tek başıma şarkı söylemeyi ve
dans etmeyi seviyorum! Ve bazen arkadaşlarımı
arayabiliyorum…”
“Peki, ama Ario, ya evinden uzakta olan ya da hiç evi
olmayan insanlar?” diye sordu Sara.
“Bu harika bir soru Sara!” dedi Ario. “Hadi gidip
öğrenelim.”
Ve böylece Sasha’yla vedalaşıp tekrar havalandılar. Denizle
çevrili bir adaya inerlerken, hava biraz ısınmıştı.
Orada insanlarla dolu bir kamp gördüler. Onları bir kız
gördü ve uzaktan el salladı.
“Selam Ario, seni yeniden gördüğüme çok sevindim!”
dedi kız. “En az bir metre uzakta kalmaya çalışıyoruz,
bu yüzden seninle buradan konuşacağım. Ama
arkadaşlarınla tanışmayı çok isterim! Benim adım
Leila!”
“Merhaba Leila! Ben Sara ve bu da Salem” diye
cevap verdi Sara. “Sanırım kendinizi korona
virüsten korumaya çalışıyorsunuz. Peki, başka neler
yapıyorsunuz?”
“Ellerimizi su ve sabun ile yıkıyoruz.” diye cevap verdi
Leila.
Salem “Peki dirseklerinizin içine mi öksürüyorsunuz?”
diye sordu.
“Nasıl olduğunu bize de gösterebilir misiniz?” diye
sordu Leila ve Salem de onlara gösterdi.
“Biz hepimiz cesur olmaya çalışıyoruz ama beni
endişelendiren bir şey var.” dedi Leila. “Bu konuda
sizinle konuşabilir miyim? Birinin hastalanıp öldüğünü
duydum ve bu beni çok korkuttu. İnsanların korona
virüs yüzünden ölebilecekleri doğru mu?”
Ario derin bir iç çekti ve devasa poposunun üzerine oturdu.
“Evet, küçük kahramanlar, bu biraz garip.” dedi Ario. “Bazı
insanlar hiç hasta hissetmeyebilir ama bazı insanlar çok
hastalanır, hatta bazıları ölebilir. İşte bu yüzden yaşlılara
ve başka hastalıkları olanlara karşı çok daha dikkatli
olmalıyız çünkü onlar daha kolay hasta oluyorlar. Bazen
çok korktuğumuzda ya da güvende hissetmediğimizde,
güvende hissettiğimiz bir yeri hayal etmek yardımcı olabilir.
Bunu benimle denemek ister misiniz?”
Bunu bütün çocuklar kabul etti ve sonra Ario onlardan
gözlerini kapatmalarını ve kendilerini güvende hissettikleri
bir yeri hayal etmelerini istedi.
“Kendinizi güvende hissettiğiniz bir anıya ya da bir ana
odaklanın.” dedi Ario.
Daha sonra onlara güvenli yerlerinde ne gördüklerini, ne
hissettiklerini ve nasıl bir koku aldıklarını sordu. Güvenli
yerlerine davet etmek istedikleri özel biri olup olmadığını ve
onunla ne konuşabileceklerini sordu.
“Üzgün ya da korkmuş hissettiğiniz her zaman güvenli
yerinize gidebilirsiniz.” dedi Ario. “Bu sizin süper gücünüz,
onu arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşabilirsiniz. Ayrıca
benim ve birçok başka insanın da size değer verdiğini
unutmayın. Bu da size yardımcı olacak.”
“Hepimiz birbirimize değer verebiliriz.” dedi Leila.
“Çok doğru, Leila.” dedi Ario. “Nerede olursak olalım, birbirimize değer verebiliriz. Son yolculuğumuzda bize katılmak ister misin?”
Leila, Ario ve yeni arkadaşlarıyla yolculuk etmeye karar verdi. Sara, Leila da onlarla olduğu için çok mutluydu çünkü bazen birbirimize destek
olmamız gerektiğini biliyordu. Sessizce, hiç bir şey konuşmadan uçtular ama yine de Leila yeni arkadaşlarının ona çok değer verdiğini biliyordu.
Yavaş yavaş karlı dağlar görünmeye başladı ve Ario
küçük bir köye indi. Birkaç çocuk bir dere kenarında
oynuyordu.
Çocuklardan biri el sallayarak “Ario!” diye bağırdı.
“Merhaba Kim” dedi Ario. “Arkadaşlar, daha
önce korona virüsü olan ve şimdi iyileşen bazı
arkadaşlarımla tanışmanızı istiyorum.”
“Nasıl bir histi?” diye sordu Salem.
“Öksürüyordum ve bazen çok sıcaklık hissediyordum.
Ayrıca çok yorgundum ve birkaç gün hiç oyun
oynamak istemedim.” dedi Kim. “Ama bolca uyudum
ve ailem bana çok iyi baktı. Bazı ebeveynlerimiz ve
büyük anne-babalarımız hastaneye gitmek zorunda
kaldı. Hemşireler ve doktorlar onlara çok nazik
davrandı ve çevremizdeki insanlar evde bize yardım
etti. Birkaç hafta sonra tekrar iyi olmuştuk.”
Diğer çocuklardan biri “Ben Kim’in arkadaşıyım.” dedi. “Hiç görüşemesek de sadece Kim
korona virüs taşıdığı için arkadaş olmayı bırakmadık. Ona değer vermeyi hiç bir zaman
bırakmadım ve tekrar birlikte oyun oynayabildiğimiz için çok mutluyuz!”
“Bazen arkadaş olarak yapabileceğimiz en önemli şey birbirimizi korumaktır.” dedi Ario. “Bu
bir süre birbirimizden uzak kalmak anlamına gelse de.”
“Birbirimiz için böyle şeyler yapabiliriz.” dedi Leila.
“Ve bir gün hepimiz tekrar oyun oynayabileceğiz ve eskisi gibi okula gidebileceğiz.” dedi Salem.
Artık Sara’nın yeni arkadaşlarıyla vedalaşıp eve gitme zamanı gelmişti. Birlikte yaşadıkları bu macerayı hiçbir zaman unutmayacaklarına söz verdiler.
Sara birbirlerini bir süre göremeyecekleri için üzülmüştü. Ama Kim’in arkadaşının söylediklerini hatırlayınca kendini daha iyi hissetti. İnsanları
göremiyor olmak, onları sevmeyi bırakacağımız anlamına gelmiyordu.
Ario hepsini evlerine bıraktı ve Sara
uyuyana kadar yanında kaldı.
“Aynısını yarın da yapabilir miyiz?” diye
sordu Sara.
“Hayır Sara, artık senin ailenle birlikte
olma vaktin geldi.” dedi Ario.
“Hikayemizi unutma. Sevdiklerini ellerini
yıkayarak ve evde kalarak koruyabilirsin.
Ben hiç bir zaman uzakta değilim.
Güvenli yerine gittiğin her zaman
benimle olabilirsin.”
“Sen benim kahramanımsın.” diye
fısıldadı Sara.
“Sen de benim kahramanımsın Sara. Seni
seven herkesin kahramanısın.” dedi Ario.
Sara uykuya daldı ve ertesi sabah
uyandığında Ario gitmişti. Sara da onunla
konuşmak için güvenli yerine gitti ve sonra
maceralarında gördüğü ve öğrendiği
her şeyin resmini çizdi. Resmiyle birlikte
yaşadıklarını anlatmak için annesine koştu.
“İnsanları korumak için hepimiz yardım
edebiliriz Annecim.” dedi. “Maceramda
birçok kahramanla tanıştım!”
“Sara, çok haklısın!” dedi annesi.
“Muhteşem doktorlar ve hemşireler gibi
insanları korona virüsten koruyan pek çok
kahraman vardır. Ama sen bana hepimizin,
her gün birer kahraman olabileceğini
hatırlattın, benim en büyük kahramanım
sensin.”

Continue Reading

Trend Gönderiler