Connect with us

Eğitim Haberleri

Finlandiya Egitim Sistemi

Finlandiya , bu gün dünyadaki refah seviyesi en yüksek ülkelerden biri ve eğitim konusunda da son yıllardaki atılımı ile bütün dünyaya örnek olmuş durumdadır. Peki Finlandiya eğitim sistemini avrupadaki en başarılı eğitim sistemi yapan nedir ?

Published

on

finlandiya egitim sistemi

Finlandiya Egitim Sistemi Hakkında

Finlandiya , bu gün dünyadaki refah seviyesi en yüksek ülkelerden biri ve eğitim konusunda da son yıllardaki atılımı ile bütün dünyaya örnek olmuş durumdadır. Peki Finlandiya eğitim sistemini avrupadaki en başarılı eğitim sistemi yapan nedir ?

Şüphesiz bu sorunun bir çok cevabı bulunuyor. Şimdi beraber irdelemeye devam ediyoruz. Bakalım Finliler, neyi daha doğru yapmayı başarmışlar.

finlandiya egitim sistemi

1.Finlandiya’da okula başlama yaşı 7 olarak belirlenmiş durumda ve bu yaştan itibaren çocuklar bağımsızlıklarını kazanmaya başlıyorlar. Öyleki okula kendileri gelmeliler. Eve kendileri gitmeliler. Çocuklar, bireyselliğin ne olduğu konusunda fikir sahibi olmalıdırlar.

Bununla beraber kendi sorumluluklarını bilirler. Ebeveynlerin çocukları ders çalışmaya zorlama gibi bi misyonları yok.

2. Bu kısım benim en sevdiğim kısım. Eğitim sisteminde müfredat çok genel ve çerçevesi çok esnek. Yani öğretmenler vermek istedikleri beceriyi kazandırmak için kendileri müfredat oluşturabiliyor ve bu konuda oldukça özgürler. Bu nokta belirtmeden geçmeyelim. Öğrenciler de müfredatlarını şekillendirebiliyorlar.

3. Bizim ülkemizde de uygulanmaya başlanan 1-3 ilkokul seviyesinde sınıflarda not verilmemesi durumu Finlandiya egitim sisteminde 6.sınıfa kadar geçerli. Öğrencilere kesinlikle not verilmemesinin yanısıra buna benzer standart hiçbir teste de tabi tutulmuyorlar.

4. Öğretmenlerin kişisel gelişimlerine zaman ayırması için haftada en az 2 saat belirlemesi gerekiyor. Öğrencilere ise günde sadece 4 saat ders veriliyor. Öğrencilere teneffüs için 75 dakikalık bir zaman dilimi ayrılmış durumda. Bu nedenle bol bol oyun oynayabiliyor veya çeşitli aktiviteleri değerlendiyorlar. Ülkemizde bu süre ortalama 45 dakika kadar.

5. Öğretmenlerin en az 2 yıl yüksek lisanslarının olması gerekiyor. Bunu mesleki açıdan değerlendirdiğimizde Türkiye’de karşılığı yok . Zira Türkiye’de mezun olur olmaz öğretmen olabilen çok az insan var. Bununla beraber üniversite eğitim sistemlerimiz de farklı. Bizde uygulanan pedagojik formasyon, orada uygulanan master sistemine benziyor . Aslında bu şu demek . Öğretmenlerimiz master yapıyor. Üniversitelerde bitirme ödevleri 1 dönem boyunca uygulandığı için ise Tez niteliği yaşıyor.

Öğretmenlik Finlandiya toplumunda en değerli mesleklerden biri ve öğretmenler mesleki açıdan endişe taşımıyorlar. Öğretmenlerin değerlendirilmesi söz konusu değil ve zaten %10’luk bir dilim içerisinden seçiliyorlar. Yani bizim ülkemizde uygulanan saçma sapan 500 kere seçmek ve yine de denetime tabi tutmak gibi bir uygulama yok. Bu da uygulamada öğretmenlerin özgüvenini ve rahatlığını arttırarak verimliliği arttırıyor.

6. Öğrencilere kesinlikle ödev verilmiyor. Bunun sebebi ise öğrenme etkinliklerinin yerinin okul olduğunun düşünülmesi. Bunda kesinlikle haklılar çünkü hiçbir öğrenci hem okulda hem de evde ders içerikleri ile boğuşmak istemez. Öğrenme etkinliği okulda başarılı bir süreç olarak işlendiği taktirde ev ödevine gerek kalmayacaktır.

Bizim ülkemizdeki en büyük eksiklerden biri de hem okulda hem de evde ders işlenmesi zorunluluğudur. Bunun çeşitli sebepleri vardır elbette. Öğrenci sayısından tutun da okul ortamlarının yetersizliğine ve hatta sınav sisteminin varlığına kadar bir çok sebepten ötürü ödevler zorunluluk haline gelmektedir. Öğrencilerin öğrenme ortamlarının kişi sayısı bakımından az olması gerekmektedir. Bu da ülkemiz okullarında pek mümkün görünmemektedir.

7.Her öğrenci için bireyselleştirilmiş eğitim programları uygulanıyor. Her sistemin her öğrenciye uygulanamayacağı göz ardı edilmezse zaten bir çok eğitim problemi otomatik olarak ortadan kalkıyor. Öğrencilerin birşeyleri öğrenip öğrenmediği gözlemleniyor ve öğretmen, sıkılan öğrencilere bireyselleştirilmiş eğitim ortamı oluşturuyor.

8. Finliler spora önem veriyor . Ancak fanatik karşılaşmalar yok ve takımlar kurulmuyor. Bu noktada yarışma ruhunun olmasını istemiyorlar.

9. Finlandiya’da özel okul kavramı oluşmamıştır. Devlet okulların tümünü finanse ediyor ve ücretsiz yemek dahil bütün masraflar devlet tarafından karşılanıyor.

10. Çocuklar zeka seviyesi ve kişisel farklılıklar gözetilmeden aynı sınıflarda okutuluyor. Eşitlik öğrenciler arasında olması gereken ve göz ardı edilmeyen bir unsur. Böylece öğrenciler arasında üstünlük algısının yıkılması hedefleniyor. Modern eğitim sistemlerinde eğer öğretim faaliyetleri için zaman- mekan müfredat kısıtlamaları varsa bu çok riskli bir uygulama. Ancak eğer Finliler gibi böyle endişeleriniz yoksa sınıfların homojen olmasında da bir sakınca yok.

11. Maaşlar ise öğretmenler için oldukça tatmin edici. Bir müdür ile bir öğretmen aynı rakamları alıyorlar. kıdemli öğretmenler ise elbette daha fazla maaş alıyorlar.

12. Son olarak şunu belirtelim. Fin okullarında tüm işleri öğrenciler yapıyor. Öğretmenler ve öğrenciler el ele vererek tüm işleri yürüttüğü için okullarda hizmetli kadrosu istihdam edilmiyor. Böylece öğrenciler sorumluluk sahibi oluyor.

Burada anlattıklarım sizlere Maria Montessori eğitim sistemini çağrıştırmış olabilir . Zira kendisi bu eğitim sisteminin temellerini çok önceleri atmış durumda. Finlilere ise uygulamak kalmış. Dileğim ülkemizde de mümkün kılınabilmesidir.

https://www.youtube.com/channel/UC0g2aiX7Gp_zl2B2GGZc9Dw?view_as=subscriber

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim Haberleri

Modern Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar ve İnovasyon

Published

on

eğitimde inovasyon

Modern eğitimin gereği öğrencilere mümkün olduğu kadar çok bilgi vermek değil, onlara bağımsız olarak öğrenmeyi öğretmek, sadece bilmeyi değil, aynı zamanda alınan bilgilerle çalışabilmektir. Eğitimde inovasyon bu bakımdan çok önemli bir noktadır.


Pedagojik yenilik, iki temel yaklaşıma dayanmaktadır.

Öğrenci merkezli bir yaklaşım, eğitim sürecini her öğrencinin / öğrencinin kişiliğine göre yönlendirmeyi ifade eder. Modern pedagoji, her öğrencinin benzersiz deneyimini ve karakterini dikkate almalı, kişiliğini ve yeteneklerini geliştirmelidir. Bu yaklaşımın uygulanması, seçim ilkelerine güvenmeyi (öğrenciler takip etmek istedikleri alanları seçebilirler), güven (öğretmenlerden otoriter baskı olmadan), yaratıcılık ve başarı, öznellik, bireysellik;

Yetkinlik temelli yaklaşım yenidir. Sonuç bir bilgi bütünü değil, öğrencinin problemleri, çatışmaları çözme ve farklı durumlarda hareket etme becerisi olan bir dizi beceri iken, öğrenmenin sonucuna odaklanır.

eğitimde inovasyon

Öğrencinin ne kadar bildiği önemli değil. Daha da önemlisi, değişikliklere tepki verme, esnek olma, duyguları yönetme ve doğru bilgiyi seçebilme becerisidir. Bu yenilik, eğitim sisteminin temel bir revizyonunu, değerlendirme ve eğitim organizasyonunun ilkelerini yeniden düzenlemeyi gerektirir. Bu yaklaşımlara dayanarak, öğretmenler ve metodologlar yenilikçi pedagojik teknolojiler geliştirir. Eğitimde inovasyon en çok pedagogların ve öğretmenlerin dikkat etmesi gereken konulardandır.

Eğitim sistemindeki yeni pedagojik teknolojiler

Proje çalışması

Proje çalışması, öğrencilerin yaratıcı yeteneklerini geliştirmeye, onlarda bir takım halinde çalışma becerilerini oluşturmaya yardımcı olan bir etkinlik türüdür. Projelerin amacı güncellemek ve uygulamada kullanmak, kazanılan bilgileri genişletmek ve derinleştirmektir. Bir proje üzerinde çalışmak, tek tek, çiftler halinde veya mikro gruplar halinde gerçekleştirilebilir, bir problem çözmeyi, en uygun çözümleri bulmayı içerir. Okullar, disiplinlerin entegrasyonunu projelerde aktif olarak kullanır, örneğin öğrencileri dil ve edebiyat, matematik ve kimya, tarih ve biyolojinin disiplinler arası bağlantılarını keşfetmeye davet ederler. Bu yenilik, dünyanın bütünsel bir resmini görmek için karmaşık düşünme, analiz etme, bağlantılar kurma ve yeni fikirler yaratma becerisini oluşturur ve geliştirir.

Oyun teknolojisi

Oyunlar birkaç işlevi yerine getirir: eğlence, tedavi, teşhis, sosyal. Oyun sırasında öğrenciler, sadece sonuçtan değil, süreçten de zevk ve etki alarak ücretsiz gelişim aktivitelerine katılırlar. Eğitim sürecinde oyun, dersin veya müfredat dışı faaliyetin bir parçası olarak daha geniş bir teknolojinin bir öğesi olarak kullanılır. Pedagojik bir oyunun açıkça formüle edilmiş bir amacı vardır ve oyun problemi şeklinde sunulur, oyundaki tüm katılımcılar önceden hazırlanmış ve dile getirilen kurallara uyar.

Uzaktan eğitim

Uzaktan eğitim, Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif olarak uygulanan bir yeniliktir. Özel olarak tasarlanmış sitelerde, ders döngüleri, ödevler ve öğretimle yüz yüze görüşmelerin bir programını içeren kurslar oluşturulur. Öğrenciler, kendi kendilerine çalışmak için kendi zamanlarını ve disiplinlerini düzenler. Okulların ve üniversitelerin ücretsiz erişimde farklı kurslar sunduğu birkaç site vardır (Universarium, Lectorium, yabancılardan – Coursera). Okullar ve üniversiteler, öğrencilerin ve öğretmenlerin etkileşimde bulunmalarına ve eğitim kurumlarının duvarlarının dışında deneyimleri paylaşmalarına yardımcı olmak için kendi kaynaklarını geliştiriyorlar.

Etkileşimli teknolojiler

Etkileşimli teknolojiler, öğretmenlerin ve öğrencilerin yer değiştirmesine yardımcı olan tekniklerdir. Gruplar halinde etkileşime girerek, bilgi üzerinde çalışarak öğrenciler kendi kendine çalışma için yeni fırsatlar keşfederler. Bu, öğrencilerin birbirleriyle etkileşime girdiği, ortak bir problemi çözmeye çalıştığı bir etkinlik oluşturmayı amaçlayan bir dizi yöntem ve tekniktir.

Etkileşimli teknolojiler, okullarda öğrencilerin düşüncelerini sunabilecekleri, fikirlerini tartışmayı öğrenebilecekleri seminerler, münazaralar, sorunlu dersler, tartışmalar düzenleyerek uygulanmaktadır.

Portföy

Portfolyo, öğrenme çıktılarının dinamiklerini değerlendirmeye yardımcı olur. Öğrenme başarılarını ve keşifleri görselleştirmek için kullanılabilir. Bu yenilik şu bilgi biriktirme yöntemleriyle gerçekleştirilir: elektronik portföyler, “başarı klasörleri”, “büyüme günlükleri”. Tüm gelişmeleri, projeleri kaydeder, projelere, tartışmalara ve yaratıcı faaliyetin sonuçlarına katılımı onaylayan materyalleri toplarlar.

Listelenen teknolojiler, ana yaklaşımlar dikkate alınarak entegre bir şekilde kullanılmaktadır. Teknolojiyi, yöntemini ve çalışma yöntemini seçen öğretmenler, öğrencilerin kişisel özelliklerini, eğilimlerini ve ihtiyaçlarını dikkate alır.

Continue Reading

Eğitim Haberleri

Eba Uzaktan Eğitim Hakkında

Published

on

trt uzaktan eğitim

Eba, Eğitim bilişim sisteminin (ağı) diğer adıdır. Daha doğrusu kısaltmasıdır. M.E.B bu sistemi hayata geçirirken dijital içerikler ile öğrencilerin öğrenme etkinliklerini arttırmayı amaçlamış ve eğitim ile bilişimi buluşturmayı hedeflemiştir. İşte bu noktada eba uzaktan eğitim ise hiç beklenmedik bir şekilde günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Eeee ne demişler, bir musibet bin nasihatten iyidir!

eba uzaktan eğitim

Eba yani eğitim bilişim ağı için MEB, her öğrenciye ulaşmak noktasında etkin bir yol izlemeye karar verdi trt uzaktan eğitim sistemini hayata geçirdi. Trt kanalı ; TRT eba tv ilkokul, TRT eba tv ortaokul ve TRT eba tv lise adlarında 3 ayrı kanal açarak bu kanallar üzerinden interneti olmayan tüm evlere yayın yapmaya başladı. Haftanın belirli günleri ve günün belli saatlerinde ilgili seviyede ilgili dersler verilmeye başlandı.

Öğrenciler hem Eba internet sitesi Eba internet sitesi üzerinden derslere ulaşabiliyor hem de Tv üzerinden derslerini izleyebiliyorlar. Oldukça etkili bir düzen olduğunu belirtmekte fayda var. Akıllara hemen şu soru geliyor. Neden bu sisteme okullar açıldıktan sonra da devam edilmesin ?

Peki uzaktan eğitimin faydaları nelerdir ?

Uzaktan eğitim ile şunları yapabilirsiniz:

  • Eğitim maliyetini azaltın (tesislerin kiralanması, eğitim yerine yapılan geziler, hem öğrenciler hem de öğretmenler vb. için herhangi bir maliyet gerekmez);
  • Eğitim süresini azaltılabilir. (toplama, seyahat süresi);
  • katılımcı, derslerin zamanını, yerini ve süresini bağımsız olarak planlayabilir;
  • Çok sayıda insan için eğitim verilebilir.
  • Modern araçlar, hacimli elektronik kütüphaneler vb. kullanarak eğitim kalitesini arttırılır.
  • Birleşik bir eğitim ortamı yaratmak (özellikle kurumsal eğitimle ilgili).

İnterneti kullanan uzaktan eğitim teknolojileri, kullanıcılar için bireysel ileri eğitim kurslarının geliştirilmesi ve yüksek öğretim için kullanılmaktadır. Uzaktan eğitimin aşağıdaki ana formları ayırt edilebilir: çevrimiçi ve çevrimdışı. Çevrimiçi eğitim almanın birçok önemli avantajı vardır:

  • Esneklik – öğrenciler kendilerine uygun bir zamanda ve uygun bir yerde eğitim alabilirler;
  • Uzun menzilli – öğrenciler mesafeyle sınırlı değildir ve ikamet ettikleri yerden bağımsız olarak çalışabilirler;
  • Kârlılık – çalışma yerine yapılan uzun yolculukların maliyeti önemli ölçüde azalır.

Sohbet sınıfları – sohbet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen eğitim oturumları. Sohbet sınıfları eşzamanlı olarak tutulur, yani tüm katılımcılar sohbete aynı anda erişebilir. Birçok uzaktan eğitim kurumu çerçevesinde, sohbet odalarını kullanarak uzaktan öğretmenlerin ve öğrencilerin faaliyetlerinin düzenlendiği bir sohbet okulu vardır.

Web tabanlı sınıflar – uzaktan eğitim, konferanslar, seminerler, iş oyunları, laboratuvar çalışmaları, atölyeler ve telekomünikasyon ve World Wide Web’in diğer özellikleri kullanılarak yapılan diğer eğitim biçimleri.

Web sınıfları için, özel eğitim web forumları kullanılır – ilgili programın yüklü olduğu sitelerden birinde kalan girdileri kullanarak belirli bir konu veya problem üzerinde bir kullanıcı çalışması.

İşte eba tv frekansları

HD Alış bilgileri: Türksat 4A
Alış frekansı :12.084 MHz
Polarizasyon : Yatay (H)
Sembol oranı : 13.750
FEC : 2/3
SD Alış bilgileri:
Alış frekansı :11.916 MHz
Polarizasyon : Dikey (V)
Sembol oranı : 30.000
FEC : 3/4s

eba tv frekans
eba tv frekans

Eğitim hakkındaki diğer yazılarımı okumak için lütfen bu linke tıklayınız.

Continue Reading

Eğitim Haberleri

Okullar Ne zaman Açılacak ? Telafi Eğitimi Yapılacak mı ?

Okullar Ne zaman açılıyor ? Yaz Tatili Olacak mı ? Telafi Eğitimi kaç gün ?

Published

on

Bakan Ziya Selçuk

Okullar Ne Zaman Açılacak ?

Dünyayı ve özelde ülkemizi de büyük ölçüde etkileyen bir salgın, bir pandemi ile karşı karşıyayız. Geçirmekte olduğumuz bu zor süreçte şüphesiz hepimiz tek bir soruyu merak ediyoruz. Hayat ne zaman normale dönecek ? Okullar ne zaman açılacak ? İnsanlar ne zaman gezmeye, dolaşmaya, spor yapmaya, işlerine gitmeye, sosyalleşmeye başlayacaklar ?

Korona salgını şüphesiz çok tehlikeli ve tamamen bitmeden veya ona karşı bir ilaç geliştirilmeden sokağa çıkmak , sosyalleşmek çok tehlikeli. Peki bu süreci ne zaman atlatacağız ? Verilere baktığımızda virüsun yayılım hızının azaldığını görüyoruz. Ancak bu tam manasıyla bittiği gibi bir sonuca ulaştırmıyor bizi. Sosyal izolasyon şüphesiz işe yarıyor. İçinde bulunduğumuz süreci eğer başarılı yürütür ve virüsün bulaşıcı etkisini kırarsak benim tahminlerime göre havaların da ısınması ile beraber Ramazan ayı bitiminde Mayıs sonu gibi hayat normale dönecektir. Böyle umuyoruz en azından.

Henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak bu süreçle ilgili öngörüler bu yönde ve hepimiz bi an önce bu sürecin sonlanmasını istiyoruz.

Gerek dünyada araştırılan ilaçlar , gerekse ülkemizdeki denemeler olumlu sonuçlar veriyor. Sağlık sistemimizin yeterliliği ve umut verici hamleleri bizlerdeki endişeyi bir nebze olsun alıyor. Başka ülkelerdeki ve özellikle de batıdaki ölüm oranlarına baktığımızda üzülmekle beraber ülkemizle kıyas yapıyor ve derin bir oh çekiyoruz . Zira ülkemiz ölüm oranlarında gayet düşük seviyelerde seyrediyor.

Telafi Eğitimi Yapılacak mı ?

Bakan Selçuk Yaz tatilinin kesinlikle yapılacağını ifade etti. Bu noktada telafi eğitiminin bir hızlandırma şeklinde yapılabileceği ve 2-3 hafta kadar bir süre olacağı öngörülüyor. Şüphesiz turizm sektörü ve öğrencilerin devam eden eğitim süreci bunda temel faktör.

Pandemi sonrası psikolojik sorunların varlığı da göz önüne alındığında tatilin gerekliliği tartışılmaz bir hal alıyor şüphesiz. Ziya Selçuk tatil olabileceğinin sinyallerini vermiş bulunmakta.

Bir an önce normal hayata dönmek ve normalleşmek dileğiyle.

Continue Reading

Trend Gönderiler