Eğitim HaberleriMakale

Momo Tehlikesi ve Çocuklar

Momo Tehlikesi ve Çocuklar

 

Momo oyunu son zamanlarda oldukça popüler bir korku oyunu haline gelmiş durumda. Ancak ebeveynlerin çok dikkatli olması gerekiyor çünkü bu korku oyunu aynı zamanda çocuklar üzerinde çok tehlikeli etkiler yaratıyor. Maalesef momo oyunu yüzünden onlarca çocuk intihar etmiş durumda ve bu sayı git gide artıyor.

 

Günümüzde çocukların bu karaktere verdiği tepkiler korku tepkileri olsa da bir çoğu korktuğu kadar merak da ediyor bu olguyu. Çocuklar sadece korkmuyor, merak ediyor ve sürekli düşünerek rahatsızlık duyuyorlar. Bu noktada bize düşen bu kelime ile bile karşılaşmalarını önlemek olacaktır.

 

 

Çocuk bünyesinin ne kadar hassas olduğunu bilirsiniz. En ufak şeylerden etkilenirler. Bu etkileşim de birden ortaya çıkmamaktadır. Sizler çocukların etkilendiğini uzun yıllar anlayamayabilirsiniz. Bu etkileşimler bilinçaltını derinden yaralamakta ve yetişkinlik döneminde saplantılar ve sapkınlıklar yaratmaktadır. Tabi eğer çocuklar bu devirde fiziksel zarar görmezse ! İşin bir de bu boyutu var tabi. Siz siz olun bu konuyu ciddiye alın !

 

Peki bu momo görseli de nereden çıktı ? Aslında hikayesi oldukça normal bir duruma dayanıyor. Zaten simgelerden çok onlara yüklediğiniz mana derinden etkiliyor değil mi ? Şimdi bakalım bu resim nereden çıkmış . . .

 

momo game
momo oyunu

 

 

Momo görseli, Japonya’da bir müzede sergilenen kuş kadın heykelinin üst bölümü ile harmanlanmış bir canavar kadın figürü. Bu figürü kullanarak çocukları korkutan ve onlara zarar vereceğini söyleyen momo oyunu bu sebeple oldukça tehlikeli.

Ayrıca akli dengesi zayıf ve kandırılmaya zayıf çocuklar üzerinde daha büyük etkilere sahip. Bu nedenle ebeveynlerin çok dikkatli olması gerekiyor. Günümüzde oldukça artan bu tarz oyunlardan biri de mavi balina oyunu idi. Bu tarz oyunlara ulaşımın engellenmesi gerekmektedir.

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı   bu noktada harekete geçerek oyunun linkine ulaşım engeli koyulmasını talep etti. Bilgi Teknolojileri Kurumu   BTK   ‘  ya yapılan başvuru sonucunda ilgili linke engel kondu.

Momo Oyunu Neden Etkili ?

Bu tarz oyunların grafik olarak iyi kalitede yapıldığını görüyoruz. Yani oldukça gerçekçi grafikler kullanılıyor. Bu durum da oyunun çocuklar tarafından gerçekmiş gibi algılanmasına sebep oluyor. Çocukların iyi ile kötüyü çok net ayırt edemediği yaş diliminde, bu oyuna rastlamaları felaket ile sonuçlanabilir.

Oyun çocuklara çeşitli görevler veriyor ve bu görevleri yapmasını emrediyor. Görevlerin kayda alınmasını da isteyen Momo oyunu görevler gerçekleştirilmediği taktirde gerçekten yanına gelmekle tehdit ediyor.

Oyunun whatsapp üzerinden yayıldığı ve sosyal medyada oldukça popüler olduğu biliniyor. Çocukların korktukları için görevleri yerine getirmeye meyilli olduklarını düşünüyoruz. Ancak hiç bir zaman bu oyunların direkt etki ettiğini düşünmüyoruz.

momo oyunu japonyadan
momo oyunu kuş kadın

Diğer oyun mavi balina ve momo oyunu gibi platformların psikolojik boyutu bulunmaktadır. Psikolojik olarak analiz edilmesi gereken bu oyunların hangi noktalara etki ettiği ve çocukları ne şekilde etkilediği tespit edilerek çocuklar üzerinde onarıcı tedaviler uygulanması gerekmektedir.

Bu tarz oyunların gençlerin ve çocukların içinde bulundukları ruhsal boşluğu kullandığı bir gerçektir. Şüphesiz gençler ya da çocuklar bu oyunlara yönelirken ve görevleri yerine getirirken bir şeylerin eksikliğini hissetmekte ve bu görevleri tamamlayarak kendilerini ve iç dünyalarındaki öz benliklerini tatmin etmek istemektedirler.

Ebeveynlerinden yeterince takdir görmeyen bireylerin takdir toplama çabası ve neticesinde de böyle dipsiz kuyulara düşmesi kaçınılmazdır. Bu noktada ebeveynlere görevler düşmektedir. Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız.

Neler Yapılabilir ?

Çocukların oynadıkları oyunları yetişkinler en az 1 – 2 kere oynamalı ve kontrol etmelidir.

Çocuklar büyüklerinin kontrolü dışında cep telefonu ve bilgisayar ile yanlız bırakılmamalı.

Oyunları bir şekilde duymuşlarsa tehlikelerinden ve sakıncalarından bahsetmeli ve onları uyarmalıyız.

Oyunları gerçek olmadığını ve hiçbir şekilde gerçeğe dönüşmeyeceğini telkin etmeliyiz. Bunu ıspatlamak için çeşitli oyunların gerçekleşmediğini ıspatlayabiliriz.

Çocuklarla daha fazla zaman geçirin ve onlarla oyunlar oynayın. Oyun arkadaşı eksikliği yaşamazlarsa sanal oyunlara olan ilgileri de azalacaktır.

DİĞER EĞİTİM YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN BU LİNKE TIKLAYINIZ.

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı