Makale

Dünya’dan İlginç Gelenekler  ve Görenekler

Dünya’dan İlginç Gelenekler  ve Görenekler

Dünyamız gerçekten çok zengin ve çeşitli kültüre sahip. Bulunduğumuz bölgede bile bu çeşitlilik oldukça fazla iken bizim buna vakıf olmamamız çok yazık. Dünyada gerçekten ilginç gelenekler bulunuyor. Sizler için bu gelenekleri derlerim. Beraber okumaya ve bu zenginliği keşfetmeye ne dersiniz ?

Aslında dünyadaki çeşitliliğin sadece okyanusta damla sayılabilecek az bir kısmını işledik. Bizler insan olarak kumsaldaki kum taneleri kadar bir yer kapladığımızı anladığımızda dehşete düşüyoruz. Yine de bu bizi çabalamak azminden alı koymamalıdır. Çünkü o kum tanelerinden bazıları bir araya getirilerek cama dönüştürülebilir.

Şimdi ilk olarak “ DAVETLER  ” ile ilgili ilginç gelenekler hakkında bilgi sahibi olalım.

Suudi Arabistan da ilginç gelenekler

ilginç gelenekler
ilginç gelenekler

Arap topraklarında iseniz ve biri sizi davet ederse hemen kabul etmemelisiniz. En azından en az 1 kere bile olsa daveti geri çevirmek kibarlık olarak görülmektedir.

 

Britanya’da ilginç gelenekler

Eğer Britanya topraklarında bir yere davet edilirseniz ve bu davetiyede “ siyah kravat” takmanız gerektiği yazıyorsa aslında bu  siyah ceket papyon takmanız anlamına geliyormuş. Çok ilginç gelenekler var gerçekten. Üstelik papyonun ise renginin siyah olması şart değilmiş.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ilginç gelenekler

 

Amerika’da bir yere içki davetinde bulunulursa o yere  yarım saat kadar geç gitmek kibarlık olarak kabul ediliyor. Ancak eğer yemek yemek için gidiyorsanız tam vaktinde gitmeniz gerekiyor elbette.,

Belçika

Belçika’da vedalaşma hareketi Türkiye’deki ile aynı ama biraz daha fazla. Türkiye’de 2 kez yapılan yanaktan öpme fiili  Belçika’da tam 3 kez yapılıyor. Ben şahsen hiç de hijyenik bulmuyorum  bu durumu . . .

Afrika ve Güneydoğu Asya

Sol el pis kabul edilir ve tüm kirli ve pis işler bu el ile yapılır. Hatta temizlik için de yine bu el kullanılır. Bu inanış gereği sol el ile yemek yenmez. Ülkemizde bu tarz bir yanlış inanış olduğunu da es geçmeyelim tabiî ki.

Güneydoğu Asyanın çok büyük bir kısmında ise bir kişinin kafasına dokunmak ayıp sayılır. Eğer o kişi çook yakın bir dostunuzsa bile bunu yapmamanız gerekiyor. Sonuçları kötü olabilir.

Çin

Eğer birine hediye alacak olursanız  paketleme konusunda dikkatli olmalısınız. Siyah , beyaz veya mavi rengi kullanmamanız gerekiyor. Bu renkler cenaze renkleri ve yanlış anlaşılması çok muhtemel. Hediyenizi daima iki elle vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda bir kağıda  kırmızı kalemle bir şey yazmamalısınız. Çünkü bu da ayrılık manasına geliyor.

Belçika , İtalya , Lüksemburg

Bu ülkelerde krizantem çiçeği vermemelisiniz birisine. Bu çiçek cenaze çiçeği olarak kullanılıyor. Fransa’da buna ek olarak Gül de cenaze çiçeğidir. İspanya’da ise buna ek olarak Yıldızçiçeği cenaze çiceği kabul ediliyor. Britanya halkı ise Leylak çiçeğini cenazede kullanıyor.

Çek Cumhuriyeti

Eğer birine çiçek hediye edecekseniz sayısı 13 olmamalı çünkü 13 bu ülkede uğursuz sayı kabul ediliyor. Sadece çiçek için değil bir çok konuda mutlaka bu kurala dikkat etmeniz yerinde olur. Ancak insanların inanç sistemlerinin değişmeye başladığı bir dünyada batıl inançlar gücünü yitirmiş olabilir. Siz yine de dikkatli olun.

Japonya

Japonya’da birine bıçak vermişseniz bu onu intihara sevkettiğiniz anlamına gelir. Bu sebeple illa birine bıçak vermeniz gerekecekse başka bir yöntem bulsanız iyi olur.

Bir çift küpe veya kol düğmesi gibi çift anılabilen eşyaların verilmesi uğurlu sayılmaktadır. Birine bir şey verirken veya alırken 4 sayısına dikkat edilmelidir. Japonlar için 4 ölümü çağrıştıran bir sayıdır. Ölüm hakkında yan anlamları vardır.

Britanya’da ise bıçak vermek dostluğunu bitirmek manasına gelir. Bu sebeple 1 peni ücret verilir ve böylece bıçak alınmış değil , satın alınmış olur.

Yine Japonya’da bir hediyeyi alırken en az bir kere reddetmek kibarlıktan sayılır. Alırken de iki elle almak gerekir. İşte bu sebeple Asya filmlerinde hep iki elin kullanıldığını görmektesiniz.

Malezya , Hindistan , Çin

Bu ülkelerde hediyeyi alır almaz açmak kabalık sayılıyor. Aslında meraktan açmak ülkemizde yaygın olsa da şahsi fikrim duruma göre davranmak yönünde . ilginç gelenekler bununla da sınırlı değil. Sırada Fiji var.

Fiji

Bu ülkede birinin sahip olduğu bir nesnenin övülmesi o nesnenin o kişiden istendiği manasına geliyor. Bu sebeple bundan kaçınmak isteyebilirsiniz. Veya istiyorsanız övün , ama olaaklardan sorumlu değiliz :))

Almanya

Bir yere davetliyseniz o eve illa şarap götürecekseniz mutlaka Fransız ya da İtalyan şarabı götürmelisiniz. Eğer Alman şarabı götürürseniz bunun anlamı o ev sahibinin  zevksiz olduğunu düşündüğünüzdür.

ABD’de birine ne iş yaptığını sorarak  sohbete başlamak genel bir inanıştır. Ancak İngiltere’de eğer sohbete bu şekilde başlarsanız kabalık sayılıyor. Bunun yerine hava durumunu bahane ederek sohbete başlamam daha kibarca bir giriş sayılıyor.

Latin Amerika

Latin Amerika’da ilginç gelenekler arasında en ilginç olanı ise iki elini beline koyarak bakmak . Saldırganca bir hareket olarak algılanıyor. Siz siz olun başka birine bu şekilde bakmayın.

Kolombiya

Herkesin içinde esnememelisin.z Bu kabalık kabul ediliyor. Bizim ülkemizde de kabalık kabul edildiğini söyleyebilirim.

Mısır ve Çin

Tabağımızdaki her şeyi bitirmememiz gerekiyor. Doyduğumuzu belirtmek için tabakta biraz bırakmamız icab ediyor. Bizim ülkemizde ise bitirmemek saygısızlık kabul ediliyor. Daha doğrusu hoş karşılanmıyor.

İzlanda

Bahşiş bırakmak hakaret kabul ediliyor. En ilginç gelenekler arasında gördüğüm bir yazı oldu bu İzlanda’da bulunan gelenek.

İsveç ‘te ilginç gelenekler

 

Eğer bir evden ayrılmak üzere iseniz paltonuzu içerde değil kapıda giymeniz gerekiyor. Aksi taktirde acele ettiğiniz düşünülür ve bu ayıp karşılanıyor.

 Eğer daha fazla ilginç bilgi okumak istiyorsanız sitemizdeki bu yazımızı da takip edebilirsiniz.

Türk Tarihinde İlkler

 

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir