Makale

Ödev Sorunsalı

Ödev Sorunsalı

Bir çok velinin ve öğrencinin şikayet ettiği konulardan biridir ödev konusu. Öğrenciler ödev yapmak istemez , veliler de ödev yapmak istemeyen çocuklarıyla uğraşmak istemezler. Bu sorunlar uzayıp gider. Peki ödev neden verilir? Öğrenciler neden yapmak istemezler ? İsterseniz bu sorulara birer yanıt bulalım.

Öğretmenler ödev verirken genellikle öğrencilerin unutma eğilimlerini ortadan kaldırmak ve konunun iyice pekişmesi amacını güderler. Bu noktada şu unutulmamalıdır bilgiler tekrar edilmediği sürece kalıcı olmayacaktır. Dolayısıyla öğrencilerin tekrar etmeleri , unutmalarını engelleyecek, dolayısıyla yeni konulara adapte olmalarına fayda sağlayacaktır.

Peki öğrenciler, neden ödevlerini yapmak istemezler?  Okulda bilgi bombardımanına maruz kalan öğrenciler, okul dışında okula dair şeyler ile meşgul  olmak istemezler. Bunun haricinde beyinsel yorgunlukları da zaten buna izin vermez. Bu noktada planlı çalışmak zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Öğrenci yorgunluğunu atlattıktan sonra eğlenceli bir metot ile ödevlerine adapte olabilir. Bunun haricinde motivasyonunu arttıracak bazı dış güdüsel etkinlikler gerekebilir. Bunları öğrenciye göre belirlemek daha mantıklı olacaktır. Her öğrencinin ilgi ve yönelimleri farklıdır. Bunların belirlenmesi ise aslında basit görünse de çok önemli detaylardır.

ödev
ödev sorunu

eğitim çok boyutlu bir süreçtir. Öğrencilerin ev etkinliklerinin düzenlenmesi elzemdir. Bunun kabul edilmesi gerekmektedir. Burada asıl dikkat edilmesi kaş yapalım derken göz çıkarmamaktır.

Öğrencilerin yazı yazmaktan canı çıkması veya gözlerini bozması esas amaç değildir. Esas amaç konuları iyi anlamaları ve pekiştirmeleridir. Öğrenciler derslerine çalışırken bunu zevk alarak yapmalıdır.

Bunu öğrencilerin kendi kendine yapması mümkün değildir. Bu noktada öğretmen verdiği görevleri organize etmeli,   veli de görev tamamlanması konusunu teşvik etmelidir. Öğrenci kendisine verilen görevin sorumluluklarını anlamalı ve fayda göreceğine inanmalıdır. aksi taktirde hiçbir görevi yerine getirmek istemeyecektir.

Fayda ilkesi esasen toplumların her döneminde her alanında ön plandadır. İnsanlar her alanda fayda ilkesine göre hareket ederler. Bu noktada görevlerini yerine getirmeleri için bir fayda göreceklerine inanmaları gereklidir. Bireylerin bu noktada inandırılması zaten motivasyonu kendiliğinden doğuracaktır.

Öğrencilerimizi bu  görevlerini

yerine getirmeleri konusunda ikna etmemiz gerekiyor. Zorlayarak veya sıkarak değil, ikna ederek . . .

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir