Makale

Slayt Gösterileri ve Eğitim

Slayt gösterileri eğitim dünyasında ve iş dünyasında en çok kullanılan teknolojik araçlardan bir tanesidir. Özellikle de iş dünyasında bireysel ve kişisel gelişimleri arttırmak amacıyla slayt gösterileri oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Hele ki slayt gösterileri ve eğitim asla bağımsız düşünelemez.
Eğitim ve öğretim amacıyla okullarda da öğretmenler tarafından aktif olarak kullanılan slayt gösterileri oldukça kolay bir anlatım süreci sağlamaktadır. Elbette bu slayt gösterilerini hazırlarken ve kullanırken önceden gözden geçirmek gerekiyor. Hazırlık aşamasında ise oldukça dikkatli olmakta fayda var.

Bu sunumların öncelikle bilgi kaynağı olarak kullanılmasını yanlış bulduğumuzu belirtelim. Slayt gösterileri veri tablosu olarak kullanılabilir ancak asıl işlevlerinin derleyip toparlama ve düzenli sunum olduğunu unutmamalıyız. Hatırlatıcı işlevi gören bu materyaller ders akışını belirlemek ve sınırlandırmak için tasarlanmalıdır. Esasen sunum hazırlamak çok kolay bir süreçtir. Önemli olan amacı belirlemektir.

Slayt gösterileri hazırlarken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Yazımızın bu bölümünde sizlere eğitim slaytları nı anlatan bu kurallardan bahsedeceğiz. Unutulmamalıdır ki slayt gösterileri geniş ekranlarda ve ekrana uzak kişilere sunulmaktadır. Bu sebeple okunabilirlik oldukça önemlidir. Şimdi hep beraber slayt gösterilerinin nasıl hazırlanması gerektiğine madde madde bakalım. Halihazırda slayt gösterileri ve eğitim iç içe olduğu için bu kurallara dikkat edilmelidir.

Nasıl Hazırlanmalı ? Slayt Hazırlama

6 X 6 Kuralı : Bir slayt gösterisinde her bir sayfada yan yana 6 ve alt alta en fazla 6 kelime yazılmalıdır. Kelime yoğunluğu az olursa karmaşık olmayan bir yazı okuma deneyimi sunabiliriz. Bizler slayt hazırlama konusunda mutlaka bu kurala dikkat etmeliyiz.

slayt gösterileri
slayt gösterileri

Görsel Arka Plan : Materyalinizi ön plana çıkartabilecek bir arkaplan seçimine özen göstermeniz gerekiyor. Eğer slayt hazırlama aşamasında görsellerden faydalanırsak hafıza açısından kalıcılık sağlamak daha kolay olacaktır.

Yazı tipi ve büyüklüğü : Yazınızın öncelikle büyüklüğü önemlidir. Okunabilirlik için yazı türü seçimi de önem arzediyor. Yazı türü hitap edilen kitleye göre farklılık gösterebilir. Taktikler arasında sunum hazırlama açısından en önemli noktalardan biri kesinlikle bu yazı türü ve büyüklüğü aşamasıdır.

Görsel kullanmaktan kaçınmayın : Yazıların arasında çıkan görseller tek düze bir yazı sıkıcılığını azaltacak ve gözlerin dinlenmesini sağlayacaktır.

Kullanılması planlanan bir fon müziği varsa ilgisiz olmamalıdır. Müzik slayt hazırlama aşamalarının belki de en önemli kısımlarından biridir.

İçerik için seçilen materyallerin hepsi konu bağlamında ve alakasız olmamalıdır.

Kaymalara ve taşmalara dikkat edin. Eğer bu tip ayrıntılara dikkat edilmez ise bilgisayar ekranında oluşan görüntü ile slayt ekranındaki görüntü uyuşmaz ve izleyici bilgileri kaçırır. Genelde eğitim slaytları için düşünüldüğünde bu hiç de pedagojik olmaz.

Slayt gösterileri bir çok alanda bizlere kolaylıklar sunuyor ancak esas amacının eğitim olduğunu söylersek yanlış olmaz. Bu sebeple eğitim slaytları ‘nı daha çok eğitimciler tercih ediyorlar çünkü ders içerisindeki basit hatırlatmalar hayat kurtarıcı olabiliyor. Görsel hatırlatmaların öğrenciler üzerindeki etkisi oldukça büyüktür ve verilmek istenen bilgilerin içerisinde resim olması oldukça tamamlayıcı bir unsurdur.

https://egitimslayt.com adresimizden istediğiniz slaytları indirebilir ve bu kurallara dikkat edilip edilmediğini test edebilirsiniz. Eğer siz de sunum hazırlama konusunda zorlanan kişilerdenseniz bu makale size umarız faydalı olacaktır. İletişime geçmek için ve yardım almak için iletişim formunu kullanabilir ya da kaptanrs@gmail.com adresine mail atabilirsiniz. 🙂 Have a good day !

avicenna

Pedagojik makaleler ve her türlü faydalı bilgiyi sizlere sunmak için araştırmalar , analizler yapıyor ve özgün bilgilerle harmanlayarak sizlere sunuyorum. Destek olmanız beni mutlu eder. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir