Bakan’dan Yaz Tatili Açıklaması

Bakan Açıkladı

Bilindiği üzere eğitim-öğretim sezonu 2 dönemden oluşur ve öğrenciler her yıl eylül ayında ders başı yaparken, haziran ayının ortalarında yaz tatili moduna girerler. Öğretmenlerin ise bu durumdan dolayı 2-3 hafta kadar daha seminer dönemleri olur . Hem sene sonunda hem de sene başında bu süre kadar eğitim görürler. Yani 3 ay kadar bahsedilen tatil süresi öğretmenler için 45 gün kadardır. Bunu bilmeyen cahil zümreler ise bu 3 ay

3 ay tatil

yaz tatili modu

tatil kalıbını sürekli kullanmaktadır. Yaz tatili kısalacak mı sorusunun muhatabı olan öğrenciler ve öğretmenler arasında bu noktada süre farkı bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bakan Selçuk, bu noktada aynı hataya düşmemiş, olaya yaz tatili sözcükleriyle yaklaşmıştır. Bakan yaptığı açıklamada Avrupa için iş günü süresinin 200 olduğunu söylemiştir. Türkiye’de de bu sürenin bu rakam ile ifade edilebileceğini belirtmiştir.

Bu noktada yaz vaktinde öğrencilerin ne kadar istekli olabileceğini düşünmesini umut ediyoruz. Öğrencilerin sıcak havalarda ders dinlemek istemediği, bütün öğretmenlerin malumudur. Bununla beraber eğer eğitim süresinin uzatılması düşünülecekse bunun yerine eğitim içeriğinin kaliteli olması ve yaz tatilinde çeşitli eğitim etkinliklerinin okul ortamından uzaklaştırılmak suretiyle yapılandırılması düşünülebilir.

Bakan yaptığı diğer bir açıklamada ise eski Türkiye’nin bir tarım toplumu olduğunu ve 3 aylık tatil süresinin buna göre düzenlendiğini savundu. Şimdi %80 oranında şehirleşmiş bir Türkiye olduğundan bahseden Bakan Selçuk, Tarım toplumlarının öğrencileri işçi olarak gördüklerini aktarmış oldu. Böyle insanlar olduğu gerçeği bir yana , devlet erkanının böyle bir karar alırken bunu düşündüğü savunulamaz.

Türkiye’de yaz tatili, coğrafi iklim koşullarından ileri gelen zaruri bir motivasyon aracı olarak görülmüştür. Yaz tatili kısalacak mı sorusunun cevabı ise Bakan’ın açıklamalarından hareketle olacak gibi görünüyor.